Avanos Kızılırmak Gazetesi Haber Portalı

NEVŞEHİR CAMİ KEBİR CADDESİ’NDE SOKAK SAĞLIKLAŞTIRMA PROJESİ BAŞLADI

NEVŞEHİR CAMİ KEBİR CADDESİ’NDE SOKAK SAĞLIKLAŞTIRMA PROJESİ BAŞLADI

Nevşehir Belediyesi tarafından, Cami Kebir Caddesi(Kasaplar Çarşısı)’nde sokak sağlıklaştırma çalışmalarına başladı.

Nevşehir Kalesi etrafındaki Kayaşehir’i Türk turizmine kazandırarak önemli bir adım atan Nevşehir Belediyesi, Kayaşehir’in diğer etaplarının turizme açılması öncesinde hazırlıklarını sürdürüyor.

İl merkezine daha fazla yerli ve yabancı turist çekebilmek için gerçekleştirilen turizm altyapı çalışmaları çerçevesinde, Nevşehir Belediyesi tarafından Öğretmenevi karşısından başlayarak Kurşunlu Camine kadar uzanan Cami Kebir Caddesi, halk arasında bilinen adıyla Kasaplar Çarşısı’nda bulunan yapıların tarihi dokusunun korunarak gelecek nesillere aktarılması için Sokak Sağlıklaştırma Projesi’ne başlandı.

Nevşehir Belediyesi Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü tarafından yürütülen proje kapsamında söz konusu bölgede yüksek hassasiyetli lazer tarama ile 3 boyutlu belgeleme çalışmaları Altınoran Teknik Atölye ekibi tarafından yapıldı.

Bölgedeki kentsel tarihi dokunun korunarak gelecek nesillere aktarılması amacıyla gerçekleştirilecek olan proje ile birlikte buradaki binaların dış cephelerinde iyileştirme yapılarak binaları iklimsel etkilerden korumak için çatıları onarılacak.

Tarihi Kurşunlu Cami ve Kayaşehir ile bütünleşecek olan caddedeki çalışmaların yaklaşık 22 ay sürmesi planlanıyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ