Avanos Kızılırmak Gazetesi Haber Portalı

Eski Nevşehir Valisi şair Nüzhet Erman’ın anısına

Eski Nevşehir Valisi şair Nüzhet Erman’ın anısına

Mustafa ŞİBİK

HÜKÜMET ÖNÜNDEN GEÇTİM.”

1966 yılında Nevşehir Erkek Sanat Enstitüsü öğrencisiydim.Okula merhum Abdurahman Çoruk’un minibüsü ile gider dönerdik. Birlikte yolculuk yaptığımız kişiler arasında, önceki Avanos Belediye başkanlarından merhum Ahmet Çekkeloğlu, Ahmet Şen, Kazım ağabey (belediyede çalışırdı.) Nafiz Diler, Süleyman Çingi (memur), Emine , Öğrencilerden, Ceylan Çingi, Hatice Tok , Ahmet Şen.Emine Deniz( memure)Mustafa ve Ahmet Deniz’in ablası olur. Sabri Özel , Hacı Ballan ve ben. Eski hastahanenin önü bizim bekleme durağımız idi. Nevşehir valisi merhum Nüzhet Erman’ı siyah limuzin makam arabası içerisinde önümüzden seyrederken ibretle seyrederdik.

O yllarda okumaktan bıkmazdık. sıcağı sıcağına yayımlanmış, romanlar, Varlık Edebiyat Dergisi ve Hisar Aylık Fikir ve Sanat Dergisi.Okumaktan doyamadığımlar arasında idi. Damat Ibrahim Paşa müzesine sık sık giderdim. Edebiyat öğretmeni „Sürgün“Kemal özer‘i n doyulmaz bilgisinden faydalanırdım. Şiirleri beni çok etkilerdi.Trenle Sirkeci garından,Almanya’ya çalışmağa giderken, aldığım Hisar Dergisi sayı 81 Eylül 1970 150 Kuruş yayımı arasında;Nüzhet Erman’ın şiirini görünce ne kadar heyacanlanmıştım.

Aslında:Nevşehir,Avanos birinci sınıf Mülküye mezunlarına layık yerleşim bölgesidir.Ürgüp örneği gibi.Gölcük Barbaros Hayrettin Paşa lisesinden sınıf arkadaşım Ümit Karahan1986-1990 yıllarında Ürgüp ‚te çok başarılı,halk tarafından sevilen bir kaymakam olarak görev yapmıştır.Ürgüp halkının kalblerine yarleşmiştir.Allahın bütün rahmetleri üzerlerine yağsın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ