Avanos Kızılırmak Gazetesi Haber Portalı

EBUBEKİR GİZLİGİDER: TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK İKİNCİ MÜZESİNİ KAPADOKYA’DA KURUYORUZ

EBUBEKİR GİZLİGİDER: TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK İKİNCİ MÜZESİNİ KAPADOKYA’DA KURUYORUZ

ebubekir

Ak Parti Nevşehir Milletvekili Ebubekir Gizligider Kapadokya’da kurulacak müze hakkında açıklamada bulundu. Dünyanın ilk eko-müzesi özelliğini taşıyan Nevşehir Kapadokya Müzesi aynı zamanda Türkiye’nin en büyük ikinci müzesi olacak.

Gizligider açıklamasında şu sözlere yer verdi:

Nevşehir’i, doğa ile tarihin bütünleştiği ve turizmin gözbebeği olan Kapadokya’yı kendisine yakışan müzeye kavuşturuyoruz. Kapadokya’nın doğal yapısıyla uyumlu, kayadan oyma yapısı ve çevresindeki peribacaları ile dünyanın ilk eko-müzesi ve aynı zamanda 65.678 m2 alanıyla Türkiye’nin en büyük ikinci müzesi olacak olan Nevşehir Kapadokya Müzesi; Avanos’ta, bölgemizin en çok ziyaret edilen Göreme Açık Hava Müzesi, Paşabağlar ve Zelve ören yerlerine 10 dakika mesafede yer alacak.

Doğal yapısı, muhteşem görünümlü vadileri, yeraltı şehirleri, kültürel ve dini mirası ile doğa ve kültür turizmi için eşsiz bir potansiyele sahip olan ve her yıl binlerce turistin ziyaret ettiği Kapadokya’ya önemli bir değer katacak olan Nevşehir Kapadokya Müzesi; etnografik ve tematik eserlerin teşhiri ile ziyaretçilerine görsel bir şölen sunacak ve Kapadokya kültürünün gelişimini daha iyi anlatacak. Yaklaşık 23 Milyon TL’ye mal olacak olan müzemizde teşhir salonları dışında çok amaçlı konferans salonları, hediyelik eşya satış üniteleri, belgesel izleme odaları, çocuklar için oyun atölyeleri ve araştırma merkezi bulunacak.

Kültür ve Turizm Bakanlığımız tarafından önümüzdeki günlerde ihale edilerek kısa bir süre sonra şehrimizin ve ziyaretçilerimizin hizmetine girecek olan müzemizin şimdiden hayırlı olmasını diliyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ