DEVLETİME ZEVAL….!

DEVLETİME ZEVAL….!

zekerriya

HÜR DÜŞÜNCE                                                                             ZEKERİYYA İLLEE  illeezzekeriyya@gmail.com                                          Em.Uz.Sosyal Bil.(Tarih)Öğretmeni

                                                             DEVLETİME ZEVAL….!

          Tarihte en çok devlet kuran millet Türklerdir.

          Türk milleti, yalan söylemez. Türk Milleti, emanete hıyanetlik etmez. Türk Milleti,verdiği sözde durur. Türk Milleti,güzel ahlaka sahiptir. Türk Milleti hoşgörüsü yapısıyla demokrat karakterdedir.

          Türk Milleti,milleti oluşturan (dil,din,ırk,tarih,kültür,ideal birliği) değerleri,vatan ve bayrak konusunda hassastır.

          Türk Milleti,millet niteliğindeki yapısı ile bir vatan üzerinde oluşturdğu siyasi ve hukuki otoritesiyle devletlerini oluşturmuşlardır.

          Türk Milletinin var olan özelliklerinden biride “Aç kalırım,soğan ekmek yerim.Tek devletime zarar gelmesin.Devletime bir şey olmasın,yıkılmasın!”

          Türk devletlerinin yıkılış sebeplerine baktığımız zaman bunlardan önemlisi;siyasi,sosyal ve kültürel yapının bozulmasıdır.

          Asya’da Çinliler,Anadolu da Doğu Roma-Bizans bu durumları başarılı bir şekilde kullanmıştır.

          Biz Türklerde “Devletimize zeval vermesin-gelmesin” temel özellik- anlayışı,hassasiyetini bilen Türk düşmanları dahili ve harici badhahlar tarafından “dağılma,parçalanma,bölünme” temaları işlenerek,güçleri ellerinde bulundurmak isteyenler için istismar malzemesi olmuştur.

          “Devlete zeval gelmesin” sadakat duygusunun suskunluğu bilenler, bu fırsattan ülke içinde;” O,biz gidersek ülke parçalanır “ korkutmasıyla insanların devlete sahiplik ve bağlılık duygusu kullanılarak,iç ve dış odakların muktedir olma çalışmaları devam eder.

          Oysa Türk Milletinde var olan “Devletime zarar gelmesin-zeval vermesin” bu durumun vatan,millet,bayrak sevgisiyle devlete sahiplğin bir ifadesi olduğu,suskunluğun teslimiyet olmadığı idrakinde olmayanlar,oyunlarına devam ederler!

          Tarihte ekonomik baskılar,devlet içinde muktedirleri alaşağı etmiş,millet soğan ekmek yemiş,devletine baş kaldırmamıştır.

          Türk devletlerinde “Devletime zeval gelmesin” anlayışını kullananlar;sosyal –kültürel yapı, siyaset anlayışı ve uygulamalarını bozmuşlardır.

          Sosyal-kültürel yozlaşma,siyasette kirlilik ve bozulmalar; kişiyi kendi özüne  yabancı kılmış,kardeşi kardeşe düşürmüş,iç karışıklarla devletler yıkılıp,yeni devletler kurulmuştur!

          Tabi bütün bunların panzehiri;milli,insani,ahlaki değerlere sahip,madde ve mana olarak zengin,vatan-millet-bayrak(eğer Müslüman ise) ezan sevgisiyle dopdolu,ilgi-istidat-kabiliyetine göre dengeli yetişmiş,duygu olgunluğu ve dengeli kişiliğe sahip bireyler olarak yetişen insanların çoğalması ve etkin olmasıdır.

          Bilim ve teknolojiyi takip edmeyen,milli eğitimini oluşturamayan Osmanlı;dünyada ki gelişmeleri takip edememiş,negatif aksiyonların etkisi altında kalmış,başka devletlerin şamaroğlanı durumuna düşmüş,başka devletlerin emrinde olan devlet adamlarının devlet yönetiminde etkili hale gelmesi,aralarında ki kavgalar devlete zeval vermiş,parçalanmış ve yıkılmıştır.

          Geçmişi iyi bilir,ders alırsak;tarih tekerrür etmez,ezelden ebede yolumuza devam edriz.

           Jeopolitik ve stratejik önem bakımından;dünyanın kapısı,kilidi,anahtarı olan ülkemiz,herkesin sahip olmak istediği bir mekandır.

          Her zaman devletimize Allah zeval vermesin diyeceğiz..Ama siyasi,hukuki,sosyal-kültürel ve ekonomik bakımdan medeniyet yarışında ;çok çalışacağız,çok üreteceğiz,uyanık olacağız.

          Hür Demokrat Büyük Türkiye idealinde yaşamaya devam edeceğiz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ