Avanos Kızılırmak Gazetesi Haber Portalı

Dadağı Köyü Zirvede Bahar Şölenini Gerçekleştirdi.

Dadağı Köyü Zirvede Bahar Şölenini Gerçekleştirdi.

dadagi

Dadağı Köyü Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından organize edilen “Bahar Şöleni” Dadağı Köyü Gubaca mevkiinde, yaklaşık 1500 kişinin katılımıyla kekik kokusu üzerinde ve yağan yağmurun altında gerçekleştirildi.

Yapılan Bahar Şölenine, Nevşehir Valisi Mehmet CEYLAN, Nevşehir Milletvekili Mustafa AÇIKGÖZ, Alay Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Metin ALKAYA, Gülşehir Kaymakamı Murat ERTEKİN, Gülşehir Belediye Başkanı Vahdi ARISOY, Garnizon Komutanı, Milliyetçi Hareket Partisi Nevşehir İl Başkanı, Türk Kamu-Sen İl Başkanı Turgay ÇETİN, AK Parti Gülşehir İlçe Başkanı Kürşat KOÇ, MHP Gülşehir İlçe Başkanı Abdullah ERGEN ve MHP İl Genel Meclis Üyesi Hilmi ERGENE, Nevşehir Dernekler Federasyonu’na bağlı Dernek Başkanları ve Yöneticileri, Muhtarlarımız, Gülşehir Daire Amirleri ve STK’ların temsilcileri katıldı. Sunum konuşmasında, Tayfur URGENÇ; Köyümüzün mevkileri olarak Say, Kapaktepe, Hacı Ahmet Yeri, Seydalı, Dölek, Bağçe, Tospalık, Karaçalı,Kınataşı, Çoraklık, Ağbel deyince ben Dadağı Köyünü hatırlarım ve duygulanırım diyen köylülerim, yağmur altında bizleri yalnız bırakmayarak buraya kadar gelen bu şölenimize katılan değerli protokol üyeleri ve hemşerilerimize şükranlarımı sunuyorum. Dedi. Şehitlerimiz adına yapılan Saygı duruşu ve İstiklal Marşından sonra Kur’an Tilaveti yapıldı.

Nevşehir Dernekler Federasyonu ve Dadağı Köyü Kültür Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Mehmet EREN konuşmasında, protokol üyelerine katılımlarından dolayı tek tek teşekkür ederek, hemşerilerine şöyle seslendi: Değerli hemşerilerim Almanya’dan, İzmir’den, Şırnak’tan, İstanbul’dan Ankara’dan memleketin her köşesinden, bu davetimize icabet edip bu birlik ve beraberlik günümüzde burada bulunan eli öpülecek Köylülerim, hemşerilerim hepinizi en kalbi duygularımla selamlıyor, şükranlarımı sunuyorum. Düğünlerimizi birlikte yapalım, sevinçlerimizde birlikte eğlenelim, matem günlerimizde acılarımızı birlikte paylaşalım. Bizleri ata ocağına bağlayan kültürel değerlerimizi yaşatalım. Yardımlaşmayı, Dayanışmayı en üst seviyeye çıkarmak hepimizin görevi olmalıdır. Bizlere ve Köyümüze bugüne kadar emek veren Öğretmenlerimize, Ebelerimize, İmamlarımıza, Muhtarlarımıza kanaat önderlerimize de huzurlarınızda teşekkür etmek istiyorum. Dedi.

Yapılan konuşmaların ardından, odun ateşinde pişirilmiş etli bulgur pilavı,köy yapımı turşu ve köylülerin yaptığı ayran, tatlı ve çay ikramından sonra Gülşehir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi halk oyunları ekibi Üçayak, ağırlama ve köprüden geçti gelin, gibi Nevşehir yöresi ile özdeşleşmiş halay oyunlarını sergilediler. Özellikle Köylüler tarafından sergilenen “Deve Oyunu” büyük ilgi çekti. Daha sonra Dadağı köylüleri ve misafirler köylerine özgü halay ve oyunlarla programı devam ettirdiler.

Program bitiminde Dernek Başkanı Mehmet EREN; etkinlikte emeği geçen desteklerini esirgemeyen Gülşehir Belediye Başkanı Vahdi ARISOY’a, Tarih Öğretmeni Tayfur URGENÇ’e, Foto Yener’e, Mantarkaya Yemekçilik Şti.’ye, Gürlek Harfiyet’e, İnci Colar’a, Urgenç Nakliyat’a, Şimşek Bobinaj’a, Ramiz Doğan’a ve törene katılan Dernek Başkanı ve Yöneticilerine, katılan misafirlere ve tüm Dadağı Köyü Halkına Teşekkürlerini bildirdi. Ayrıca Dadağı Köyü Derneği tarafından bastırılan Dadağı köyü resimli saat ve Köy telefon rehberi takdim etti.

Bahar Şöleni etkinliği akşam gece geç saatlere kadar köy meydanında devam etti. Köye gelen hemşeriler köylüler tarafından misafir edildi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ