Avanos Kızılırmak Gazetesi Haber Portalı

BAŞKA BEYİNE HİZMET

zekerriya

HÜR DÜŞÜNCE                                                                       ZEKERİYYA İLLEEZ

Zekeriyya_illeez@mynet.com                                        Em.Uz.Sosyal Bil.(Tarih)Öğretmeni

                                              BAŞKA BEYİNE HİZMET

          İnsanların fıtratında var olan özelliklerden biri de hür şekilde yaşamaktır. İnsanlar arası ilişkiler hep zarar vermeme sınırına kadar olduğu ve yaşadığı zaman toplumda huzur olmuş,problemler daha kolay çözülmüştür.

          Allah insanı yaratırken,ona diğer canlılardan farklı ama üstün özellikleri ihtiva eden akıl ve düşünce vermiştir. İnsanlar akıl ve düşünceleriyle karar verip yaşar. Ama doğru ama yanlış…

          İnsanlar arasında ki ilişkilerde karşılıklı saygı,sevgi,iyi,güzel,doğru temalar üzerinde davranışlar olursa;insanlar arasında güven,sadakat,dayanışma duyguları güçlenir. Bireysel veya toplumsal amaçlarına daha rahat ulaşırlar.

          Toplumlarda var olan meşveret anlayışı insanların bilmediklerini bilmek ve doğru karar verip yaşamaları için önemlidir. Danışma insanların daha az hata yapmasını sağlar. Ancak danışma yaparken,beynini başka beyine teslim edercesine hazırcılık,kurnazlık hatasına düşmemelidir.

          İnsanlık tarihi içinde başkalarının talimatı ve beyinleriyle hareket eden insanlar ve toplumlar esir ve köle durumuna  düşerler. Yada tabii oldukları beyinler tarafından kullanılıp işi bittikten sonra terk edilir veya tamamen ortadan kaldırılır.

          Tarihte devlet yönetimlerinde darbeler,olağanüstü olaylar ardından kullanılan bir takım beyinler,ya çok güçlü hale gelir ve benim kontrolümden çıkar,yada gafler,dalalet ve ihanetini bana da yapar düşüncesiyle hükmeden güç-beyin tarafından etkisiz hale getirilir. Geçmişe bakıldığında her alanda bunları görmek mümkündür.

          İnsanlık tarihi içinde yöneticiler ve yönetilenler olmuştur. Ne zaman yöneticiler yönetilenlerle birlikte oluşturdukları kurallara uygun yaşamışlarsa;orada uyum,güzellik,zerafet ve mutluluk ortaya çıkmıştır. Tabi bu durum ancak hür düşünce,hür fikir,hür irade ile oluşan hür kurumlarla tesis edilebilir.

          Bildiğimiz gibi hürriyet bir başkasına zarar vermeden her şeyi yapmak olunca,insanlar- beyinleri hür ortamlar içinde üreten,sorgulayan,muhakeme,mukayese yapabilen niteliğe kavuşup,işlevini yerine getirebiliyor.

         Gerçekten hürriyet ortadan kalkınca mazlum ve zalim ortaya çıkıyor!

          İnsanlar alnı açık başı dik,sırtı pek karnı tok yaşamak istiyorsa bu en tabi hakkıdır ki, hürriyetin değerini bilmeli,düşünce ve kanaat hürriyetini istismar etmemelidir.

          İnsanlık tarihi içinde psikolojik savaşlarda ki amaç,hedefledikleri insanların beyinlerini esir almak ve kullanmaktır.

          Güç bende anlayışında olan uluslar arası yapılanmalar kendi beyinlerine bağlı beyinleri tespit eder. O beyinler vasıtasıyla örgütlerini tesis eder. O kişi ve örgütler vasıtasıyla o insan-toplum beyinleri teslim alınarak,kendilerine bağımlı hale getirirler. Bu beyinler üzerine tahakküm kuranlar emperyal güçler-sömürenler,beyinlerini teslim edenlerde esirler,köleler,sömürülenlerdir.

         Karanlıktan aydınlığa çıkışın yolu hürriyet meşalesidir. Zihinleri teslim olanlar,teslim alanların insafında yaşarlar. Zihinleri teslim alanlar,teslim aldıkları zihinlerin aydınlanmasını istemezler. Sürekli kendilerine biat etmesini isterler.

         Körelmiş beyinler,karanlığı ifade eden zihinlere benzer. Üretmeyen,robotlaşan,düşünüp sorgulamayan beyinler,uzaktan kumandalı televizyona benzer. Veya boş bardağa benzer,ne doldurursan o dolar!

          Tarih boyunca  esarete karşı hürriyeti,köleliğe karşı istiklalin timsali olmuş Türk Milleti,tarihte en çok devlet kuran,mazlum toplumlara umut ve emsal olmuştur.

          Başka beyinlere hizmet eden beyinler,o beyinleri esiri ve kölesi olmuştur. Böyle bir toplumun devleti bile olsa,o devlet ancak uydu devlet,esir bir millet olur.

          Ne sömüren, ne de sömürülen olalım! Köle olmayalım,başkalarına da köle gözüyle bakmayalım.

 

          Engin ve zengin tarihimizin tecrübelerinden faydalanarak,kendi düşündüğüne kendi karar veren,başkalarına saygı duyan ama kendine de saygı bekleyen,hürriyet ve istiklal içinde,milletimizin mutlu devletimizin güçlü olması için beynimizi başkalarına teslim etmeyelim.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ