Avanos Kızılırmak Gazetesi Haber Portalı

AVANOS’TA TOKİ,OKUL,CAMİ,ÜNİVERSİTE

AVANOS’TA TOKİ,OKUL,CAMİ,ÜNİVERSİTE

HÜR DÜŞÜNCE                                                                ZEKERİYYA İLLEEZ

 

 

                                        AVANOS’TA TOKİ,OKUL,CAMİ,ÜNİVERSİTE

 

          Kapadokya Turistik Yöresinin eğitim ve kültür düzeyi yüksek,el sanatları merkezi olan şirin ilçemiz Avanos; altı giriş,altı çıkış kapısı-yolu ile en önemli coğrafi konumda olan yerleşim yeridir.

          Avanos’un güçlenmesi,Kapadokya Turistik Yöresinin güçlenmesi demektir.

          Avanos yönetimi, siyasi partiler,sivil toplum örgütleri kendi varlıklarının farkına varabilmelidir.

          Avanos’un en önemli özelliklerinden birisi eğitim ve kültür merkezi olabilme imkanına sahip olmasıdır.

          Nasıl ki ilçemize kültür merkezi elzem ise,Üniversite-Fakülte- Yüksek okulda açılması elzemdir.

          Eğitim ve öğretim faaliyetleriyle ilgili bir başvuru olduğu zaman,ilk sorulardan birisi arazi-arsa var mı? Derler.

          Avanos’ta ilçemizle ilgili baba-oğul (Mustafa Arslan-Cumhur Arslan) koşuşturmaya devam etmektedirler. Allah onlardan razı olsun.

          TOKİ konusunda Avanos ‘ Kızılırmak Gazetesi’ ve “www.kizirmakavanos.com “ haber portalinde yazılarımız oldu. Vatandaşlarımızdan hep müspet tepki aldık.

          Mustafa Arslan,Cumhur Arslan gibi bireysel olarak çaba içerisinde olanlara destek olunması,kolaylık gösterilmesi gerekir.

          Avanos TOKİ arazisi üzerinde Üniversite için 17 885metre kare, İlköğretim Okulu için 5011 metre kare,Cami için  3400 metre kare alanlar belirlenmiştir. Ancak bu alanların işlevselleştirilmesi gerekir. Yani amacına uygun şekilde gereğinin yapılması gerekir. Bu Avanos’a büyük kazanç olacaktır.

          TOKİ’de ki cami ile ilgilialanın arsa olarak tahsisi; başta Mustafa Arslan’ın çabaları olmak üzere,Belediye ,Çevre ve Turizm Bakanlığının ilgili biriminin onayı ile gerçekleşmiştir. Hatta cami yapımı konusunda bir hayırseverden 200 bin Türk Lirası hibe sözü Mustafa Arslan tarafından alınmıştır.

          Bir eğitimci olarak ilgimi çeken şey; ilköğretim konusunda  İlçe Milli Eğitimi,mevcut öğretmen sendikalarının duyarsız olmalarıdır. Ayrıca Yukarı Mahalle Muhtar ve Heyeti öncü olup çalışmalarda bulunmalıdır.

          TOKİ’de planda belirtilen 17 885 metre karelik alanın amacına uygun kullanılması için(Üniversite-Fakülte-Yüksek Okul vb.) ilgili birime NHÜ’ne verilmesi söz konusudur. Bunun hukuki,idari presüdürü gerçekleşmesi ve ardından YÖK’na başvurulması gündeme gelecektir.

          Burada ki üniversite alanının devri ve değerlendirilmesi eğitim ve öğretim açısından Avanos’a önemli yatırım ve kazanç olacaktır. Bu konuda Mustafa Arslan bireysel çaba içerisindedir. Ancak Avanos Belediyesi Fen İşleri marifetiyle üniversite alanı tahsisi (kazıkların çakılması) için çalışma ve karar gereklidir. Tahsisi konusunda Avanos Belediyemiz-TOKİ sakinlerimizin duyarlı ve destek olacağına inanıyoruz. Bürokratik aşamanın ardından YÖK’na talepte bulunulacaktır.

          TOKİ’de ki bu kazançlar aynı zamanda Avanos ve bölgenin kazanımı da olacaktır.

          Geleceğe dönük 20-30-50 sonrası Avanos’u düşündüğümüzde Emeksiz’den  Maltepe’nin  eteği,mezarlığın arkasından batı yönünde,Avanos-Gülşehir-Özkonak yol kavşağında  birleşecek şekilde çevre yolu yapılması gerekir.

          Avanos’un geleceği aydınlık ve parlaktır. Yöneticilerimiz,sivil toplum örgütleri ve halkın işbirliği ile her zorluk aşılır,hizmet gerçekleşir.

          Hizmet Allah rızası içindir. Avanos’a hizmet eden,taş üstüne taş koyandan Allah razı olsun.

 

Mot; Covid 19-Corona’nın etkisi devam etmektedir. Temizliğe,maske takmaya,kişisel mesafeye özen gösterelim.Önce sağlık!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ