Avanos Kızılırmak Gazetesi Haber Portalı

AVANOS DERKEN…!

AVANOS DERKEN…!

HÜR DÜŞÜNCE                                                                        ZEKERİYYA İLLEEZ

 

                                                        AVANOS DERKEN…!

           Kapadokya Turistik Yöresinin el sanatları merkezi,en şirin ilçesi Avanos,cazibe merkezi olmaya devam ediyor.

          Ülkemizin,İç Anadolu Bölgesinin en önemli coğrafi konumuna sahip ilçemiz Avanos, gelişmesine engel olunsa da,şartları gelişmeye en müsait yerleşim yeri olduğunu gösteriyor.

          Avanos’ta yapılması gereken çokça hizmetler vardır. Bunlardan bir kısmı;

          -Hızlı Tren Yolunun buradan geçmesi,

          -Yörenin en büyük karayolu terminalinin burada yapılması,

          -Organize Sanayi Yerinin oluşturulması,

          -Kültür Sitesi (En az 500 kişilik Konferans Salonu ile birlikte) ‘nin yapılması.

          -Yaşlı Bakım Evinin yapılması,

          -Taş Köprünün korunmasına dönük bakımın veya İsmet İnce döneminde hazırlanan ‘Genişletilmiş Köprü Projesinin’ hayata geçirilmesi

          -Tophane ve Damönü’ne fanus,uzay mekiği şekliyle dinlenme ve eğlence merkezinin yapılması,

          -Köybağı’na havuzlar yapılıp,ırmaktan su boru hattı kurulması,

          -Güneş Enerji Panel projesinin gerçekleştirilmesi,

          -Eski Avanos’un Islah Projesinin uygulanması,

          -İmarlı arsaların çoğaltılması,vergisi verildiği halde işlevselleşmeyen arsaların islevsellleştirilmesi’İmarlı arsaların SİT alanına dönüştürülmemesi’.

          -Eski Lise Binasının ‘Halı Kilim,Kurs,Üretim,Pazarlama Merkezi olması,

          -Avanos’un Yer altı tünellerinin araştırılması ve ortaya çıkarılması,

          -Emeksizden batı istikametine Maltepe eteğinden,Aavanos,Gülşehir,Özkonak kavşağında birleşecek şekilde ‘Çevre Yolunun’ yapılması.

          -Bayramhacılı Baraj’ından Gülşehir sınırına kadar ırmak içi temizliğin yapılması,

          -TOKİ’de ki cami,okul,üniversite işinin halledilmesi,

          -El Sanatları Yüksek Okulunun kurulması.

          -Maltepe ve Damöünüde arkeolojik çalışmaların yapılması,

          -Yamannı Kilisesi,Hasan Kalesi,Çeç Tümülüs’nün turizme kazandırılması,

          -Ormanlık arazilerin tel çitle çevrilmesi,yollar açılması,görevliler için kulübeler yapılması, vb gibi proje konuların yöneticilerimizin dikkatini çekmelidir. 30-40-50 yıl sonrası Avanos hayal edilerek,çalışılmalıdır.

          2022’de Ocak ayının son haftası yoğun kar yağışı halkımızı hem sevindirmiş hemde ulaşım ve diğer konularda eleştiride beraberinde gelmiştir.

          Tabi ki yöneticiler imkanları çerçevesinde tedbirlerini alıp,uygulamışlardır. Eksiklikler,yanlışlar tespit edilerek,bu durum yönetime ve halka ders olmalıdır. Böyle konularda yerel yönetim ve merkezi yönetimin yanlışları sadece eleştirlmemeli. Bu işlerle mücadeleyi sağlayan özel,şirketlerin grayder,kepçe,traktör gibi araçlar vasıtasıyla destek verilmesi,dayanışmanın örneğini teşkil eder.

          Avanos Mezarlığının çevresinin temizlenmesi ve yolunun açık tutulması önemlidir. Mezarlık Taziye Ev’inde ki müdür odasının mescit hale getirilmesi   şimdilik olumlu bir karar ve uygulamadır. Teşekkür ederiz. Bütün bunlarla birlikte araçları olanlar ve yürüyebilenler Taziye Ev’ine gidiyor. Ancak arabası olmayan,yürüyemeyen,anacak taziye evine gitmek isteyen,defin işlerine katılmak isteyenler için  merkezden bir otobüsün Belediyemiz tarafından tahsis edilmesi,önemli bir sosyal hizmet olacaktır.

          TOKİ’deki cami,okul,üniversite arsa konuları,Belediyede ki işlemler ardından Kaymakamlığa intikal etmiştir. Avanos Kaynakamlığı Üniversite rektörü ile görüşerek,gerekli çalışmaları ve takipleri yapılacaktır.

          Nasıl ki Mustafa Arslan ve oğlu Cumhur Arslan’a destek olunuz diyorsak; sayın Avanos Kaymakamımıza da siyasi partiler,sivil toplum örgütleri,başta TOKİ sakinleri olmak üzere halkımızında destek olması ve birliktelik önemlidir.

          Bu çalışma ve takipler,Avanos’a hizmet açısından önemlidir. Avanos’a yapılan her yatırım yöreye ve bölgeye olan yatırımdır.

          Avanos’un gelişimi yörenin ve bölgenin gelişimidir.

          Avanos Kaymakamlığı,Avanos belediyesi,ilgilenen herkese Allah kolaylıklar versin.

          Hizmet Allah rızası içindir. Allah razı olsun.

Not; Covid 19 Corona Virüsünün etkisi devam etmektedir. Temizlik,kişisel mesafe,maske takmaya itina gösterelim.  Doktorlarımıza danışarak aşılarımızı muhakkak olalım.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Mustafa Şibik dedi ki:

    Saygın Zekayya İlleez’e,uzun zamandan beri”Şehircilik Mimarisi”hırkasını giydirmeğe çalışıyorlar.Fakat Hırka iyi oturmuyor.Avanos Belediyesi’nin işlerliği konusunda kaygılarım sürekli olmuştur.Zaman zaman dile getirdiğim de,Sanki belediye meclisi üyelerinin yetkilerine Ankara çökmüş gibi yanıtlar aldım.İş böyle olunca,Belediye meclisi üyeleri,Milletvekilleri tabiri caiz ise yanıtsız kalıyorlar.Yerel yönetimin eli kolu bağlanıyor.Yazı mevkiindeki üzüm bağlarımız,bir hiç uğruna imara dahil edilip,vergi ödenmeye mahkum edilip,sonra sit alanına çevrilip,vatandaşı “Vergi haracına” bağlamışlardır.Göreme8Maccan) Avanos arasında göstermelik bisiklet yolu yapılıp,otomobillerin seyir ve park ettiği bir konuma sokulup,işlevi lâv edilmiştir.Kapadokya havzası,bir hiç uğruna delik deşik edilip doğallığı tehlike altına sokulmuştur.Bütün bu tahribatlara “DUR”,”Yetti Gari”diyecek bir gerçek siyasetci henüz ortaya çıkmamıştır.Yer yüzünde ve bizim ülkemizde de;deniz ve göllerin,akarsuların doldurularak imara açılmasından doğan affetler neden dikkate alınmaz ki?İllede büyük doğal felaketlerin can ve mal kayıbına uğramasımı beklenmektedir.Hızlı büyümeden şimdiye dek kim kazanç sağlamıştır ki?Erzurum,Van, Kars,Kahraman Maraş gibi veren illerimize yatırım,hizmet götürme yerine,nufusu sık olan il ve ilçelerimizi betonlaştırma sevdası kimin yararına olacaktır?Kimlerin aç gözünü doyuracaktır? Önemli olan yaşam şartlarının kaliteleşmesidir.Sürekli göç alarak,yerleşmiş olanları da bunaltmak olmamalıdır.Üç tarafı denizlerle çevrili Atatürk Türkiyesi’ni betonlaştırarak hava alınmaz duruma getirdiler.Posası kaldı ülkemize.Var olan üniversitelere,cağdaş laboraturlar,araştırma olanakları ve saygınlık yaratmak yerine;mantar gibi,içi boş,karşılığı olamayan binalara yatırım yapmak ,göz boyamakta neyin nesidir? AkademikerleriYurt dışında doktorasını yapmış,yabancı dillerde kendi makalelerini yazmış,öğretim üyelerne yatırım yapmak akılcı bir davranıştır.Çakma Poflarla ,Dr. rozetlilerle ülke ancak bu kadar işsiz diplomalıları üretir.Cağdaş bilgi yuvalarına yatırım yapılmalıdır.Ülkenin kalkınmasına katkı sağlayacak.İhale peşinde koşturan,mafya kılıklı kişilerin borazanlığını yapmakta nereden gelir aklınıza?Ülke taşımacılığını kara yoluna yönlendiren zamanın siyasi iktidarı,birilerinin aleti olmuştu.Demir Yollarımızı ilerletselerdi,ülkemiz kazanırdı.Daha ucuz ve hızlı ulaşım sağlanırdı.Ülkenin her yerine yatırım iştahı doğardı.

  2. Zekeriyya dedi ki:

    Universitelerde ki kalite konusun hemfikiriz.Uyarı,tenkit ve katkıların için teşekkürler. Selamlar.

BİR YORUM YAZ