Avanos Kızılırmak Gazetesi Haber Portalı

AVANOS AHMET ERGÜN ORTAOKULU ÖĞRENCİLERİ “BİZİM YUNUS” PROJESİNİ TAMAMLADI

AVANOS AHMET ERGÜN ORTAOKULU ÖĞRENCİLERİ “BİZİM YUNUS” PROJESİNİ TAMAMLADI

AVANOS AHMET ERGÜN ORTAOKULU ÖĞRENCİLERİ “BİZİM YUNUS” PROJESİNİ TAMAMLADI

Anadolu’da Türkçe şiirin öncüsü olan önemli tasavvuf şairlerimizden Yunus Emre’nin vefatının 700. Yılı olması nedeniyle 2021 yılı UNESCO tarafından Yunus Emre yılı olarak ilan edildi. Aynı zamanda Cumhurbaşkanlığı da bir genelge yayınlayarak 2021 yılının ülkemizde Türkçe ve Yunus Emre yılı olarak kutlanacağını bildirdi.

Milli kültürümüzde önemli bir yere sahip olan Yunus Emre’nin hayatını, eserlerini ve felsefesini anlatmayı amaçlayan  “Bizim Yunus” eTwinning projesi şubat ayında çalışmalarına başladı. Üç ay süren projede 5 farklı ilden (Ankara, Eskişehir, Muğla, Manisa, Nevşehir) 9 öğretmen ve 27 öğrenci yer aldı.  Projede Avanos Ahmet Ergün Ortaokulundan Türkçe öğretmeni Hilal TAMTÜRK ve üç öğrencisi yer alarak ilimizi temsil etti.

İletişimsizliğin, merhamet eksikliğinin, kin ve nefret duygularının oldukça yoğun yaşandığı günümüzde proje sayesinde öğrenciler: Yunus’un yedi asır evvelden bize seslenen “sevgi dili” yle tanıştı. Yunus’un çabasını ,dünyadaki amacını, dünyaya gereğinden fazla değer vermediğini eserlerinden yola çıkarak anlamış oldu.  Yunus’un birçok eserinde “Yalan Dünya” diye nitelendirdiği dünyada her şeyin gelip geçici ancak “Sevgi” nin kalıcı ve iyileştirici olduğunu “Sevelim Sevilelim Dünya Kimseye Kalmaz” sözüyle öğrenmiş oldu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ