Avanos Kızılırmak Gazetesi Haber Portalı

19 MAYIS 1919 DERKEN.!

zekerriya

HÜR DÜŞÜNCE                                                                       ZEKERİYYA İLLEEZ

Zekeriyya_illeez@mynet.com                                        Em.Uz.Sosyal Bil.(Tarih)Öğretmeni

                                               19 MAYIS 1919 DERKEN.!

          İnsanlık tarihi içinde bir takım olaylar vardır,insanlığın kaderini değiştirir.

          Olaylar zaman ve mekan, sebep-sonuç ilişkileri objektif bakış açısıyla ortaya konmazsa,saptırmalar ve istismarlar olur.

         Dünya tarihinde bir çok toplumlar ortaya çıkmış,toplumlar arası ilişkiler ve işbirliği olduğu gibi rekabetlerde olmuş,zaman zaman savaşlar vuku bulmuştur.

          Toplumlar arası ilişkilerde ki anlaşmazlıklar,hakimiyet düşünceleri kimi toplumları yan yan kimi toplumları karşı karşıya getirmiştir.

          Toplumların ilişkileri rekabetleri,kültür ve medeniyetlerini de oluşturmuştur. Milletleşen toplumlar diğer toplumlardan farklı özellikleriyle kimliğini oluşturmuş,belirli isimlerle anılmışlardır. Mesela; Türkler (Türk Milleti),Almanlar,İngilizler,Fransızlar vb.

          Kendi ismiyle anılan bu toplumlar tarihte bir çok da devletle kurmuşlardır. Bizim tarihimizi İslamiyet’i kabul öncesi ve sonrası Türk devletleri dediğimiz zaman,sosyal bilimcilere ve tarihçilere göre 16’sı büyük 57,kimilerine görede 112-125 Türk devleti kurulduğu ifade edilir.

          Her milletin tarihi;bilinen bilgi,bulgu,maddi ve manevi durumuyla birlikte günümüze kadar gelen sürece-duruma bağlıdır.

          Tarihimizi sadece İslamiyet’in kabulünden sonrası süreç olarak görürsek,objektif olamayacağımız gibi yanlış yapmış oluruz.

          Her milletin kendine özgü tarihi vardır Tarih içinde yaşadığı olaylar sebebiyle dönemleri vardır. Bu dönemleri oluşturan gelişmeler vardır. Bu gelişmeler değişimide beraberinde getirir. Mesela;Fatih’in İstanbul’u fethinin,Orta Çağın bitip Yeni Çağın açılmasını ifade etmesi gibi…

          Yine bazı olaylar vardır,o milleti esarete düşmesi ve yok olmasını önler. Tıpkı Gazi Mustafa Kemal Atatürk liderliğinde ki yapılam İstiklal savaşı gibi.

          19 Mayıs 1919’da Mustafa kemal’in Samsun’a çıkışı,milli mücadelenin kıvılcımlarının atıldığı,hürriyet ve istiklale sembol olmuş  Türk milletinin emperyalizme karşı başkaldırı ateşinin yakıldığı zaman ve yerdir.

          19 Mayıs 1919 bir tarihin başlaması değil,tarih içinde Türk tarihini ve Türk milletini yok etme,esaret altına alma,Anadolu’dan atma,böylelikle Anadolu’yu yeniden Hıristiyanlaştırma (Haçlı Seferi) amaçlı emperyalizm ve uşaklarına karşı,Mustafa Kemal’in İstiklal mücadelesi için Samsun’a,Anadolu’ya adımdır.Yani sarı saçlı,mavi gözlü Yörük Mustafa Kemal’in,Türk yiğidinin,Osmanlıdan sonra yeni Türk devleti kurma mücadelesinin başlangıcıdır.

          19 Mayıs 1919 emperyalizmin içeride ki uşaklarına karşı vatanseverliğin,Türk milliyetçiliğinin,vatan-bayrak,millet-ezan sevgisinin,hürriyet ve istiklal aşkının tescili için yapılacak mücadelenin ilk adımıdır.

         19 Mayıs 1919,Türklüğün Anadolu da ebed müddet kalacağı,Anadolu’nun emanet değil gerçek sahibi olunduğunun ıspatı için yapılacak milli mücadelenin,Türk milletinin azim ve iradesine güvenmenin adıdır.

          19 Mayıs 1919 Osmanlının parçalanması sonucu Sevr’i ret,Lozan’ı kabul ettiren milli mücadelenin kararlı adımıdır.

          19 Mayıs 1919 Osmanlının parçalanması sonucu,T.C. devletinin doğuşu,yeni bir milli devleti sağlayan,milli mücadelenin başlangıcının onurlu duruşudur.

          19 Mayıs 1919 Samsun’a çıkış, yok edilmek istenen Türklüğün unutulmuş medeni vasfının bir güneş gibi doğduğunun zamanı ve yeridir.

          19 Mayıs 1919 ezan susmaz,bayrak inmez düsturunun gerçekleşmesine dönük milli mücadelenin yapılması için sanki Ergenekondan çıkıştır.

          19 Mayıs 1919 Samsun’a çıkış,Türk milletini yok etmek isteyenlere karşı meydan okumadır.

          Velhasıl 19 Mayıs 1919 alnı açık başı dik,sırtı pek karnı tok,onurlu yaşamak için milli mücadelenin yapılması,esir toplumlara umut ve emsal olmasıdır. Yani esarete karşı hürriyet ve istiklalin kaynağı,parçasıdır.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. İLHAMİ GÜNEREN dedi ki:

  SAYIN HOCAM,
  NE SÖYLESEM HİSLERİMİ İFADE EDEMEM.TÜRKLÜK ATEŞLE İMTİHANINI; 19 MAYIS 1919 VE DEVAMINDAKİ
  İSTİKLAL HARBİ SÜRECİNDE VEREREK ANADOLUYU TEKRAR VATAN YAPMIŞ OLUP EMPERYALİSTLERE VE
  İÇERDEKİ İŞBİRLİKÇİLERE GEREKEN CEVABI VERMİŞTİR.19 MAYISIN NE OLDUĞUNU BİLMEYENLER
  SİZİN YAZINIZI DUVARLARINA ASARAK HER SABAH OKUYARAK VAZİFEYE ÖYLE BAŞLASINLAR.
  AVANOSA VE AVANOSLUYA SELAM. AHRETLİKLERDEN YEMEN VE İSTİKLAL HARBİ GAZİSİ ÇAVUŞ AHMET GÜNEREN OĞLU MU.KD.ALB.(EM.) İLHAMİ GÜNEREN

BİR YORUM YAZ