Avanos Kızılırmak Gazetesi Haber Portalı

ÜLKEMDE İNSANLAR AYRIŞIRKEN, AVANOS’ TA KUŞLARIN KARDEŞLİĞİ

ÜLKEMDE İNSANLAR AYRIŞIRKEN, AVANOS’ TA KUŞLARIN KARDEŞLİĞİ

Ahmet ÖZBEK

Bundan 20 yıl kadar önce Kozaklı Kanlıca Belediye Başkanı Harun SARIASLAN Avanos Belediye başkanımız Sayın Seyhan DURU’ya 4 çift kaz getirip Kızılırmak için hediye eder..
Başkanımız bu kazları, o zamanki Ziraat Bankası yanındaki Avcılar Kulübüne verir..

Zamanla bu kazlar hemen ırmak kenarı olan avcılar kulübünden ırmağa inerler, suyu çok sevdikleri için yüzer, yayılır akşam olunca da avcılar kulübüne gelirlerdi..

Avcılar Kulübü Irmak kenarından yıkılıp kaldırılınca da zamanla kazlar kendilerini geceleyin Tarihi Köprümüzün üzerindeki adada daha güvencede hissederek adayı mekan edinirler..

Bu arada da Avanos Kızılırmak Gazetesi’nin Kurucusu sayın Kemal ÇELİK de    2000 Ocak ayında  bir erkek iki dişi 3 ördek ile üç tane de kazlarını Kızılırmak’a  bırakır.

Yirmi yıllık bu zaman zarfında kazlarımız üreyip çoğalarak sayısı tam olarak bilinmemekle birlikte tahminen 2000 kadar oldular..

Bu arada da;
Pazarda kuluçka nakinesi civcivi olarak satılan Pekin Ördeği yavrularını çocuklarına, torunlarına alıp büyüten aileler de belli bir süreden sonra büyüyen bu süt beyaz güzel ördekleri de Kızılırmak’a kazların arasına bıraktılar..
Örneğin iki kez de aile olarak torunlarıma büyüttüğüm pekin ördeklerini ben bıraktım..

Anadolu incisi Avanos’umuz, Kızılırmak’ımız , halkımız ayrılmaz bir bütün iken bu güzel kuşlarla vede Asma köprümüzle öyle güzel bir çoklu kompozisyon oluşturdu ki yerli yabancı herkesin tutkusu haline geldi..

Yerli halk, çocuklarını, torunlarını alıp ırmak kenarında hem gezip, hem vakit geçirirken bu güzel kuşları da beslemekten zevk alıp ayrıca mutlu olmaya başladılar.
Bu güzel davranışa Avanos’u gezmeye gelenler de uydular.
Ayrıca:
Şu an için Belediyemiz de çok soğuk günlerde bu güzel hayvanlara yiyecek veriyor besliyor..
*
Bu sabah mutat olduğu üzere ırmak kenarında yürürken Avanos’un sanki bir kuş cennetine dönüştüğünü çoktan beri gözlemliyordum ve bu durumu anlatmaya, burdan bir makale yazmaya karar verdim..

**

Fotoğraflarda da göreceğiniz gibi
evcil olan kaz ve ördeklerimize güvenerek insanlardan da zarar gelmeyeceğini hissederek olsa gerek ki :
Üç dört yıldır yabani ördekler, yabani kazlar, sakarmekeler yabani Angut ( kahverengi renkte olan Angut, siyah olanlar ise su tavuğu, sakar tavuk veya kalinis de deniyor) birkaç çeşit martı yerlilerimizin arasına karışarak birlikte yaşamaya başladılar..
Bu güzel birliktelik sonucu göçmen kuş olan sakarmekeler üç yıldır göçmüyorlar kışı da burada geçirip burada yavrulamaya başladılar.
Halkın verdiği yemleri onlarda kaz ve ördeklerke yemeye başladılar, buna martılar da eşlik ediyorlar..
İlginç olan;
Bizim yerli kaz ve ördeklerimiz de onlardan uçmayı öğrendiler, bir yeden bir yere ırmak üzerinde üçyüz döryüz metre kadar uçmaya başladılar..

Sadete gelir ve özetlersem:

Hem onlar çok mutlu hem biz Avanos’lular çok mutluyuz..

Keşke Avanos’umuzun kuşlarının
sergilediği , başardığı birlik ve beraberliği, beraber mutlu olarak yaşamayı ülkemin insanları da;
türk kürt, alevi sunni, inançlı inançsız, ben sen o demeden başarabilseler ne güzel olur değil mi?
Birlik beraberlik, paylaşım, birbirine sevgi, birbirine saygı dururken ayrışmak ve kavga niye?..

Herkesin birbirine saygı duyduğu, birbirini ötekileştirmediği, birlik beraberlik içinde mutlu yaşadığı bir Türkiye özlemiyle Avanos’un kuşlarından ve benden istisnasız herkese kucak dolusu sevgiler!…

Ahmet ÖZBEK
15 Şubat 2022

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Mustafa Şibik dedi ki:

  Sevgili Ahmet bey,faydalı bilgilendirici makalenizi severek okudum.Avanos’umuzun kazlarının,ördeklerinin nasıl oluştuğu hakkında bilgi sahibi değildim. Sayenizde bilgilendim.Hele çeşitliliklerini anlatmanıza,martıların aralarında yaşadığına hayran kaldım.
  Avrupa genelinde kuşların kursaklarına zarar verebilecek yemlerin verilmesi,yemleme olayı yasaktır.Özellikle Almanya da cezası vardır.Ekmek vermek katiyen yasaktır.
  İnsanların sindirim organları ile kuşların sindirim organları farklıdır.Kış aylarında kuşları bizde severek yemliyoruz.Onlara uygun olmalasına,yağlı olmasına özen gösteriyoruz.Yaklaşık her evin bahçesinde kuş yemleme yuvaları vardır.Soğuk Kış günlerini sağlıklı geçirmeleri için,özen gösteriyoruz.Ekmek :Buğday değildir.Ekmek şişmanlatıyor.Kalblerine zarar veriyor.Kazların,ördeklerin,yabani kuşların ölümüne sebebiyet veriliyor,bilmeden.Torba torba ekmeklerin ırmak kenarına taşındığını görünce;çıldırasım geliyor.
  Avanos Belediye bünyesinde biyoloji okumuş görevliklerin olduğunu biliyorum.Doğa sevgisi olan.Avcılar Klübü Başkanı sevgili Ahmet Emirağa’yı burada,anımsatmak isterim.
  Bu bağlamda;doğayı korumak,kollamak,sevmek,Allaha bir nevi ibadetten sayılır.İnsanların Allah’a ibadet etmek,şükran borçlarını ödemek için dört duvar arasında sıkışması ,para ödemesi,gerekmez.Hür olan,hür alanda dua edebilir.Allah”Yaradan” ile kulunun arasına münafık,fitne giremez.İbadet alanlarını politik çıkarlarına alet eden,toplantı yerine çıkartanlar,ayrışımcılardır.Ne zaman onlara8Gözlerini toprak doldurasıcılara) olanak sağlamazsınız?Cağdaş Öğretmenin yerini,dini kullananlara vermezsiiniz? Kardeşlik,komşuluk,hukuk,adalet, yerleşir.Göçler durur.Herkez yerinde mutlu olur.Üretim artar.
  Diğer yandan;ayrıştırmaya gelince;menfaat çatışması,alan çatışması,doğada gözlemlenebilir.Anadolu da insanlar,yan yana değil,iç içe yaşamayı başarmışken,arabanın tekerine çomak sokanlar peydah olmuştur.Konunun komşunun arazisine tecavüz edenler,güç kullanarak,hak sahibi olmağa girişmişlerdir.Hak ihlali yaparak,haklı gibi gözükmüşlerdir.Tabi bu arada İslamiyeti,delik deşik ederek.Ökçesine bastıkları ayakkabılarını,camii avlusuna sürükleyerek.Kafalarına birde takke geçirdiler mi?İşte sana ,din-i bütün bir muhterem.Soran sorgulayan bir mercii de olmayınca,köşeyi dönüvermenin yolları bulunuverir.Haram mülkün üzerine saraylar,köşkler kuranın sonucunu yedi sülalesi çekermiş.

BİR YORUM YAZ