Portekiz’li Üniversite Öğretim Görevlisi Gezmek İçin Geldiği Nevşehir’de Müslüman Oldu…

Portekiz’li Üniversite Öğretim Görevlisi Gezmek İçin Geldiği Nevşehir’de Müslüman Oldu…

Nevşehir’e gezmek için gelen Portekiz uyruklu Brezilya vatandaşı Carla Martoni Mendes adındaki Üniversite Öğretim üyesi, Nevşehir İl Müftülüğünde Kelime-i şehadet getirerek Müslüman oldu.
Carla Martoni Mendes, tarihi ve turistik mekânları gezmek için geldiği İstanbul’da, camileri gezdiğini, orada ezan seslerini duyduğunu ve etkilendiğini söyledi. Ardından Nevşehir’e geldiğini, burada da aynı şekilde ezanları duyduğunu, salaları duyduğunu, özellikle Müslümanların inançlarını araştırdığını, bunlardan çok etkilendiğini söyledi.
Müslüman olmak istediğini belirterek Nevşehir İl Müftülüğüne başvuran Portekiz uyruklu Brezilya vatandaşı Carla Martoni Mendes için ‘’İhtida Merasimi’ düzenlendi. Merasimde, Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından İl Müftü Vekili Selami Kurt tarafından İslam’ın temel inanç ve ibadet esasları ile ilgili bilgiler verildi. Ardından Kelime-i Şehadeti okuttu ve manasını açıkladı. Müslüman olan Carla Martoni Mendes “Meryem” ismini almak istediğini söyledi. Carla Martoni Mendes’in, Müslüman olunca çok sevinçli ve çok mutlu olması, Kur’an-ı Kerimi alınca defalarca öpmesi ve bağrına basması merasimde duygu dolu anların yaşanması adına çok güzel bir tablo oluşturdu.
İhitda merasimi sırasında İl Müftü Yardımcıları Nurcan Solak, Mahmut Taşyapan ve Carla Martoni Mendes’in arkadaşları da hazır bulundular.
Merasim sonunda İl Müftü Vekili Selami Kurt, Müslüman olan Carla Martoni Mendes’i, tebrik ederek İhtida Belgesini takdim etti. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın hazırlamış olduğu İspanyolca, ‘’Kur’an-ı Kerim Meali’’ ile Portekizce ’’İnancım, Peygamberim’’ adlı kitapları ve yine Portekizce hazırlanmış broşürleri hediye etti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ