Avanos Kızılırmak Gazetesi Haber Portalı

Av. Faruk SARIASLAN ortez ve protezleri TBMM gündemine taşıdı

Av. Faruk SARIASLAN ortez ve protezleri TBMM gündemine taşıdı

CHP Nevşehir Milletvekili Av. Faruk SARIASLAN Terörle mücadele gazi’lerimizin ve engelli yurttaşlarımızın kullandığı ve ulaşmakta sorun yaşadıkları ortez ve protezleri TBMM gündemine taşıdı.

Aşağıdaki sorularımın, T. C. Sağlık Bakanı Sayın Fahrettin KOCA tarafından Anayasa’nın 98’inci ve TBMM İçtüzüğü ’nün 96 ile 99 uncu maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırmasını saygılarımla arz ederim.

Av. Faruk SARIASLAN

Nevşehir Milletvekili

 

 

Terörle mücadele gazilerimizin ve engelli yurttaşlarımızın kullandığı ortez ve protez’leri için hazırlanan SUT listesi uzun yıllardır güncellenmemiştir. Tüm gazilerimiz, 1 yıl süre ile sıra bekletilerek Ankara Gaziler Hastanesine mecbur bırakılmıştır. Yıllardır değişmeyen protez ve ortez fiyatları acilen güncellenerek, gazilerimiz ve engelli yurttaşlarımız mağdur olmadan istedikleri protez ve ortez merkezlerinde protezlerini yaptırabilmelidirler. SGK’nın engellilerimize ve gazilerimize ödediği protez ve ortez bedelleri enflasyon ve kur artışları karşısında çok düşük fiyatlarda kalmıştır. Bu nedenle ortaya çıkan binlerce liralık farkı ihtiyaç sahipleri kendi cebinden ödemektedir. Ödeyemeyen engelli vatandaşlarımız kırık, bozuk protezleri kullanmak zorunda kalmakta ya da evlerinden çıkamamaktadır.

 

Bu bağlamda,

1- Protez ve ortez Fiyatları son 1 yılda ikiye katlanmışken SGK’nın bu cihazlar için ödediği miktar 10 yıldır neden değişmemiştir?

2- Protez ve ortez cihazlarının alınabilmesi için SGK tarafından karşılanan miktarın artırılması yönünde Bakanlığınızın bir çalışması var mıdır?

3- Gazilerimizin ve engelli vatandaşlarımızın yaşamış oldukları bu mağduriyeti ortadan kaldırmak için fiyat ve katkı paylarının güncellemesi ne zaman yapılacaktır?

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ