NEVÜ Diş Hekimliği Fakültesi Öğretim Üyelerinin TÜBİTAK Projesi Desteklenmeye Hak Kazandı

NEVÜ Diş Hekimliği Fakültesi Öğretim Üyelerinin TÜBİTAK Projesi Desteklenmeye Hak Kazandı

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ) Diş Hekimliği Fakültesi öğretim üyelerinin projesi Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK)’ın “1002-A Hızlı Destek Modülü” kapsamında desteklenmeye hak kazandı.

NEVÜ Diş Hekimliği Fakültesi Klinik Bilimler Bölümü Ortodonti Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Kevser Kurt Demirsoy’un yürütücülüğünü yaptığı ve Diş Hekimliği Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Işınsu Alkan’ın, Restoratif Diş Tedavisi Anabilim Dalı Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Melek Hilal Kaplan ile Temel Tıp Bilimleri Anabilim Dalı Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Umut Kökbaş’ın proje ekibinde yer aldığı “Nisin Antimikrobiyal Peptid’In Ratlarda Ortodontik Diş Hareketi ve Kök Rezorpsiyonu Üzerindeki Etkisinin Değerlendirilmesi” başlıklı projesi TÜBİTAK “1002-A Hızlı Destek Modülü” kapsamında desteklenmeye hak kazandı.

Projeyle, yaygın malokluzyon oranları nedeniyle ve gün geçtikçe artan estetik kaygılara bağlı tedavi görme talebiyle sıklıkla uygulanan ortodontik tedavilerde nisin peptidin yapılacak. Bu in-vivo rat model çalışması sonrası ortodontik tedavilerde diş hareketi hızında artış göstermesi ve/veya ortodontik olarak indüklenen inflamatuar kök rezorpsiyonu miktarını azaltması, sıklıkla uygulanan ortodontik tedavilerin sürecinin kısaltılması ve tedavinin en yaygın komplikasyonlarının azaltılmasının sağlaması amaçlanıyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ