Avanos Kızılırmak Gazetesi Haber Portalı

Nevşehir SGK, modern hizmet binasına kavuşacak

nevsehir-sgk

Nevşehir’e uzun yıllar Bağ-Kur İl Müdürlüğü binası olarak hizmet veren, SGK İl Müdürlüğü’nün yeniden yapılandırılması sonrasında uzun süredir boş kalan eski Bağ-Kur binası yıkılarak yerine 5 katlı modern SGK İl Müdürlüğü binası yapılacak.

Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Mehmet Ali Yıkarbaba, 16-22 Mayıs 2016 tarihleri arasında kutlanacak olan Sosyal Güvenlik Haftası etkinlikleri ile ilgili olarak basın toplantısı düzenledi.

Toplantıya Müdür Yardımcısı Erdin Polat’la birlikte katılan İl Müdürü Mehmet Ali Yıkarbaba, uzun süredir boş kalan eski Bağ-Kur binası yıkılarak yerine 5 katlı modern SGK İl Müdürlüğü binası yapılacağı müjdesini verdi.

SGK yeni hizmet binası yapımı kararının, Kalkınma Bakanlığı tarafından kabul edildiğini belirten Yıkarbaba, Bakanlığa 120 yeni SGK binası yapımı için proje sunulduğunu, bunlardan 22’sinin kabul edildiğini, Nevşehir’in projesinin ise ilk olarak ihaleye çıkarılarak, temelinin bu yıl içerisinde atılacağını belirtti.

Bağ-Kur İl Müdürlüğü olarak uzun yıllar Nevşehir’e hizmet veren binanın mevcut durumu itibariyle SGK İl Müdürlüğünün faaliyetlerine cevap veremeyeceğini belirten Yıkarbaba, “Söz konusu binanın yıkılarak yerine il müdürlüğü binamızın yapılması için uzun süredir çalışıyorduk. 31 Mart 2016 tarihinde Kalkınma Bakanlığı tarafından yatırım programına konuldu ve Resmi Gazetede yayımlandı. Yeni binamızın temelinin bu yıl içerisinde atılmasını planlıyoruz” dedi.

Üç ayrı kurumun Sosyal Güvenlik Kurumu çatısı altında birleştirilmesinin 10.yılını kutladıklarını belirten Yıkarbaba “ Bu yılki Sosyal Güvenlik Haftası etkinliklerimiz boyunca, Sosyal Güvenlik Kurumunun bu 10 yıllık süreçte kat ettiği mesafeleri ve yapılan düzenlemeleri kamu kurumları, Sivil Toplum Kuruluşları ve vatandaşlarımızla paylaşacağız. Aynı zamanda, Sosyal Güvenlik bilincinin, ilköğretim çağından başlayarak hayatın tüm aşamalarında oluşturulmasına ve zinde tutulmasına yönelik çalışmalar yapacağız” ifadelerini kullandı.

64. Hükümet eylem planında yer alan ve kurumlarını ilgilendiren tüm reformların, Sosyal Güvenlik Haftasına yetiştirilerek kanunlaştığını kaydeden Yıkarbaba, bu reformlardan bazılarını ise şu şekilde açıkladı : ‘ Lise’de öğrenim gören gençlerimize, öğrenimleri devam etmek ve bakmakla yükümlü sigortalı velileri olmak kaydıyla 20 yaşına kadar sosyal güvenlik hakkı tanınmaktaydı. Yapılan düzenleme ile gençlerimize, bakmakla yükümlü sigortalı velileri olup olmadığına bakılmaksızın, erken mezuniyetleri durumunda 20 yaşını geçmemek kaydıyla ilave iki yıl daha sosyal güvenlik hakkı getirildi. Örneğin, gencimiz liseden 18 yaşında mezun olduğunda 20 yaşına kadar, 17 yaşında mezun olduğunda 19 yaşına kadar sosyal güvenceli olacaktır. Aynı şekilde, daha önceki uygulamalarda üniversitede öğrenim gören gençlerimize, öğrenimleri devam etmek ve bakmakla yükümlü sigortalı velileri olmak kaydıyla 25 yaşına kadar sosyal güvenlik hakkı tanınmaktaydı. Yapılan düzenleme ile gençlerimize, bakmakla yükümlü sigortalı velileri olup olmadığına bakılmaksızın, erken mezuniyetleri durumunda 25 yaşını geçmemek kaydıyla ilave iki yıl daha sosyal güvenlik hakkı getirildi. Örneğin, gencimiz Üniversiteden 23 yaşında mezun olduğunda 25 yaşına kadar, 22 yaşında mezun olduğunda 24 yaşına kadar sosyal güvenceli olacaktır. Tüm gençlerimizin 25 yaşına kadar olan Genel Sağlık Sigortası Prim Borçlarının tamamını siliyoruz. Bayan memurlarımıza yarı zamanlı çalışma hakkı getirildi. Doğum izinlerinin bitiminden sonra çocukları ilköğretime başlayana kadar bayan

memurlarımız yarı zamanlı çalışabileceklerdir. Böylece bayan memurlarımız çalışma hayatına devam ettikleri gibi annelik görevlerini de yerine getirme imkanı bulacaklar. Kalkınmada öncelikli iller arasında yer alan ilimiz, teşvik kapsamında olup, daha önce 10 sigortalı çalıştırma şartına bağlı olan teşvikten yararlanma koşulu kaldırılmış olup, bir sigortalı bile çalıştıran işyerlerimiz teşvik kapsamına alınmıştır. Asgari ücretin 1300 TL’ye yükseltilmesi nedeniyle işverenlerimizin yükünü hafifletmek amacıyla, işverenlerimize 100 TL asgari ücret desteği sağladık. Yönetmelik çalışmalarımızın tamamlanmasının ardından, yaklaşık 3,5 milyon gencimizin yaklaşık 4 milyar TL borcunu tamamen siliyoruz. Doğum yapan veya evlat edinen sigortalı bayanlarımıza da yarım çalışma ödeneği uygulaması getirilmiştir. Sigortalımız burada 15 gün çalışmakta, 15 günlük ücret almakta ve işvereni de sadece 15 günlük prim yatırmaktadır. Sigortalımızın doğum yada evlat edinme nedeniyle eksik kalan 15 günlük ücreti ve primi Türkiye İş Kurumu tarafından karşılanmaktadır. Bu özel uygulama ile annemiz 15 gün çalıştığı halde 1 aylık maaş almakta ve 1 aylık primi yatırılmaktadır. Kadınlarımıza üç defaya mahsus olmak üzere doğum borçlanması hakkı getirilmiştir. Böylece aile hayatının sürekliliği sağlanmış ve kadınlarımızın çalışma hayatındaki varlıkları korunmuştur. Alo 170 hattı ile de, vatandaşlarımızın kurum hizmetlerine ilişkin tüm sorularına cevap verilmeye devam edilmektedir. Merkezimizi arayan işitme engelli vatandaşlarımıza dahi hizmet verilmektedir. Merkezlerimizde özellikle kadın ve engelli istihdamı noktasında pozitif ayrımcılıklar yapılmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu olarak, Sosyal Güvenlik haftasına, ülkemizin neredeyse yüzde 100’ünü kapsayan bir Genel Sağlık Sigortası ile girmiş olmakla gurur duyuyoruz.’

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ