Avanos Kızılırmak Gazetesi Haber Portalı

Nevşehir İl Müftüsü Kazım Güzel’den Berat Kandili Mesajı

Nevşehir İl Müftüsü Kazım Güzel’den Berat Kandili Mesajı
Mübarek Berat gecesine bizleri bir kez daha eriştiren Cenab-ı Allah’a sonsuz hamd ü senalar olsun. İl müftüsü Kazım Güzel ‘’Allah Resûlü, üç aylardan Recep ve Şâban ayına, bu ayların sonuncusu ve tüm senenin sultanı olan Ramazan’a hazırlayıcı olmaları bakımından değer vermiş ve bu aylarda bulunan birtakım geceleri ise özellikle ibadetle geçirmiştir. Bu gecelerden biri olan Şâban ayının on beşinci gecesiyle ilgili olarak Allah Resûlü şöyle buyurmaktadır: “Allah Teâlâ, Şâban’ın on beşinci gecesi dünya semasına iner (rahmet nazarıyla bakar) ve Kelb kabilesine ait koyunların kıllarının sayısından daha fazla kişiyi bağışlar.” dedi.
İl Müftüsü Kazım Güzel mesajında ‘’Berat gecesi, manevi iklim bereketinin bol olduğu bir fırsat gecesidir. Yüce Allah’ın geçmişte yaptığımız hata, kusur ve günahları affetmesi için bir fırsattır. Bu geceye mağfiret gecesi de denmiştir. Bu gecede pek çok kimsenin Cenab-ı Hak tarafından affedileceği Peygamberimiz tarafından bildirilmiştir. Peygamberimiz bu geceyi ibadetle geçirmiştir. Bu gece, Kur’an okunarak, dua ve istiğfar yapılarak, kaza ve nafile namazı kılınarak ve yoksullara yardım edilerek ihya edilir.’’ dedi.
Müftü Güzel mesajın devamında ‘’Şaban Ayı’nın 15. Gecesi olan, Allah’ın Dünya semasına rahmetiyle tecelli edip, tövbe edenleri affedeceği, rızık bolluğu isteyenlere bol bol rızık vereceği, hasta olup şifa isteyenlere şifa ihsan edeceği ve her ne derdi varsa isteyene, el açana, kapısını çalana istediğini vereceği Berat Gecesinde Yüce Rabbim lütfu, keremi ve rahmetiyle tecelli eyleyip bizleri, ümmeti Muhammed’i ve dahi tüm insanlığı her türlü bela ve musibetlerden, hastalıklardan özellikle şu an imtihanımız olan depremden, zelzeleden ve afetlerinden korusun ve kurtarsın. ‘’ dedi.
‘’Bu mübarek zamanları yaralı ve acılı yüreklerle idrak ederken milletçe büyük bir dayanışma ve yardımlaşma ile depremin yaralarını sarmaya gayret ediyoruz. Sevgili Peygamberimiz (sas); “Her kim Müslüman kardeşinin bir ihtiyacını giderirse Allah da onun bir ihtiyacını giderir. Her kim de bir Müslüman’ın bir sıkıntısını giderirse Allah da onun kıyamet sıkıntılarından bir sıkıntısını giderir”, buyurmak suretiyle yardımlaşma ve dayanışmanın Allah katındaki karşılığını vurgulamakta; “Müminler, birbirlerini sevmede, birbirlerine merhamet ve şefkat göstermede, tıpkı bir organı rahatsızlandığında diğer organları da uykusuzluk ve yüksek ateşle bu acıyı paylaşan bir bedene benzer” hadis-i şerifiyle müminlerin birbirlerinin hüzünlerine karşı duyarlılığını beyan etmektedir. Dolayısıyla depreme maruz kalan kardeşlerimizin tüm ihtiyaçlarını giderinceye kadar milletimizin yardımlaşma seferberliği devam edecektir inşallah.’’
Bu vesileyle aziz milletimizin ve tüm İslam aleminin Berat Gecesi’ni tebrik ediyor, kudret ve keremiyle mahzun gönüllere inşirah, yaralı yüreklere şifa vermesini, rahmet ve ihsanıyla zorluklarımızı kolay kılmasını yüce Rabbimizden niyaz ediyorum.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ