Avanos Kızılırmak Gazetesi Haber Portalı

Nevşehir İl Müftülüğü tarafından Camii Kebir Camii’nde Kadir Gecesi dolayısıyla program düzenlendi

Nevşehir İl Müftülüğü tarafından Camii Kebir Camii’nde Kadir Gecesi dolayısıyla program düzenlendi

Ramazanın 27. gecesine denk gelen ve Kur’an-ı Kerim’de “Bin aydan daha hayırlı” olduğu bildirilen Kadir Gecesi dualarla idrak edildi.

Nevşehir İl Müftülüğü tarafından Camii Kebir Camii’nde Kadir Gecesi dolayısıyla program düzenlendi.

Yatsı namazı öncesi başlayan programlarda Nevşehir İl Müftülüğü ilahi ekipleri tarafından mevlid-i şerif, Kur’an-ı Kerim tilaveti ve salâvatlar okunarak dualar edildi.

İslam’da, Kur’an-ı Kerim’in indirilmeye başlandığı Kadir Gecesi, “Sema kapılarının açıldığı, dua ve tövbelerin kabul edildiği kutlu gece” olarak kabul ediliyor. Ayrıca Kur’an-ı Kerim’de adı geçen tek gece olarak yer alıyor.

 

Kur’an-ı Kerim’de Kadir Suresi’nde bu gece şöyle anlatılıyor:

“Şüphesiz, biz onu (Kur’an’ı) Kadir Gecesi’nde indirdik. Kadir Gecesi’nin ne olduğunu sen ne bileceksin. Kadir Gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Melekler ve Ruh (Cebrail) o gecede, Rablerinin izniyle her türlü iş için iner de iner. O gece, tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir.”

Kadir Gecesi dolayısıyla Cami Kebir (Kurşunlu) Camii’nde yatsı namazından önce düzenlenen programla idrak edildi.

 

“Müslümanlar bu gece, bir kez daha Kur’an’ın önemini düşünüp kavramalı”

 

İl Müftüsü Ahmet Celalettin Altunkaya sohbetinde, Kadir Gecesi’nin İslam ve Müslümanlar için çok önemli olduğunu söyledi.

Kur’an-ı Kerim’de Kadir Gecesi’nin “Bin aydan daha hayırlı” şeklinde tanımlandığını anımsatan Altunkaya, şöyle devam etti:

“Kadir Gecesi’nde melekler ve Cebrail’in Allah’ın izniyle her iş için inecekleri ve tan yerinin ağarmasına kadar o gecenin esenlik, barış ve selamet içinde kalacağı belirtilir. Demek ki bu gece oldukça önemlidir. Kadir Gecesi’nin önemi, Kur’an-ı Kerim’in ramazanda, o gecede nazil olmaya başlamasıyla ilgilidir. Kadir Gecesi’nin önemi, insanlığın ve birlikte Müslümanların insanlık için hidayet kitabı olan Kur’an ile tanışmaları ve muhatap olmaya başlamalarından gelmektedir.”

Kadir Gecesi’nin Müslümanlar için büyük fırsat olduğunu belirten Altunkaya, “Bu gece, Allah’a yakarmak, kendini muhasebeye çekmek, Kur’an ile yeniden tanışmak ve muhatap olmak suretiyle değerlendirilmelidir. Müslümanlar bu gece, bir kez daha Kur’an’ın önemini düşünüp kavramalı ve onu okuyup anlamaya çalışmanın kurtuluşu için gerekli olduğunu idrak etmelidir.” ifadelerini kullandı.

TVnev den canlı yayınlanan program, Sakal-ı Şerif ziyareti ve kılınan Tesbih Namazı ile sona erdi.

Cami çıkışında İl Müftülüğü, Türkiye Diyanet Vakfı Nevşehir Şubesi ve hayırseverler tarafından çeşitli ikramlar yapıldı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ