Avanos Kızılırmak Gazetesi Haber Portalı

DANIŞMANIN ÖNEMİ

DANIŞMANIN ÖNEMİ

HÜR DÜŞÜNCE                                                                            ZEKERİYYA İLLEEZ

                                                            DANIŞMANIN ÖNEMİ

          İnsan doğar,büyür,gelişir,yaşlanır ve hayata veda eder. İnsan ömrünü sağlıklı veya sağlıksız yaşar.

          İnsan doğduğunda ,temiz bir defter yaprağı gibidir. Ne öğrenir ne yaşar ise beyaz sayfaya işlenir. İnsan doğduğunda hiçbir şey bilmez. Allah’ın vermiş olduğu akıl ve düşüncesiyle bilmediğini öğrenmek için,merak ile sorar. Zaman içinde ilgi,istidat ve kabiliyeti ortaya çıkar. Bu ilgi,istidat ve kabiliyetine göre tercihte bulunanlarn kimlikleri oluşur.

          İnsan tecrübeleri ve yeni bildikleri ile yaşar. Yaşadığı dünyasında sağlıklı-sağlıksız, huzurlu-huzursuz,mutlu-mutsuz yaşar. Tabi tercihimiz,iyi güzel,doğru temelinde;sağlıklı,huzurlu,mutlu yaşamaktır.

          Kişiliklere göre toplumun yapısı da oluşur. O toplumun yapısı kendine göre yöneticileri de belirler. Yönetici ne kadar donanımlı olursa olsun,bilmediği konularda danışmaya ihtiyacı vardır. Danışan dağlar aşar. Danışmayan yolda kalır,şaşar!

          Türk dünyasında İslamiyeti kabul öncesi ve sonrası danışma müesseleri hep olmuştur.

           Alanında bilge ve danışılan kişiler sayesinde,milletler ve devletler varlıklarını devam ettirmişlerdir. Kimileri de danışma müessesine önem vermedikleri için yok olmuşlardır. Yada sefalete,esarete mahkum olmuşlardır.

          Türk devletinin bütün kurumlarında danışma müesseleri ve kişileri vardır. Danışma önemli bir fazilet ve olgunluktur. Benim bir sözüm vardır. “Düşün,öyle konuş. Danış,öyle yap. Az hata yaparsın!”

          İnsanlar belirli makamlara geldiği zaman;büyüklük,azamet,kendini beğenme ve ukala durumuna gelebiliyor. İşte; kötü,çirkin,yanlış işler burda başlıyor.

          Çevremize baktığımız zaman,danışma yapan kişi ve kurumlar başarıyı hak ediyorlar.

          Avanos yaşadığımız yer olarak,yörenin hatta bölgenin en önemli mekanıdır. Bu önemli oluşunu coğrafi konum,jeopolitik ve stratejik yapısından almaktadır.

          Avanos farklı düşünce,fikir ve iradelerin yaşandığı,demokratik ortamı olan bir mekandır. Burada herkes başkasına zarar vermediği müddetçe; hoşgörü,saygı ve sevgi içerisinde yaşar. Tabii ki sosyal davranış kurallarının sınırını aşmamak kaydıyla…!

          Avanoslu olan kişiler aslında iyi bir dinleyici olmakla birlikte,farklı düşünce,fikir ve kanaatleri ortaya koyar. Mesela; ortaya konan bir şey hakkında on dakika dinler. 11.daki,kada farklı düşünce,fikir ve yorumlar ortaya çıkar.. Sorgulayıcıdır. Ancak farklı düşünce,fikir ve eleştiri birleştirici olmalıdır. Esasta hür düşünce,hür fikir,hür irade kullanma ortamında; iyi,güzel,doğruyu tespit etmek,birleşmektir. Farklı düşünce ve fikirlerin ortak noktalarında,konulartında birleşmek esas olmalıdır. Mesela; Avanoslu  düşünce ve fikirlerinde önce Avanos düşüncesiyle; hayallediği,amaçladığı,proje konularında yarışmalıdır. Zaman ve şartları içinde,ileriyi de düşünerek,belirli projeler konusunda birleşmeleri gereklidir. Irmak Kıyı Düzenlemesi, Eski Avanos’un Islahı, Elektrik,telefon vb tellerin yerin altına alınması, siyasi rantçılar ve mafyaya fırsat vermeyecek şekilde imarlı arsaların oluşturulması ve değerlendirilmesi,Tarihi Taşköprü konuları gibi…

          Eleştiri,özeleşti, çözüm üretme temelinde; hür düşünce,hür fikir hür irade gerçekleşmeli ama Avanos’un ortak meselelerinde birleşmek gerekir.

          Tecrübe,liyakat,ehliyet,adalet,sadakat anlayışında hizmetlerini,yöneticilerimiz danışma müessesini kullanarak gerçekleştirmelidir. Mesela konularına göre çözüm yolları farklı olsa bile halk aydınlatılmalıdır. Siyasi parti ilçe başkanları,sivil toplum örgütleri eleştiri ve çözüm önerileriyle birlikte ortaya çıkma cesaretini gösterebilmeliler.

          Diğer yandan yerel yönetim belediye hizmetleri konusunda hala hayatta olanlar; İsmet İnce,Mustafa Körükçü,Seyhan Duru, belediye çalışmaları ve hizmetleri konusunda tecrübe sahibi Ahmet Gedik gibi kişiler  davet edilerek düşünce,fikir ve kanaatleri alınabilir. Sorunların çözülmesi,daha gerçekçi ve verimli hizmetlerin gerçekleşmesi danışma ile gerçekleşir.

          Avanos’un potansiyeli vardır. Çekişme ve olumsuzluklarda değil olumlularda birleşelim. Birlikten güç doğar. O güç bütün engelleri aşar.

           Yerel ve genelde Avanos’a hizmet bölgeye ve ülkeye hizmettir. Avanos Evren Kenti olmada yoluna devam edecektir.

Not; Covid 19 Corona virüsü ve pandemi sürecinin etkisi devam etmektedir. Temizlik,kişisel mesafe,maske takmaya özen gösterelim.Önce sağlık.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ