Avanos Kızılırmak Gazetesi Haber Portalı

Nevşehir de Sağlık Çalışanlarına Hastane Afet ve Acil Durum Planlaması Eğitimi Verildi

Nevşehir de Sağlık Çalışanlarına Hastane Afet ve Acil Durum Planlaması Eğitimi Verildi

Nevşehir İl Sağlık Müdürlüğü tarafından ildeki kamu ve özel sağlık kuruluşlarında görevli personellere “Hastane Afet ve Acil Durum Planlaması (HAP) Uygulayıcı Eğitimi” gerçekleştirildi. Eğitimin amacı hakkında açıklama yapan İl Sağlık Müdürü Dr. Rahim Ünlübay, Nevşehir’deki tüm hastanelerin, afetlere ilişkin önlem almalarını ve ilk 72 saat boyunca hastane dışından hiçbir yardım almaksızın kendi kendine yeterli olmalarını sağlamanın hedeflendiğini aktardı.

Nevşehir İl Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı Sağlık Hizmetleri Başkanlığı Acil ve Afetlerde Sağlık Hizmetleri Birimi koordinasyonunda kamu ve özel sektöre yönelik 3 gün süren eğitimler verildi.

Bu kapsamda Nevşehir İl Sağlık Müdürlüğü Ek Bina Toplantı Salonu’nda kamu ve özel hastanelerde görevli personellere yönelik düzenlenen uygulayıcı eğitimde; Türkiye Afet Yönetimi ve Sağlık Hizmetleri, Hastanelerde Afet Risklerinin Azaltılması, Afet ve Acil Durumlarda Müdahale Yönetimi, Olay Bildirimi ve Acil Müdahale Planı’nın Aktivasyonu, Tıbbi Kapasite ve Lojistik Malzemelerin Yönetimi, Psikososyal Destek Faaliyetleri, Afet ve Acil Durum Sonrası İyileştirme/Rehabilitasyon Çalışmaları gibi konular anlatılırken, bilgilendirmelerin ardından masa başı uygulamaları yapıldı.

28-29-30 Kasım 2022 tarihleri arasında üç gün süren uygulayıcı eğitime Nevşehirdeki kamu ve özel sağlık kuruluşlarından personel katılım sağlarken, eğitim sonunda katılımcılara katılım belgesi, eğitmenlere ise özverilerinden dolayı teşekkür belgesi takdim edildi.

Eğitimlere ilişkin bilgilendirme yapan Nevşehir İl Sağlık Müdürü Dr. Rahim Ünlübay, Sağlık Hizmetleri Başkanlığı Acil ve Afetlerde Sağlık Hizmetleri Birimi koordinasyonunda düzenlenen Hastane Afet ve Acil Durum Planları’nın amacı hakkında bilgi verdi.

İl Sağlık Müdürü Ünlübay; “Ülke genelindeki tüm hastanelerin, afetlere ilişkin önlem almalarını, yurtiçinde meydana gelebilecek afet ve acil durumlarda sunulacak sağlık hizmetleri konusunda gerekli hazırlıkları önceden yapmalarını ve ilk 72 saat boyunca hastane dışından hiçbir yardım almaksızın kendi kendine yeterli olmalarını sağlamak hedefiyle söz konusu eğitimlerin düzenlendiğini vurguladı.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ