DİĞER BİR TEHLİKE…

DİĞER BİR TEHLİKE…

zekerriya

HÜR DÜŞÜNCE                                                                       ZEKERİYYA İLLEEZ

Zekeriyya_illeez@mynet.com                                        Em.Uz.Sosyal Bil.(Tarih)Öğretmeni

                                                    DİĞER BİR TEHLİKE…

          İnsanlık tarihi içinde bir çok olaylar yaşanmıştır. Bu olayların niteliği daha sonra bilinmeyenleri ile birlikte açığa çıkmıştır.

          Tarihte ki olayları dikkate almak,incelemek,ders çıkarmak önemlidir. Çünkü;yaşarken veya yaşanmış olayların değerlendirilmesinde önemli bir kaynak yer gösterimi olacaktır.

          Dünya tarihi içinde bir çok devletler kurulmuştur,yıkılmıştır. Tabi kurulmasının,yıkılmasının iç ve dış sebepleri vardır.

          Türk tarihine baktığımız zaman,dünyada en çok devlet kuran milletin Türkler olduğunu görürüz.

          Türk Milletinin zengin,emgin kültürü ve medeniyeti her zaman insanlığa ışık olmuş,örnek olmuştur. Dünya coğrafyasının büyük bölümüne gitmiş;etkilemiş,etkilenmiştir.

          Millet olabilme vasıflarını taşıyan Türkler;yanlışları ve doğrularıyla tarihte yerini almıştır.

          Ancak şu gerçeği bilmek lazımdır ki;Türkler ne zaman etkili ve önder duruma gelmişse;mazlum topluluklar rahat etmiş,dünya huzura kavuşmuştur.

          Şu anda bile dünyada bağımsız olan 5-6 Türk Devleti vardır. Türkler hürriyet ve istiklaline düşkündür. Hiçbir dönemde sömürgeci olmamıştır. Onun içinde hep içeriden darbeler ve ihanetlerle yıkılmıştır!

          Osmanlı devletinin parçalanması ardından 25 devlet kurulmuştur. Bunlardan biri de Atatürk’ün liderliğinde ki İstiklal Savaşı ile varlığını kabul ettiren,Lozan Antlaşmasını yapan,Cumhuriyetini ilan eden,Türkiye Cumhuriyeti Devletidir.

          23 Nisan 1920 de kurulan TBMM’i 29 Ekim 1923’te Cumhuriyetimizin ilanı ile birlikte TC Devletimiz dünya devletleri arasında yerini almıştır.

          Anayasamızın temeli,tavanı,TC Devletimizin temeli,tavanını ifade eden; değiştirilmesi teklif bile edilemeyen 1.2.3. maddeleri vardır. Bu maddeler devletimizin şekli,esasları,niteliklerini ifade eder. Anayasamızın ilk üç maddesinde ki, hükümlerin değişmesi,devletin değişmesi,dönüşmesi,farklı bir yapı oluşturulması demektir.

          Peki Anayasamızın 1.2.3. maddeleri nelerdir? Hatırladığımız kadar belirtelim.

          Madde 1;Türkiye Devletinin Şekli Cumhuriyettir.

          Madde 2;Başlangıçta ki esaslara dayanan,Toplumun huzuru,milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde,insan haklarına saygılı,Atatürk Milliyetçiliğine bağlı;demokratik,laik,sosyal bir hukuk devletidir.

          Madde 3;Türkiye Devleti ülkesiyle milletiyle,bölünmez bir bütündür.Dili Türkçe’dir. Başkenti Ankara’dır. Milli Marşı İstiklal Marş’ıdır. Bayrağı kanunda belritilen ay yıldızlı al bayraktır.

  Madde 4; Anayasamızın 1.2.3. maddeleri değiştirlemez,değiştirlmesi teklif bile edilemez.

          Tabloya baktığımızıda şayet bu maddeler bu şekliyle değişirse TC Devletinin temeli ve tavanı değişecektir,çatlayacaktır,zarar görecektir.Yıkılacaktır. Temelei çatlamışl,sağlamlığını kaybetmiş,tavanı çökmüş olan bina yani devlet,TC Devleti ortadan kalkacaktır. Yerine amaçlanan devlet yapılanması gerçekleşecektir!

          Bu TC Devletinin sonu demektir. Tabi ki bu durum;Türk Milleti,kurmuş oldukları TC Devletine düşman olanları sevindirecektir.

          Bu durum Lozan’ın bitmesi,Sevr’in adı değişmiş şekilde BOP’nin gerçekleşmesidir.

          İşte bu ahval ve şeraite karşı, Türk İstiklal ve Cumhuriyeti kurtarmak aksiyonu ortaya çıkacaktır.Allah sonumuzu hayır etsin.

          Şu hiçbir zaman unutulmamalıdr ki; Türklüğün unutulmuş özellikleri geleceğin yüksek medeniyet ufkunda bir güneş gibi doğacaktır.

 

          Türkiye Cumhuriyeti Devleti ilelebet payidar kalacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ