Avanos Kızılırmak Gazetesi Haber Portalı

ÇİNLİ TARIM HEYETİ İNCELEMELRDE BULUNMAK ÜZERE NEVŞEHİR’E GELDİ

ÇİNLİ TARIM HEYETİ  İNCELEMELRDE BULUNMAK ÜZERE NEVŞEHİR’E GELDİ

çinli

Geçen yıl gerçekleştirilen G20 Zirvesi’nin ardından Çin ile Türkiye arasındaki  işbirliğinin artırılmasına yönelik çalışmalar kapsamında Çin’ den gelen tarım heyeti, Nevşehir Belediyesi’ni ziyaret ederek Başkan Yardımcılarıyla ile bir süre görüştü.
Nevşehir Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Okan Yılmaz’ında hazır bulunduğu ziyarette konuşan Nevşehir Belediye Başkan Yardımcısı Yusuf Kaya,Çin’li heyeti Nevşehir’de görmekten dolayı büyük bir mutluluk yaşadıklarını söyledi.
8 i büyük olmak üzere 20 farklı medeniyete ev sahipliği yapan Nevşehir’in dünyanın hiçbir yerinde olmayan doğal, tarihi ve kültürel birikimlere sahip olduğunu söyledi. Çin ile Türkiye arasındaki işbirliğinin her alanda geliştirilmesi adına ortayla konulan bu ziyaretin başarılı sonuçlar ortaya çıkartmasının arzusu içerisinde bulunduklarını ifade eden Kaya, Nevşehir’in tarım ürünleri konusunda da patatesin yanı sıra üzüm ve kabak çekirdeği bakımından da Türkiye’nin önemli bir üretim merkezi olduğunu kaydetti.
Pekin Gıda ve Tarım Pazarlama Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Zhang Yu Ki,’de 8 kişilik bir heyet ile birlikte geçen yıl gerçekleştirilen G 20 Zirvesi’nin ardından Türkiye ile ilişkilerin her alanda olduğu gibi tarım alanında da üst düzeylere ulaştırılmasının planlandığını kaydetti.
Pekin’in 30 farklı dünya ülkesinden tarım ürünü ithal etmesine karşın bu ülkeler içerisinde bugüne kadar Türkiye’nin bulunmadığını aktaran  Pekin Gıda ve Tarım Pazarlama Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Zhang Yu Ki, tarım ürünleri konusunda bundan sonraki süreçte ciddi bir artışın yaşanmasını umut ettiklerini söyledi.
Çin’de iken dostlarının Türkiye’nin Suriye ile savaş içerisinde olduğu şeklinde telkinlerde bulunarak Türkiye’ye gitmemeleri gerektiği çağrısında bulunduklarını söyleyen Zhang Yu Ki “ Nevşehir ziyaret ettiğimiz 3. Şehir olma özelliğinde. Ancak gördüğümüz kadarıyla güvenlik noktasında hiçbir sorun yaşanmadığını gözlemledik. Çin’in başkenti Pekin  ve civarında tarım ürünleri ihracı ve ithalatı yapan oldukça önemli bir kuruluşun temsilcileri olarak öyle inanıyorum ki Türkiye oldukça güvenli bir ülke. Türkiye ile Çin arasındaki tarım ürünlerine ilişkin ticaret hacminin geliştirilmesi için elimizden gelen çabayı göstereceğiz. Ağustos ayında da ailem ile birlikte Türkiye’ye ve elbette Kapadokya bölgesine gelip tatil yapacağım.  “ dedi.
Daha sonra Pekin Gıda ve Tarım Pazarlama Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Zhang Yu Ki ziyaretin anısına şeftali ağacı çiçeği’ni Nevşehir Belediye Başkan Yardımcısı Yusuf  Kaya’ya takdim ederken, Nevşehir Belediye Başkan Yardımcıları Oktay Şımarmaz ve Atilla Seçen’de Avanos el sanatları ürünlerinden biri olan çini tabak hediye etti.
Daha sonra Çin heyeti, Nevşehir Belediye Başkan Yardımcıları Yusuf  Kaya, Oktay Şımarmaz,Atilla Seçen ve Nevşehir Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Okan Yılmaz ile birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ