Avanos Kızılırmak Gazetesi Haber Portalı

CHP Nevşehir İl Başkanı Gülmez: ‘Almanya’nın soykırım kararını şiddetle kınıyoruz’

chp il bsk_kamil gülmez

Gülmez: ‘Almanya Federal Meclisi’nin aldığı Ermeni Soykırımı kararı kabul edilemez, yok hükmündedir’

CHP Nevşehir İl Başkanı Kamil Gülmez, Almanya Federal Meclisi’nin 1915 olaylarını ‘Soykırım’ olarak niteleyen karar tasarısını kabul etmesinin kabul edilemez olduğunu, şiddetle kınadıklarını söyledi.

Almanya Federal Meclisi’nin tarihi bir olay karşısında yetki ve sorumluluk üstlenmeye kalkmasını derin bir üzüntü ile karşıladıklarını ve kabul edilemez bulduklarını belirten Gülmez, ‘tarihi olaylar, parlamentoların, siyasilerin değil, tarihçilerin ve bir yönüyle de hukukun değerlendirmesi ve görüş belirtmesi gereken konulardır. Tarihi ve hukuku, siyasete konu etmemek gerekir. Yoksa bunun sonu yoktur. Tarihi ve hukuki bir konuda önyargılarla, dayatmalarla, bir takım olayların veya kişilerin etkisiyle siyasi hüküm verilmesi asla kabul edilemez. Bunu CHP olarak da, Türk Halkı olarak da kabul etmemiz mümkün değildir. Almanya Federal Meclisi, bu kararıyla Türkiye-Almanya ilişkilerine de zarar vermiştir. Özellikle bu ülkede yaşayan milyonlarca Türk vatandaşını da üzmüştür. Bu kararın kimseye bir faydası olmayacaktır” diye konuştu.

Gülmez açıklamasında şunları söyledi “Cumhuriyet Halk Partisi, Ermenistan gerekli adımları attığı takdirde, Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin normalleşmesini savunmaktadır. Bununla birlikte Ermenistan’ın bu konuyu üçüncü ülkeler nezdinde Türkiye’ye karşı bir silah olarak kullanma politikası, ilişkilerin normalleşmesini kolaylaştırmayacak, bilakis daha da zorlaştıracaktır. Türkiye’deki siyasi iktidarın, ‘Mülteci Anlaşması’ konusunda Almanya Başbakanı Merkel’le verdiği samimi pozların da bugün Almanya tarafından kabul edilen bu sorumsuz kararla iç kamuoylarına dönük bir şovdan ibaret olduğu ortaya çıkmıştır.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ