BİLİNMESİ GEREKİR

BİLİNMESİ GEREKİR

zekerriya

HÜR DÜŞÜNCE                                                                       ZEKERİYYA İLLEEZ

Zekeriyya_illeez@mynet.com                                        Em.Uz.Sosyal Bil.(Tarih)Öğretmeni

                                                    BİLİNMESİ GEREKİR

          İnsan hayatını çevresininde etkisiyle,kendisinde var olan: ilgi,istidat ve kabiliyetine göre düzenler. Tabi bunu da Allah’ın insana vermiş olduğu akıl ve düşüncesiyle yapar.

          Toplumu oluşturan insan bir çok olaylarla da karşılaşır. Kimisi sorgular. Kimisi de sorgulamaz yani olduğu gibi kabul eder.

          Sorgulayan insan kendinde var olan bilgi düzeyi ile doğruyu-yanlışı ayırt edebilir.

          Önceleri bilgiye ulaşmak;bilene sormak,var ise yazılı kitap,dergi,gazete marifetiyle idi. Bilen kişi de kaynağını gösterebiliyordu.

          Şimdilerde bilim ve teknolojinin verdiği güzel imkanlar doğru ve dürüst şekilde kullanılmadığı veya kullanılamadığı için sahte,yalan haberler ile toplum güya bilgilendiriliyor veya yönlendiriliyor.

          Öyle ki;geçmişte ve günümüzde bilim ve teknolojiye dayalı yazılı ve görsel basın-medyayı ele geçirenler “Yoğurt  siyahtır” yalışını bile doğru kabul ettirecek beyin yıkama ve psikolojik savaşla amaçlarına ulaşabilmektedirler.

          Psikolojik savaşın en önemli araçlarından biri yazılı ve görsel medyadır.

          Psikolojik savaşla beyinler tahrip edilir,dondurulur,biat edecek şekilde robotlaştırılır. Toplumu kendi konrolüne alır. Sonunda toplumu teslim alır!

          Okumayan,bilgi yoksunu olan veya kirli bilgilerle donanmış toplumlarda;bilim ve teknolojyle mücehhez olmuş yazılı ve görsel basın marifetiyle psikolojik savaş çok etkili olur!

          Özellikle psikolojik savaşta bir takım değerler,kurumlar,kurallar “Atatürk,din,para,hak adalet,hürriyet,bağımsızlık temaları) kullanılır! Tabi bunların kullanıldığının farkına varmak için bu konular ve diğer konularla ilgili diğer  gerçek bilgi sahibi olmak önemlidir.

         Dünyada ki gelişmeler malum önemli değişimleri de ortaya çıkarmaktadır.

         Dünyada ve ülkelerde kendi amacına  ulaşmak isteyen bir takım akımlar-güçler-aktörler:- Toplumu bardak misali bilgisiz ve cahil hale getirmek, – Beyinleri yıkamak,yalan,yanlış,sahte bilgilerle beyinleri doldurmak, -Toplumu istediği gibi yönlendirecek hale getirmektir.

          Geçmişten günümüze bir takım bilgiler vardır. Gerçeğe dayalı bu bilgilerin bilinmesini istemezler. Mesela; 20 Temmuz 1974 Kıbrıs Barış Harekatı sonrası ambargo konması. Ecevit ve Erbakan Hükümeti yerine  Demirel Hükümetinin kurulması akabinde Morrison,Mason diye iftira edilen Süleyman Demirel 25 Temmuz 1975’te  “Görülen lüzum üzerine “ İncirlik başta olmak üzere 21 yabancı üsler (ABD-Batı)  akapatılmıştır. 12 Eylül 1980 darbesinden sonra tekrar açılmıştır.

          1980’de kurulan Demirel Başbakanlığında ki  AP (Adalet Partisi)azınlık hükümeti döneminde Topkapı Saray’ın da her gün Kur’an’ı Kerim okunması sağlanmıştır..

          8 Ağustos 1980’de yine Demirel’in Başabakanlığında ki azınlık hükümeti tarafından,Abdulmecit Mescidi yapılmış,Ayasofya da Ezan-ı Muhammediye’nin okunması ve namaz kılınması sağlanmıştır.

          Son 0-25 yaş kuşağı sadece bu yılların içinde ki olaylar ve gelişmelerden haberdardır.

          Gençlerimizin,çocuklarımızın sadece bu dönemde ki ve özellikle son 16 yıl ile ilgili olaylar ve  ve bilgilerle mücehhezdir.

          Psikolojik savaş ve bilgi kirliliğinin getirdiği olumsuz etkiler toplumu ayrıştıran,bölen nitelikte bir değişim ve dönüşüme götürmektedir.

          Yalanın,talanın,çıkarın sultan olduğu,dürüstlüğün garip kaldıuğı bir toplum yapısı tabi ki emperyal güçler ve aktörlerinin işine ve hoşuna gidecektir.

 

          Doğru bilgi doğruya götürür. Şunu daima unutmamalıyız ki; “Türk çocuğu ecdadını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kende güç bulacaktır.” Sözüyle Büyük Atatürk bize yol gösteriyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ