Avanos Kızılırmak Gazetesi Haber Portalı

AVANOS’TA KÖYBAĞI-ORMANLIK ALANLAR…

AVANOS’TA KÖYBAĞI-ORMANLIK ALANLAR…

HÜR DÜŞÜNCE

ZEKERİYYA İLLEEZ

                                           AVANOS’TA KÖYBAĞI-ORMANLIK ALANLAR…

          Kimilerine göre Avanos’ta ilk yerleşimin su çıkan Tapa ve Değirmen deresi olduğu ifade edilir. Efsanesi ve hikayeleri olan Maltepe’de uzakta değildir.

          Ziyaret değinin güneye bakan yamaçlarında,Köybağı adını alan bağ,bahçe işleriyle uğraşılan alan oluşmuştur. Önceleri Köybağı’ında bağı veya bahçesi olmayana kız verilmezdi! Avanos’ta evlenme şart ve idteklerinden biri idi.

          Köybağı çok çeşitli ve farklı bitki türlerinin yetiştiği alandı. Suyu boldu. Zaman geldiğinde bağ ve bahçelerin sulandığı alandı. Ancak iklimin değişmesi,yer hareketleri,suyun azalması yada yön değiştirmesine sebep olmaktadır. Köybağ’ında ki mal sahipleri zor durumda kalmaktadırlar.

          Öbür taraftan özel mülkiyet alanlarına bile ağaç dikimi ile özel mülkiyet sahipleri zor duruma düşümüşlerdir. 1980’li yılların başlarında ağaç dikimi,orman faaliyetleri devam edrken; özel mülkiyet sahipleri ve alanları sürekli tehdide maruz kalmaktadır. Tarım ve Orman bakanlığının belirlediği ormanlık alanlar,özel mülkiyet (bağ,bahçe,tarla vb.) sahipleri mağdur edilmeden belirli ve korunaklı çerçeve altına alınmalıdır. Darma dağınık ve iskan yerleri bile ni bile tehdit eder durumda,başta Domuz olmak üzere yabani hayvanların barındığı alanlar düzene konmalı ve denetim altına alınmalıdır.

          Belirlenen ormalık alanlar tel örgü vb. çerçeve içine alınıp,belirli noktalara kulübeler yaptırıp,yollar açıp,orman görevlileri vasıtasıyla çevreye zarar vermesi önlenmelidir.

          İlçe Tarım-Orman Müdürlüğü bu konuda öncü olmalıdır. Denetim ve yönetim altına alınmış ormanlık arazinin içindeki canlılar,böylece çevreye zarar vermeden yaşama imkanı bulur.

          Ormanlık alanların denetim altına alınması,bağ,bahçe,tarla sahiplerini rahatlatır. Her canlı kendi mekanında rahat yaşar.

          Önceden beri Köybağı,Avanos’un nefes borusu,akciğeri konumundadır. Mal sahiplerinin bağ ve bahçelerine daha itinalı sahip olmaları gerekir.

          Köybağ’ının suyunun azalması hem ekolojik dengelerin değişimi,hem hareketleri sonucu çökmüştür.Kıvrılma ve kırılmalar tabiatın seyrini değiştirmektedir. Bu durum Köybağı ve Değirmen deresi suyu ve mahalle çeşmelerini de etkilemektedir.

          Avanos Kaymakamlığı ve Avanos Belediyesi,DSİ (devlet Su İşleri) Bölge Müdürlüğü ile işbirliği içinde; Erciyes ve Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi ilgili birimlerinin etüt ve çalışmaları sonucu,yeraltı su kaynağı tespiti yapılmalıdır.

          Her hal için Kızılırmak suyu yine DSİ (Devlet Su İşleri) Bölge Müdürlüğünün marifetiyle Köybağ’ına boru hattı ile depo-havuzda toplanmalıdır.

          Köybağ’ında su olduğu zaman,bu hat beklemeye alınır. Gerekli olduğu zamanda devreye sokulur.

          Mahalle çeşmeleri içinde su olmadığı zaman şbeke suyu bağlanarak,kullanımı sağlanır.

          Çevreye en büyük zararı veren insandır. Ancak insan iradesinin dışında olan gelişmelerin getirdiği olumsuzluklara karşı tedbirli olmak zorundayız.

          Allah insana akıl ve düşünce vermiştir. Biz insanlara bir çok nimetler sunmuştur. Faydalanılsın ve yaşansın diye!

         Günümüz içinde sağlıklı,huzurlu,mutlu mutlu yaşamak için çabalarken,geleceğide düşünmek zorundayız.

          İnsana hizmet Allah rızası içindir ve ibadettir.

          Sahip olduğuımuz nimetlerin kıymetini bileli,m. Önceden tedbirleri alıp,rahat edelim.

          Avanoslu olmak güzel.Avanos’ta yaşamak güzeldir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ