AVANOS’TA IRMAĞIN KIYISI,İÇİ VE TRAFİK

AVANOS’TA IRMAĞIN KIYISI,İÇİ VE TRAFİK

zekerriya

HÜR DÜŞÜNCE                                                                       ZEKERİYYA İLLEEZ

Zekeriyya_illeez@mynet.com                                        Em.Uz.Sosyal Bil.(Tarih)Öğretmeni

                                      AVANOS’TA IRMAĞIN KIYISI,İÇİ VE TRAFİK

          İnsanın davranışlarını yönlendiren ve sınıtlandıran sosyal davaranış kurallları vardır.Bunlar örf-adet,görgü,ahlak,din ve hukuk kurallarıdır. Bu kuralları yaşayan topluluklar çok problem yaşamaz.Şayet problem olursa çabuk çözer.

          Her toplumun yaşadığı bir mekan vardır,tıpkı ailenin evi gibi. Aile ve aile bireyleri nasıl ki evlerinin temiz,rahat,güzel,sağlam,düzenli olmasını isterse; toplumunda ortak malı olan çevresini temiz,rahat,düzenli olmasını istemelidir.

          İnsan kötü,çirkin,yanlış davranışların iyi olmadığını söylüyor,yazıyor,kabul ediyorsa onlarıda yaşamalıdır.

          Bilinçli yanlışı yapmak ve yaşamak cahilin işidir. Okumuş veya okumamış cahilin işidir.Okumuş okumamış cahilin işidir.Bazan söylerler;eğitimli eğitimsiz,okumuş okumamış herkes iyi,güzel doğru olan davranışları yaşamıyor.Eğitimli olan kişi bilinçli bir şekilde yanlışları yapmaz.

          Maalesef toplumumuzda okumuş,yüksek tahsil görmüş herkesi eğitimli zannediyoruz. Öğrenim-öğretim(öğrenme,öğretme)işi teorik yani bilgi edinmedir.İşte bu bilgiyi yaşarsan,davranış haline getirirsen eğitim olur. Onun için her okuyan,yüksek diplomaya sahip olanları hepsini eğitimli demek yanlıştır.

          Aslında okumuş,diplomalı cahiller,az okumuş veya okumamış cahillerden daha tehlikelidir.

          Cehalet her ülkenin,her toplumun sorunudur. Bunun panzehiri eğitimdir. Duygusal olgunluk,dengeli kişilik,eğitimin işaretlerindendir.

          Kapadokya Turistik Ymresinin tarih,kültür,tabi güzellikler,dinlenme mekanı ve el sanatları merkezi şirin ilçemiz Avanos’un her şeyi güzeldir. İşte bu güzeli ve güzelliği muhafaza etmek,daha güzel hale getirmek,herkesin hak ve ödevi olmalıdır.

          Avanos’ta ırmak kıyısı Reakreasyon çalışmaları ile birlikte dinlenme ve eğlence yeri olarak halkımıza sunulmuştur. Özellikle çevreden ve dışarıdan gelenler,Avanos’un Asma Köprüsünü beşik gibi sallamaya çalışmaktadırlar. Irmağın kıyısında sorumsuzca çimenleri çiğnenerek,tahrip edilerek,güya piknik yapmaktalar. Rastgele mangal,ızgara için ateş yakmaktalar. Yedikleri çekirdek başta olmak üzere artıkları ve her şeyi ortada bırakıp gitmekteler. Böyle yapanlar kendi evlerinde ve bahçelerinde de mi böyledirler?

          Irmak kıyısında dinlenme,hoş vakit geçirme amaçlı ziyaretler güzel bir eylemdir. Ancak oturduğunuz,yediğiniz,içtiğiniz mekanda ki artıkları bir poşete koyunuz. Var ise çöp bidonları ve kutulara koyunuz. Şayet yoksa,muhakkak poşetleyip bulunduğunuz yere yere bırakınız,görevliler alacaktır. Ateş yaktıysanız giderken muhakkak söndürünüz!

         Avanos’a gelen misafir kardeşim,dinlenmek,eğlenmek,hoş vakit geçirmek hakkın olduğunu düşün,kullan ve yaşa. Ancak karşılığında da ödevin-görevin  olduğunu unutma!

                                  ___________________________________

Irmağın içi tamamen ot ve yosunlarla laplı.Şu anda su seviyesi çok düşük,temizlenmesi için bir fırsat. Şayet Avanos Belediyesi,Avanos Kaymakamlığı imkanları yetersiz ise; Gülşehir Belediye ve Gülşehir Kaymakamlığı ile birlikte DSİ(Devlet Su İşleri),Nevşehir Valiliği organizasyonu ile ortak çalışma yapılıp Avanos’tan Gülşehir’e kadar olan temizleme işi gerçekleşebilir. İlgili kurum ve kuruluşların işbirliği ile Kızılırmak eski özelliğine ve güzelliğine kavuşmalıdır,kavuşacaktır.

                                ___________________________________

          Belirli günlerde araçların çok olması trafik sorununu da beraberinde getirmektedir.

          İlçe merkezimize kısa vadede otopark alanlarının oluşturulmalıdır.

 

          Uzun vadede önceki yazılarımda da ifade ettiğim (gelecek 30-50 yıla hitap eden) Avanos’a ana giriş alanlarına otoparklar yapılmalı,merkeze araç yerine insanın girmesi sağlanmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. mustafa taşkın diyor ki:

    Tebrik ederim, çok önemli bir konuyu daha masaya yatırmışsın Hocam.. Yüreğine, kalemine sağlık..!

    1. Zekeriyya Illeez diyor ki:

      Teşekkürler. Görevimiz. Selamlar.

BİR YORUM YAZ