Avanos Kızılırmak Gazetesi Haber Portalı

AVANOS’A DAİR…

AVANOS’A DAİR…

HÜR DÜŞÜNCE                                                                               ZEKERİYYA İLLEEZ

                                                    AVANOS’A DAİR…

Tarihi Taş Köprü;
İlçemiz Avanos’un tarihi değerlerinden biri de Tarihi Taş Köprüdür. Şimdiye kadar görevini yapma rahatlığı içinde durmaktadır. Ancak günümüz şartları içinde ağır araçlar geçmese de kifayet etmemektedir.

Avanos tarihi Taş Köprümüz ile ilgili çokça da önerilerde bulunmuş,10-15 kadar yazı yazmıştık Bu önerilerden bazıları; -Yeni köprü yapılması. Bu konuda önceki belediye başkanlarımızdan Mustafa Körükçü proje çizimi ve ön çalışma içinde olmuştur.

–Kaldırımların iptali ile köprünün genişletilmesi. Her iki yana yaya köprüsünün yapılması. – Mevcut ayaklar üzerine aslına uygun daha geniş ve büyük olmak üzere köprü yapılması. Bu konuda önceki belediye başkanlarımızdan İsmet İnce döneminde Karayolları Genel Müdürlüğünde onay ve ihale aşamasına gelmiş bir proje çalışması olmuştur. Şu andaki Belediye Başkanımız Celal Alper İbaş gerekli görüşme ve takiplerin yapıldığını, kendilerine ifade edilen sözlerin gerçekleşmediğini belirtmiştir.

Bu konuda çalışma ve takiplere teşekkür ederken; şayet bilinçli engelleme ve oyalama var ise bunu hesabını halk soracaktır. Dileğimiz Avanos’ta birliktelik sağlanır. Köprümüzün yapımı gerçekleşir.

Hükümet Binasınının Yıkılması;
Hükümet binası ile ilgili konunun 2013’ten beri çalışma olduğu belirtilmektedir. Ancak hangi yıllar içinde olursa olsun, sanki Avanos’a özel bir durum ortaya çıkmaktadır. Yani Avanos’a yapılan Hükümet binası depremden etkilenecek olup Gülşehir, Hacıbektaş, Kozaklı, Ürgüp Hükümet binaları etkilenmeyecek midir?

Avanos Hükümet binasının yıkım kararı var ise; önceden inşaat-mimari açıdan yerlerin tespiti ve etüdü yapılmış mıdır? Yapılmış ise bina yapıldıktan sonra taşınsa olmaz mıydı? Yani önce bina yapılsa idi sadece taşınma olurdu! 1,5 yıllık yapım süreci vatandaşlar ve çalışanlar için zorluk olacaktır. 1,5 yıl sonra 2023’e tekabül etmektedir.

Halka hizmet hakka hizmettir. Hizmet Allah rızası için yapılır.

Bariyerler;
Ana yollarda bariyerlerin konması trafik ve hız açısından önemli ve iyi olmuştur. Ürgüp Caddesi, Öz-Al Koop. Evlerinin bulunduğu ana kavşak girişine yakın yerde market ve manav açılmıştır. Buraya alışverişe gidenler için kaza riski büyüktür. Önceki yazılarımızda ifade etmiştik. Buraya da gerekli trafik işareti ve belirlenecek yere de bariyer yapılması gerekli görünmektedir. Durum İlçe Trafik Komisyonu ve belediyemize duyurulur.

Kız Meslek Lisesi;
Kız Meslek Lisesinin duvarı çatladığı ifade edilmektedir. Burada inceleme yapılıp, gerekli tedbirlerin alınması İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Kaymakamlığımıza duyurulur.

Kültür Sitesi;
Rahmetli amcam Ahmet Kavuncu İlleez’in Kızılay Başkanlığı döneminde sinema salonu yapılmıştır. Bu sinema salonu bölgenin bütün sosyal faaliyetlerin merkezi olmuştur. Avanos halkının sosyalleşmesinde etkili olmuştur.

Avanos Kültür Sitesi konusunda defalarca yazdık. İsmet İnce döneminde yer belirlemesi ve ön çalışma yapılmıştır. Avanos’a Kültür Sitesi gereklidir. Kültür sitesi bölgeye hitap edecek, Avanos’u aynı zamanda konferans ve kültür merkezi yapacaktır. İlgili kurumlar (Genel ve Yerel İdare) bu konuda çalışmalar yapıp, Avanos’a güzel bir eser bırakabilirler. Ülkenin aydınlık yüzü olan Avanos’a Kültür Sitesi de yakışır.

Hırsızlık;
Bir yer Kozmopolitleşirse her yer karışıyor. Olumsuzluklar çoğalır iken, hırsızlık olayları da artış söz konusu. Bu hırsızlık olayı sadece ev ve iş yerleri değil. Avanos İlçe Emniyetinin başarılı çalışmaları ile ev ve işyerleri hırsızlığı konusunda olumlu sonuçlar alınıyor. Vatandaşlar adına teşekkür ederiz. Ancak bağ, bahçe,tarlaların,hatta imarlı görülen arsalar ,mal sahipleri ve varislerin haberi olmadan ekilip dikiliyor.!

Bağ ve bahçelerden başta üzüm ve üzüm sergileri olmak üzere, meyveler çalınmaktadır. Zaten azalan bağ ve bahçe işleri; iki-dört hırsızın ve sahtekârın elinde olmamalıdır. Aslında hırsızlık yapan, çaldığının kul hakkı olduğu ve haram olduğunu bilmelidir. Bilerek yapıyorsa bu dünyada da cezasını çekmelidir.

Evren Kenti Avanos yolunda olan ilçemiz Avanos her şeyin en güzeline lâyıktır.

Not; Pandemin devam etmektedir. Aşılarımızı muhakkak olalım. Temizlik, kişisel mesafe ve maske takmaya özen gösterelim. Önce sağlık!

şunuda belirtmek gerekir ki Bağcılık ve üzüm konusunda  merkezde etkin bir faaliyet olmazken Göynük yerleşi yerinde  Üzüm festivalinin düzenlenmesi önemlidir. Göynüklü kardeşlerimizi bu konuda tebrik ederiz.

Not; Pandemin(Covid 19 Corona Virüsünün) etkisi devam etmektedir. Temizlik, kişisel mesafe ve maske takmaya dikkat ediyoruz. Önce sağlık!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ