Avanos Kızılırmak Gazetesi Haber Portalı

ATSIZ (1905-1975)

ATSIZ (1905-1975)

Mehmet Ali TALAYHAN

 

Ardından aydınlık kapılar bırakan şair, yazar, araştırmacı, tarihçi Hüseyin Nihal Atsız göçeli neredeyse yarım asır oldu.
Bir kalp krizi sonucu 70 yaşında 11 Aralık 1975 tarihinde vefat etti. 47 sene geçti aradan. Evvela Türk milliyetçisi ve dahası milliyetçiliğin hareket haline gelmesi için gençliği peşinden yürütebilen bir lider olmuştur. Kısa sayılacak ömrüne neler sığdırmadı ki; daha uzun yıllar sonra bile hararetle okunacak kitapları güncelliğini asla yitirmeyecektir. İnandıklarından asla taviz vermeyen bir yaradılışta olması O’nun kişiliğinin belirgin vasıflarından olmuştur. Uzun çileli zamanlar yaşaması daha doğrusu hayatının hemen her safhasının mücadele ile geçmesi eser vermekten kendisini alıkoymamıştır.
Musalla taşına konulduğunda cenaze namazı kıldıran imamın cemaate seslenişine bir başka ideal insanı Fethi Gemuhluoğlu’ nun bütün kalabalığa tercüman olan sedası yankı bulmuştur. Fethi Gemuhluoğlu ‘İmam efendi bu musalla taşı musalla taşı olalı böyle bir er kişi daha görmemiştir’ demişti. Abdülhamit’ in uğradığı haksız iftiralar sonucunda yazdığı makalelerle Adülhamit’ in Kızıl Sultan değil ‘Gök Sultan’ diyerek Türklük düşmanlarının iddialarının karşısına dikilmiştir. Yetmiş yıllık ömrü her şeye rağmen yazmak ile geçerken uğradığı sürgün hapis ve işkencelerle de uğraşmaktan geri durmamıştır. Klasikleşen büyük eseri ‘Bozkurtlar’ veya ‘Deli Kurt’ adlı eserleri ve diğer eserleri tarihle irtibatımızın sağlandığı yegâne eserlerdir. Ötüken, Orkun gibi dergilerdeki yazılarının bir gün bir araya getirecek bir hamiyetle kişi elbet çıkacaktır.
Büyük Milliyetçi Hüseyin Nihal Atsız’ ın 47. Vefat yıldönümünde rahmetle ve Fatihalarla anıyorum

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ