Avanos Kızılırmak Gazetesi Haber Portalı

2021’DE EĞİTİM VE ÖĞRETİM DERKEN…

2021’DE EĞİTİM VE ÖĞRETİM DERKEN…

HÜR DÜŞÜNCE                                                                              ZEKERİYYA İLLEEZ

                                          2021’DE EĞİTİM VE ÖĞRETİM DERKEN…

          Öğretim;bilgi verme işi. Eğitim; öğrendiklerini davranış haline getirme işi.

          Corona 19 Korona (Corona( virüsü sebebiyle dünya ülkeleri ve ülkemiz çok zor bir süreçten geçmektedir. Mutasyonları ile birlikte hala etkisi devam etmektedir.

          Bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de eğitim ve öğretim faaliyetleri durmuştur. Nihayeti 2021-2022 Eğitim ve öğretim yılı açıldı. Hala öğrencilerin,velilerin,öğretmen ve diğer personelin aşılarını tam olmamaları,kaygıları devam ettirmektedir.

          Eğitim sisteminin değişmesi ve uygulamalarının yansımaları olumlu sonuçlar getirmediği eğitim camiası,veliler ve halk tarafından ifade edilmektedir.

          Bir ülkenin eğitim sistemi bozulmuş ise,savaşmaya gerek kalmadan,tedricende olsa teslim alırsın. Yani eğitim çöktüğü zaman,yetişen nesilde malum arzu edilmeyen nitelikte yetişir.

          Eski Ortaokul-Lise binasına bakınca içim sızladı. Bu binazmızla ilgili 14-15 kadar öneri sunmuştuk. Bunlardan biri de Eski Lise binası ve arkasında ki ek bina “Halı Kurs,Üretim,Pazarlama Merkezi” olarak değerlendirilmesi konusu üzerinde ısrarla durmuştuk. Eski Lise binasının atıl halde olması hepimizi üzmektedir.

           Eylül ayının ilk haftasında aralıklarla baktığım bahçe bakımsız ve çöplük haldedir. Zannediyorum talep olmadığı için ilgili birimler temizlik yapmamışlar. Bu durum Avanos’a yakışmamaktadır.

         Eğitim camiasının bir bireyi ve emekli bir öğretmen olarak; öğretmenlik,öğrencilik ve bu dönemin kıyasını yapmaya çalıştım. Aldığım bilgiler ve yansımaların pekde (teknolojik imkanlara rağmen) 1739 Sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu amaç ve esaslarına çağın gelişebilme niteliklerine uygun durumda eğitim ve öğretim yapılamadığı izlenimi aldım.

           Öğretmen dendiği zaman defter ,kitap,kalem,dürüstlük,güzel ahlak, ilim akla gelirken,şimdilerde bunların hissedilmediği ifade edilmektedir.

          Bir ülke eğitim ve öğretim seviyesi nitelikli ve yüksek ise; o ülke uygarlık (medeniyet) yarışında iddialı ülke olur.

          Avanos Ortaokulu,Avanos Lisesi (Siyasi kargaşaların olmadığı dönemlerde) eğitim seviyesi olarak Bayburt ilçe iken Bayburt’tan sonra en başarılı okullar ve ilçe idi! Avanos’un yine başarılı olması,misyonunu yeniden kazanması gerekir.

          Dünyada ve ülkemizde olumsuz değişim faaliyetleri ülkemizi,kurumları ve insanımızı da etkilemektedir. Bu aynı zamanda ailelerinde soyal-ekonomik,kültür yapılarını da etkilemktedir.

          Avanos İlçe Emniyetinin başarılı çalışmaları sonucu uyuştururcu,hırsızlık olayları azalmakla birlikte,belirli bir zamandan sonra tekrar devam etmektedir.

          Milli Eğitim Bakanlığı,İç İşleri Bakanlığı,ünüversitelerin işbirliği ile ülke genelinde hazırlanacak ortak bir proje ile uyuşturucu,hızrsızlık ve diğer olumsuz davranışlar azalacaktır.

          Avanos’ta da İlçe Milli Eğitim-İlçe Emniyeti işbirliği ile bütün okullarda arama-tarama yapılması,tespit edilenlerin rehabilitasyon merkezlerine  gönderilerek tedavileri sağlanmalıdır.

          Okullarda öğrenci ve velilere uyuşturucu,hırsızlık faaliyetlerinin nesiller için kötülüğü,tehlikesi konusunda hazırlanan bilgiler  verilmelidir. Slayt,CD,filimler bu konuda hazırlanıp,sunulmalıdır.

          Avanos emniyetinin başarılı çalışmalarına teşekkür ederiz. Özellikle okullarda işbirliği içinde tedbir ve uygulamalarla olumlu sonuçlar alınabilir. Cezalandırmalar geçici bir süre için etkilidir. Esas olan eğitim ve öğretim süreciyle olumlu davranışlar kazandırmaktır. Bu konuda aile yapısı,veli ile işbirliği,Psikolojik ve Danışmanlık servisi ile işbirliği içinde iyi çalışması gerekir.

          Ayrıca bu konularda camilerde ki vaazlar ve hutbelerde; uyuşturucu,hırsızlık,kul hakkı gibi konularda cemaatlerini aydınlatmaları gerekir.

          Bir anekdotum ile yazımı bitireceğim. İki genç kız. Biri lise diğeri ortaokul seviyelerinde. İşyerine geliyorlar. 1. Gün giren çıkan çok olunca annemle beraber yarın gelelim diyorlar. Ertesi günü ikindi sonrası geliyorlar. (Anneleri yok) Bir eğitimci her olaya olumlu bakmaya çalıştığımız için; kızlara girip çıktıkları yerlere dikkat etmeleri,hırsızlığın bir kul hakkı olduğunu ifade ettim. İleride ne olmak istediklerini sorduğumda esmer olan psikolog,sarışın olan mimar olmak istediğini söylediler. Sanki kendileri için değilde satmak için hayli kolye uçları amatis taş vb çalmışlar. İlginç! Cep telefonlarını dükkanda unutmuşlar. Bende cep telefonunu masa üzerine koydum. Bir yere gitmem icap etti.Ben gidip gelene kadar Cep telefonunu aldıkları gibi fırsat birkaç bir şey daha alarak gitmişler. Yani gelecekte psikolog ve mimar hırsız yetişmesi bütün herkesi düşünmesi gereken bir konu! Allah ıslah etsin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ