Başbakan Binali Yıldırım ;Nevşehir Ticaret Odasında Konuştu

Başbakan Binali Yıldırım ;Nevşehir Ticaret Odasında Konuştu

babaoğlu (600 x 447)

Başbakan Binali Yıldırım, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğince (TOBB) Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası’nda düzenlenen “Nevşehir İş Dünyası Buluşması”na katıldı.

AK Parti Nevşehir 6. Olağan İl Kongresi’nin ardından şehrin üreten, ekonomiye katma değer sağlayan sanayici ve iş adamlarıyla bir araya geldiğini belirten Başbakan Yıldırım, toplumun bütün kesimleriyle diyalog halinde olduklarını, meseleleri ilk ağızdan öğrendiklerini aktardı.

Başbakan Yıldırım, “Çözüm üretmek istediğiniz zaman, damdan düşeni bulacaksınız. Yani Ankara’da, masa başında oturarak Nevşehir’deki patates üreticilerinin çözümünü bulamazsınız. Sanayi kesiminin sorunlarını tam olarak tespit edemezsiniz. Gazetelerde renkli renkli haberler, bol bol raporlar, önümüze getirilen rakamlar bir şey söyler ama sahada alın teri, akıl teri döken de bir başka şey söyler. Onun söylediği üretimdir, onun söylediği bu ülkenin değerine değer katmaktır. Bizzat yerinde ziyaret ettiğimiz iş alemimizin, sanayicilerimizin, esnafımızın temsilcileriyle çatı örgütleriyle konuşuyoruz, görüşüyoruz. Buna göre çözüm üretiyoruz. İstişare etmeden hiçbir konuda hareket etmiyoruz.” diye konuştu.

Programa, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken ile Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay’ın da katıldığını anlatan Yıldırım, “Çalışan da burada, çalıştıran da burada, üreten de, emek, alın teri döken de burada. TOBB deyip geçmeyelim. TOBB’un 1,5 milyon üyesi var. Özel sektörün zenginliğinin kaynağını oluşturuyor. 15 milyon istihdam sağlıyor bütün üyeleri marifetiyle. Yılda 300 milyar lira üzerinde yatırımı kontrol ediyor. 160 milyar liraya yakın da ihracatı ülkemize kazandırıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

“ÜLKESİNE GÜVENİYOR, GELECEĞE UMUTLA BAKIYOR”

Türkiye’nin zenginleşmesi, büyümesi için özel sektörün önünü açmak gerektiğini vurgulayan Yıldırım, şunları söyledi:

“Başka hiçbir şeye lüzum yok. Türkiye’de AK Parti iktidarından önce devlet 1 liralık yatırım yapıyordu, özel sektör 1,5 liralık yatırım yapıyordu. Şimdi devlet 1 liralık yatırım yapıyor, özel sektör 8 liralık yatırım yapıyor. Yanlış duymadınız, 1’e 8. Niye? Güveniyor, ülkesine güveniyor, geleceğe umutla bakıyor. İstikrarı, güçlü iktidarı görüyor, yatırım yapıyor. Şu anda zannederler ki devlet çok büyük yatırım yapıyor. Devletin topu topu yaptığı yatırım miktarı, yılda 128 milyar lira. Belediyesiyle bakanlıklarıyla hükümetiyle hepsini topla 128 milyar lira. Özel sektör, 900 milyar lira yatırım yapıyor. Demek ki bir Türkiye üç kat büyüdüyse, milli gelir 860 milyar doların üzerine çıktıysa bunun arkasında siz varsınız. Üreten, ürettiğini katma değere dönüştüren milyonlarca vatandaşa aş, iş sağlayan özel sektörümüz, iş alemimiz, esnafımız ve sanatkarımız var.”

Nevşehir’e 4 Mart 2017’de geldiğini hatırlatan Yıldırım, sözlerine şöyle devam etti:

“Yine böyle bu salonda, Arif Parmaksız’ın lezzetli kuru fasulyelerinden biz de parmağımızı yedik. Neredeyse biz de parmaksız olacaktık. Dolayısıyla tadı damağımızda kaldı. Bu sefer de uğramadan gitmeyelim dedik. Aslında kongrelerimizi yaparken araya program sokuşturma yok ama bu, Nevşehir’e özel bir iş oldu. Nevşehir de özel bir şehir. Ne diyor Nevşehirliler? ‘Kızına gümüş takılmaz, erkeğine hava atılmaz. Biz Nevşehirliyiz, bize şekil yapılmaz.’ Dolayısıyla nerede olduğumuzu bileceğiz.”

“600 BİN İNSANIMIZA KAYNAK SAĞLADIK”

Geride kalan yılın hem zor hem de çok başarılı bir yıl olduğunu kaydeden Başbakan Yıldırım,  şu görüşlerini paylaştı:

“Zorluğu neydi? 2017’nin başında felaket tellalları piyasaya indi. ‘Firmalar batacak, iş alemi perişan olacak, ekonomi bozulacak. AK Parti iktidarı da dersini alacak.’ 15 Temmuz alçak darbe girişiminden çıktık. Ülkemiz hakkında kötü senaryolar yazanlara içeriden de epey ortakçı çıktı ama Allah’a şükür odalarımızla, borsalarımızla, esnafımızla oturduk, hızlı şekilde karar aldık. Ne yapacağız? Piyasayı hızlı şekilde canlandıracağız. Piyasa nasıl canlanacak? Kredi açacağız, daha çok yatırım yapılacak. İşini yenileyen işini yenilesin, yeni iş yeri açmak isteyen yeni iş yeri açsın, işini büyütmek isteyen büyütsün. Bunun için ne lazım? Kaynak lazım. Kredi Garanti Fonu, oraya 25 milyar lira paraya koyduk. Bunu teminat gösterip 250 milyar liraya kadar kredi hacmi oluşturduk. Bugün itibarıyla 230 milyar liranın üzerinde fiilen 300 bine yakın iş sahibi bu krediyi kullandı. Ayrıca buna nefes kredisi, odalar, borsalar ve diğer bankaların, KOSGEB, esnaf ve kefalet kooperatiflerinin kredisini de eklersek, 600 bin insanımıza kaynak sağladık. Yani ‘Efendim, Türkiye yüzde 3 büyüyecekti, niye yüzde 11 büyüdü.’ diye hayıflananlar, bunun arkasındaki gerçeği bilmiyor. Biz bunu gördük ve ilk anda tedbirimizi aldık.”

Asgari ücretin yine arttığını belirten Yıldırım, “Çalışanımızı enflasyonun altında bir ücrete mahkum etmeyeceğiz. Enflasyonun üzerinde olacak, 14,1 enflasyonun üzerinde. Sözümü yerine getirdik. O zaman bize iş adamları, esnaflar haklı olarak dediler ki, ‘Tamam işçinin alın teri, emeği karşılığını bulsun, bir itirazımız yok ama bizim de rekabet edecek şartlara sahip olmamız lazım. Bizim yükümüzü de hafifletin.’ Dedik ki ‘Size de 100 lira desteğimiz aynen devam.’ Bunun karşılığı ne 10 milyar, helal hoş olsun. Siz yeter ki üretin, yeter ki çalışın, çalıştırın ülkemizi kalkındırın, biz sizin emrinizdeyiz.” diye konuştu.

Salondaki iş adamlarına “Yolunuzdaki taşları temizleyeceğiz” diye seslenen Yıldırım, “Taş koyanlar da var, onların da icabına bakacağız. Taş üstüne taş koymayan muhalefetimiz var ama her işe taş koyan muhalefetimiz de var.” ifadesini kullandı.

Başbakan Yıldırım, Uluslararası Yeniden Yapılanma ve Kalkınma Bankası’nın (IBRD) kısa bir süre önce yayımladığı raporda, Türkiye’nin hayata geçirdiği bölünmüş yol projesinin dünyaya örnek olduğu ifadesinin yer aldığını söyledi.

Bölünmüş yollar sayesinde iller arasındaki ulaşım süresinin yarı yarıya azaldığını ifade eden Yıldırım, “Hani Kılıçdaroğlu, ‘Kamyoncuya ne yaptın?’ diyor ya. Kamyoncu, o yolda bir saat yerine iki saat giderse iki kat yakıt yakacak. Bunun için hesap uzmanı olmaya gerek yok. Bunu kamyoncu bilir zaten. Bu, Kemal Kılıçdaroğlu’nun anlayacağı iş değil, o yürümekten anlar. Yürümenin de mazot falan sarfiyatı yok, dolayısıyla lastik de aşınmıyor ama ayaklar cezasını çekiyor.” dedi.

Bu yılın geçen yıldan daha iyi olacağını dile getiren Yıldırım, “Hiç endişe etmeyin, hiç hız kesmeyin, işinize, gücünüze bakın.” şeklinde konuştu.

Yıldırım, 100 lira desteğin devam ettiğini tekrar hatırlatarak, “KOSGEB bitmedi, Bakanlar Kurulu kararı çıktı. Vakti geldi, kredini ödedin, yine çekiyorsun, devam.” ifadesini kullandı.

Son 10 yıldır dünyada bir küresel kriz olduğunu aktaran Yıldırım, krizin bütün ülkelerde 2008’de başladığını halen de devam ettiğini söyledi.

Krizin olduğu son 10 yılda dünyada parmakla gösterilen 10 proje olduğunu, bu projelerden 6’sını Türkiye’nin yaptığını vurgulayan Yıldırım, projeler arasında Avrasya Tüneli, Marmaray, Osmangazi Köprüsünün de yer aldığını kaydetti.

Yıldırım, “Cumhurbaşkanımızla beraber, onun ekibi olarak kenetlenerek, el ele, omuz omuza vererek memleketimizin bütün sorunlarını çözdüğümüz gibi başka ülkelerin dertlerine de derman oluyoruz. Onların sorunlarına da yetişiyoruz.” dedi.

Başbakan Yıldırım, son 15 yılda Kayseri, Kırşehir, Niğde, Aksaray yollarının tamamının bölünmüş yol haline geldiğini söyledi.

Nevşehir’e 270 kilometre bölünmüş yol yaptıklarını ve sıcak asfalta geçildiğini belirten Yıldırım, Niğde-Ankara otoyolunun da şehrin yakınından geçtiğini anımsattı.

Yıldırım, Nevşehir’e ve yakınlarına yapılan yatırımları anlatarak, “Havaalanını daha geliştireceğiz. Şimdi çok güzel bir terminal yapacağız. Burayı havacılığın da merkezi yapacağız. Şimdi İstanbul seferlerimiz var ama yazın başka şehirlere de sefer yapılması için gereken talimatı verdik, çalışmaları başlattık.” diye konuştu.

Kayseri-Nevşehir-Konya hızlı tren hattının projelerinin bitmek üzere olduğunu bildiren Yıldırım, ardından yapımı için de adımların atılacağını kaydetti.

Yıldırım, salonda şehit polisleri temsilen babaların bulunduğunu vurgulayarak, “Ülkemizin bağımsızlığı, milletimizin huzuru için hayatını seve seve veren bütün şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz.” ifadesini kullandı.

Görüntünün olası içeriği: 10 kişi, gülümseyen insanlar

Görüntünün olası içeriği: 2 kişi

Görüntünün olası içeriği: 2 kişi, ayakta duran insanlar ve takım elbise

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ