Avanos Kızılırmak Gazetesi Haber Portalı

ZAMAN DERKEN…!

ZAMAN DERKEN…!

HÜR DÜŞÜNCE                                                                        ZEKERİYYA İLLEEZ

                                                            ZAMAN DERKEN…!

          Zaman bir süreçtir.Ezelden ebede giden bir süreçtir.İnsan hayatı,toplum hayatı,milletler ve oluşturduklar zamanın bir kesitidir.

          Allah insana akıl ve düşünce vermiştir.İnsanlığa zaman-süreç sunmuştur. Bu zaman içinde aldığı nefes ve verdiği nefes kadar hayatını yaşayan insan,kimi zaman mutlu kimi zaman mutsuzdur.

          İman içinde olan insanlar için beden ve ruh olarak yaşatılan durumu; bedenin toprak,ruhun ise yaşadığı duruma göre hesap verecektir.

          İnsanoğlu akıl ve düşüncesiyle zamanı;sanise,saniye,dakika,saat,gün,hafta,ay,yıl gibi süreleri keşfetmiştir.

          İnsanoğlu yaşadığı maddi ve manevi dünya içinde,nefis-ruh rekabeti ve zenginliği içindedir. Kimi insan maddi dünyaya,kimi insan manevi dünyaya,kimi maddi ve manevi dünyada dengeli kişilikte yaşamaya,kimi insanda hiçbir şeyi önemsemez şekilde yaşamaya devam eder.

          Zaman çok önemli bir süreçtir. Geçen bir saniyeyi dünyanın bütün hazinelerini toplsak geri getirebilir miyiz? Sorusuna cevap verebilir miyiz?

          Allah’ın vermiş olduğu akıl ve düşünceyle insanoğlu merak,araştırma,inceleme,sorgulama duygusu ile bilimde ilerlemiştir.Bilimde ilerleme,kimi zaman sağlık,huzur,mutluluk getirmiş,kimi zamanda zamanla yarıştığını düşünerek,(sahip olduğu Cüz-i Hazinesiyle,yani bilimle) ne oldum havası ve inkarcılık yoluna sapmıştır. Oysa külli Hazine (Bilim ve kaynağı) Allah’ın kendindedir.

          Zamanla yarıştığını zanneden insan,zamana hükmedemez. Çünkü; zaman Allah’ın hükmünde ve iradesindedir.

          Zamanla yarışıp,bilimde ilerlediğini zanneden insanoğlu; geçmişten günümüze ve geleceğe dönükte;felaketleri,sefaletleri,cehaletleri,esaretleri,savaşları,kıtlıkları,uyuşturucu ve salgın hastalıklar vasıtasıyla; insanlığa hükmetmek için kötü,çirkin,yanlış emellerini ortaya koymuştur. Bilimde gelişmeyen toplumlar,bu olumsuz gelişmelerden daha çok etkilenmişlerdir.

          Nefis,şeytanın en önemli silahıdır. Ruh dünyası içinde insanı kendine tabi kılmak ister. İnsanın ruh dünyasında; şeytani ve rahmani bir rekabet vardır. Kaslp insanın dünyada ki Lehv-i Mahfuz’udur. Dil söyler.Kalp-yürek ne derse onu söyler. Cemil Meriç;” Nefsine hakim ol.Ruhunu sultan yap.” Der. Bu insanı olgun adam olarak,kültürden irfana götürür.

          Denir ki; İnsanlar,toplumlar,psikolojik bunalımda.Peki,niçin insanlık bunalımda! Bunun cevabını vermek;insanı tanımak,beden-ruh,madde ve mana durumunu iyi incelemek,sebep-sonuç ilişkisi kurarak,çözüm ve çare üretmek gerekir.

          Dengesiz kişiliklerin çoğalması,zamanı değerlendirme yerine israf edilmesi,,kültür değerlerindeki yozlaşmanın ayyuka çıkması,yalanın-talanın muktedir olması,güzel ahlakın-dürüstlüğün garip kalması,bencilliğin öne çıkması,riyakarlığın revaçta olması gibi davranış ve yaşayışlar; kalbi kirleten,ruhu fakirleştiren bir hal alır.

          Zaman,tıpkı Allah’ın akıl ve düşünce gibi insanlara bahşettiği önemli bir süreçtir.

          Zamanı iyi,güzel,doğru değerlendiren toplumlar;sağlık,huzur,mutluluk içinde yaşayan toplumlardır.

          Öğrenmek güzeldir..Ama öğrendiğini davranış haline getirmek eğitimdir. Eğitim seviyesi yüksek toplumlar;düşünen,fikir ortaya koyan,muhakeme ve mukayese yapan, sorgulayan nitelikte zamanlarını değerlendirirler.

          Zamanı iyi değerlendirmeyen toplumlar,cehalet çukuruna düşer. Cahil toplum yanlış-doğru demeden diktatörlüğe besin kaynağı olur. İnsanı yaşat ki devlet yaşasın anlayışı kalmaz.

          İnsanlar ne oldum değil ne olacağım diye düşünmesi gerekir.

          Zaman çok önemli bir hazinedir.Zamanı dğerlendirmek,Allah’ın vermiş olduğu akıl ve düşünce iledir. Yani insan; hür düşünce,hür fikir,hür irade temelinde zamanını değerlendirirse;felaket,sefalet,rezalet,cehalet,esaret yok olur. Böylece insan sağlık,huzur ve mutluluk içinde yaşar.

          İbn-i Haldun’a sormuşlar.Zaman nedir? İbm-i Haldun; “Bekleyince yavaşlayan,gecikince hızlanan,üzülünce can yakan,mutlu olunca kısalan,acı çekince bitmek bilmeyen,sıkılınca uzayan şeydir zaman.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ