Avanos Kızılırmak Gazetesi Haber Portalı

YÖNETİMDE İŞBİRLİĞİ

YÖNETİMDE İŞBİRLİĞİ

zekerriya

 HÜR DÜŞÜNCE                                                                             ZEKERİYYA İLLEEZ

illeezzekeriyya@gmail.com                                          Em.Uz.Sosyal Bil.(Tarih)Öğretmeni

                                                                YÖNETİMDE İŞBİRLİĞİ

          Ülkede genel ve yerel yönetümler;eleştiri-muhalefet,iktidar-icraat muhakkak ki en güzel şekliyle,gerçeklere uygun,halkın yararına ancak demokratik sistemde olur..

          Avanos tarih,kültür,eğitim seviyesi,jeopolitik ve stratejik durumu(coğrafi konumu) önemlidir. Bundan dolayı Avanos’un zayıflaması yöreninin zayıflaması,Avanos’un gelişmesi yörenin gelişmesidir.

          Anadolu Selçuklu döneminde  1202 de Yörük-Türkmen-Avşar topluluklarının yerleşim mekanı olarak günümüze kadar gelmiştir.

          Avanos’lu Müderris Hacı Zekeriyya Efendi’den Mabeyn Katibi Kurena Arif Bey’e,Dr.Binbaşı Hacı Nuri Bey’den bir çok alanda  önemli şahsiyetler Avanos’un hazineleridir.

          Avanos’lu olmak farklı bir konuma,itibarlı bir yere sahip olmaktır.

          Avanos insanı devrin şartları içinde farklı dünya görüşlerine sahip niteliktedir.

           Avanos insanı dünyada ki gelişme ve değişmeleri en yakından takip eden,beden ve ruh anlamında önde olan niteliktedir. Mesela okumamış ise bir işte de çalışmıyorsa ki;Avanos’un kuruluşundan bu güne kadar vardır ki;erkekler çanakçılıkla,kadınlar halıcılıkla iştigal ederlerdi..Ortak,birlikte çalıştıkları bağ,bahçe,tarla  işleridir.

          Avanos insanı çağdaş değerleri takip eder. Hep ileriye bakar ancak mazisine saygılı ve sahiptir..Mazisini tecrübe ve ilham kaynağı olarak görür.

          Bir ülkede devletin kurumları(Bürokrasi) siyasi partiler,sivil toplum örgütleri ne kadar etkili ise; o yerde hareket ve bereket vardır.

          Her ülkede siyasi partilerin kendi ülke gerçekleri önde olmak üzere;siyasi,ekonomik,hukuk,sosyal-kültürel konularda düşünce,fikir ve iradeleri vardır.

          Farklı düşünce ve fikirler; doğru düşünce ve fikir tespiti için önemlidir. Farklı her kesime hitap eden bir ayakkabı dükkanından  kesesine ve zevkine göre seçme şansı vardır. Ancak bu “hür düşünce,hür fikir,hür irade “ Hürriyetçi Demokratik Parlamenter Sistemde mümkündür.

            06.03.2020 Cuma günü itibarıyla;Avanos’ta Merkez Sağ oy oranı daha fazla olduğu halde iki dönemdir Merkez Sol (CHP) dan Belediye Başkanları görev yapmaktadır.

           Yakından tanıdığım İsmet İnce bütün olumsuz etkilenmelere rağmen yalnız da kalsa,azim ve sabırla projelerini gerçekleştirmeye çalışmıştır. Mevcut projeleri ve yarım kalanları şimdiki Belediye Başkanımız Alper İbaş ve ekibinin yapmasını bekliyoruz. Yoksa….!

          Aslında Belediye Başkanımız Alper İbaş incelemediyse; önceki Belediye Başkanımız İsmet İnce’nin projeleri ve durumlarını gözden geçirip,yakından uzağa planlama yaparak,kendi projeleriyle uygulamaya koyabilir.

          Avanos’luluk bilincinde kendi siyasi görüşlerini bir tarafa bırakarak veya ikinci planda tutarak;siyasi partiler ve sivil toplum örgütleriyle birlikte olmalılar. Muhalefette olsa,iktidar da olsa kendi projelerini ortaya koyabilmeliler. Bu işte yerelde ben iktidarım ama genelde yönetime muhalif belediyeyim ön yargı ve teziyle yaklaşmadan her şeyden önce Avanos ve Avanos halkı gelir  düşüncesiyle hareket etmelidir.

          Köprü örneğinde olduğu ghibi işbirliği içerisinde başarılı çalışmalar,vatandaşların iradesiyle tercihini kolaylaştırır.

          1979-1980 yıllarında Siirt’te öğretmenlik yaparken,yoldan geçerken AP(Adalet Partisi) binasının giriş kısmında şöyle yazıyordu. “Hizmet Allah rızası içindir” Bu övünme ve siyasi rant beklentisi ve oyunuyla değil…

          Yerel yönetimler kendi mücavir alanlarında yapacağı hizmetler,sorumluluklar ve yetkiler vardır. Bunun dışında genel yönetimlerin planlama,proje içinde yapacağı hizmetler vardır.

          Belediye yönetimleri(iktidar-muhalefet) birbirlerinin kusur ve yanlışlarını arama bahaneler uydurma yerine,olgun nitelikte hareket etmeliler.

          Avanos Evren Kenti olmak zorundadır. Bunun için maddi ve manevi şartları mevcuttur.Avanos geliştikçe bölge gelişir, Çünkü;Avanos bölgenin en önemli konumuna sahiptir.

          Belediye yönetimleri (iktidar-muhalefet)Avanos’a hizmet vermeye çalışmış ve hayatta olan Belediye Başkanlarını mesela; İsmet İnce,Mustafa Körükçü gibi ziyaret etmeliler!

          Danışma,farklı fikirler ortaya koyma,eleştirme,eleştirilme gibi konular insanları uyaran zeka ve yeteneğini üst düzeye çıkaran eylemlerdir.

          Bürokrasiyi aşmanın en kolayı azimle,usanmadan,sabırla mücadele etmek,iktidar muhalefet işbirliğini sağlamaktır.

           Herkes evinin önünü süpürürse her yer temiz olur. Her işte paylaşım ve işbirliği önemlidir. Paylaşımla olumsuzluklar azalır,başarıya giden olumlu çalışmalar çoğalır.

          Beynimizin çalıştığı,aklımızın erdiği kadar; Kızılırmak Gazetemiz, www.kizilirmakavanos.com haber portalinden düşünce,fikir ve projelerimizi yazmaya devam edeceğiz.

          Evren Kenti olma yolunda olan Avanos,her şeyin en güzeline

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Avatar Mustafa Şibik dedi ki:

    Değerli kardeşim Zekeriyya efendi.Avanos halkı ;kadın ve erkek meslek sahibi kişilerdir.El sanatlarıyla yoğrulup,akılcı hareket ederlerdi.Sosyal meziyetlerle donanmışlardır.Baskıcı Demokrat partisinin belediyeyi ele geçirmesine dek.Hani “Biz ezan-I tekrar Arapça okutacağız.”gibi yobazlığı hortlatan vaatler verilmesine kadar v.b…Menderes, Süleyman Demirel, Turgut Özal devrelerinde olduğu üzere.Şimdi de ;onların,ABD güdümlü iktidarları.Avanos’umuzun aldığı göçlerde tetikçileri olmuştur.Şimdi ki Belediye ise,Ankara’nın tercihidir.Halkın hür iradesi ile seçildiğini zannetmiyorum.Kapı kapı dolaşıp,boş vaadlerde oy toplayanları nasıl görmemezlikten gelirsiniz.Bir senenin icraatların nasıl ulaşacağız?Ben sabırsızlıkla bekliyorum.Anadolu esnafını yüzsüz düşüren,Tahtakale kurnazlığı ile ne devlet nede belediye mükemmeliği kazandırılır.

BİR YORUM YAZ