Avanos Kızılırmak Gazetesi Haber Portalı

WG: BUNU BİLİYORMUYDUNUZ ?

WG: BUNU BİLİYORMUYDUNUZ ?

Mustafa ŞİBİK

Doğup büyüdüğüm Avanos ile ekmek parası kazandığımız Güney Almanya’nın Karaorman Bölgesindeki Kirchzarten’ı kardeş şehir yapmak için ailece uğraş veriyoruz.Kardeş Şehirlerin birbirlerine karşı bir takım dayanışma içerisinde sorumlulukları vardır.

Sosyal yardımlaşmalar,ekonomik dayanışmalar,kültürel ve eğitim gibi.En önemlisi ise halkların birbirlerini karşılıklı ziyaret edip kaynaşmalarıdır.

Seyhan Duru’nun Avanos Belediyesi başkanlığı esnasında,ilk teklifimizi iletmiştim.Çocukluğumuz terzi dükkanında geçmesine rağmen bana oturduğu makam koltuğundan”Sayın Şibik”diye hitap etmişti.

Sonra Başkan İsmet İnce dönemini bekleyip,teklifimizi ilettik.

Kirchzarten Belediye Başkanı Andreas Hall,”Şu anda önceliklerimiz Marie Curie Gymnasium,Primarschule Kahone/Senegal dir.İlk gelişmede yaptığınız kibar teklifi değerlendireceğiz.”diye menuniyetini yazılı olarakta dile getirmişti.

Gelelim başka çok ilginç olan yine iki kardeş şehir hikayesine.

Almanya’nın Hesen Eyaleti Baş Şehrine 15 kilometre uzaklıktaki mobilyaları ile ünlü otuzbin nüfuslu Kelkheim kasabası ile İngiltere’nin Baş şehri London’a elli kilometre uzaklıktaki High Wycombe(Buckingham Shire)nüfusu 93 bin,kasabasının kardeş şehirliğini nasıl geliştidiğine.

Alman Wolf-Dieter Hasler,kardeş şehir oluşumunda etkin bir bürokrattır.Belediye Başkanlığı seçimleri esnasında Büyük Biritanya’nın şirin kasabasının Belediye Başkanı Mohhammed Hanif’in davetini kabul edip,High Wycombe kasabasına ulaşır.Belediye Başkanlığına aday olan,Mez Hussain ile de tanışır.

Makamı bırakan ile makama talip olan her ikiside tartıya çıkıp heyet önünde kiloları tesbit edilir.

Önceki başkan kilo almış ise Puhh Puhh(Yuhalanır) devletin parasını mı yedin?…Bu geleneksel tartı 1678 senesinden beri her yıl tekrarlanır.

Bu geleneği çok yararlı bulan Alman kasabası Kelkheim Belediye Başkanı Albrecht Kündiger ve önemli bürokratları,her yıl tartıya çıkıp,halk huzurunda aklanıyorlar.Büyük Biritanya’nın Avrupa Birliğinden çıkmasına rağmen bağlarını dahada kuvvetlendirmişler.

Bütün kalbimizle,ümit ederiz ki;Avanos Balediyesi bünyesinde çalışanların,diğer devlet görevlilerinin,harfiyen bu ahlaki usulü hayata geçirmelerini.

Nerden aldın?Nasıl yedin,yedirdin gibi…..

Bu bağlamda bütün hemşehrilerimizin Şeker Bayramı Kutlu olsun.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ