Türkiye Satranç Federasyonu Nevşehir İl Temsilciliği 2018-2019 Etkinlik Dönemi Toplantısı Yapıldı

Türkiye Satranç Federasyonu Nevşehir İl Temsilciliği 2018-2019 Etkinlik Dönemi Toplantısı Yapıldı

SATRANC TOPLANTI

2018-2019 Etkinlik dönemi öncesinde geçen sezonu değerlendirmek, fikir alışverişinde bulunmak ve yapılacak etkinlikleri görüşmek üzere İl Temsilcimiz Çağrı TÜRKCÜ başkanlığında İlçe Temsilcilerimiz, İl Tertip Kurulu üylerimiz, İl Hakem Kurulu üyelerimiz,  ve ilimiz hakemleri ile Hukukçular Lokalinde bir araya geldik.
Toplantımızın gündemi aşağıdaki başlıklardan oluştu.

Gündem

1. Etkinlik Takvimi ve Turnuva Planlamaları

2. Notasyon, Zaman kontrol çizelgesi, Ceza bildirim formu, Dakika ceza uygulaması

3. Hakem Talimatı, Hakem Kıyafeti

4. Turnuva esnasında dikkat çeken hakem davranışları

5. Turnuva alanı düzenlemeleri, pano düzenlemesi, saat ayarlaması

6. Başhakem talimatı

7. Hakem Görevlendirmeleri

Temenni ve Öneriler

Toplamız sonucunda alınan kararlar ve öneriler;

Kararlar

1. Turnuvalarda yaş kategorileri belirlenirken yaş aralığının 2-3 yaşı geçmemesine dikkat edilmesi, açık kategorilere daha çok yer verilmesi gerektiği ve kategorilere kontenjan konulması gerektiği kararlaştırıldı. Yönergedeki kayıt kontrol ve tur saatlerine kesinlikle uyulması gerektiği vurgulandı. İlçelerde yapılacak turnuvalarda sadece o ilçeden sporcuların katılması için planlama yapılması kararlaştırıldı. Kulüp il/yöre yarışmaları ve kulüp takım yarışmalarının düzenlenebilmesi için gerekli çalışmalarının yapılması kararlaştırıldı. Etkinlik takvimi hazırlanırken planlamada ilçe turnuvalarının Pazartesi gününde, diğer turnuvaların ağırlıklı olarak hafta sonunda düzenlenmesi için çalışma yapılmasına karar verildi. 2018-2019 etkinlik takviminde 30 resmi turnuva planlaması yapılacağı belirtildi.

2. Turnuvalarda notasyon yazma hususuna kesinlikle dikkat edilmesi ve notasyon yazmayan sporculara gerekli yaptırımların uygulanmasına karar verildi. Zaman kontrol çizelgesi, Ceza bildirim kâğıdı ve Dakika cezası uygulamasında dikkat edilmesi gereken hususlar belirtildi ve tüm turnuvalarda uygulanması kararlaştırıldı.

3. Türkiye Satranç Federasyonu Hakem Talimatı okundu ve hakemlerimizin talimat maddelerinde belirtilen hususlara daha çok dikkat etmesi gerektiği vurgulandı. Geçen sezon olduğu gibi bu sezonda TSF hakem giysileri yönergesine uygun kıyafetler giyilmesi vurgulandı.

4. Turnuvalarda hakemlerimizin tur esnasında oyun alanında gereksiz konuşma ve diyaloglardan kaçınması, yüksek sesle konuşmaması ve sporcularla kurulan iletişime dikkat etmesi gerektiği kararlaştırıldı. Dinlenme ihtiyacı olan hakemlerin oyun alanı dışında dinlenmeleri gerektiği vurgulandı.

5. Turnuva alanı düzenlenirken görevli tüm hakemlerin işbirliği yapması ve pano düzenlemesi için her kategoriden bir hakemin görevlendirilmesi kararlaştırıldı. Turlar öncesi tahta konumu, taşların dizilimi ve saat ayarının mutlaka dikkatli bir şekilde kontrol edilmesi gerektiği belirtildi.

6. İlimizdeki il hakemi sayısının 11’e çıktığı vurgulanarak, turnuvalarda başhakem olarak görev almak isteyen hakemlerimizin uygulaması gereken kuralların yer aldığı TSF Baş Hakem Talimatı okundu ve görev isteğinde bulunurken talimata dikkat edilmesi gerektiği belirtildi. Başhakemin görevleri ve yapacağı işler hakkında bilgilendirme yapıldı.

7. Etkinlik takvimi planlamasına göre her hakemimize ortalama 6 görev verilmesi için çalışma yapılmasına ve önceki sezon olduğu gibi bu sezonda turnuva başvurularının elektronik olarak sitemiz üzerinden alınarak, başvuruların il hakem kurulunca kayıt ve değerlendirilmesine karar verildi.

Temenni ve Öneriler

–          İlimizde Satrancın yaygınlaştırılması için Satranç Eğitim Merkezi ve Satranç Kafe gibi alaların olması,

–          Antrenörle iletişim kurularak turnuvalarda uygulanması kararlaştırılan konular hakkında bilgilendirilmesi,

–          Üniversitede kurulan satranç kulübü ile ortak çalışmaların yapılması ve satrancın üniversite öğrencileri arasında yaygınlaştırılması,

–          Turnuvalarda ödüllerin artırılması için sponsor bulmaya yönelik çalışma yapılması gerektiği belirtildi.

–          2018-2019 sezonunun başarılı ve sıkıntısız geçmesi temenni edilerek toplantı tamamladı.

Toplantımıza katılan tüm katılımcılara teşekkür eder, sıkıntısız ve başarılı bir sezon geçirmeyi temenni ederiz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ