Avanos Kızılırmak Gazetesi Haber Portalı

TIMMS Sınavında Nevşehir’i Sadece Biz Temsil Ediyoruz

TIMMS Sınavında Nevşehir’i Sadece Biz Temsil Ediyoruz

Ülke genelinde 60 ilde yapılacak olan ve 4 yılda bir yapılan Uluslararası Fen ve Matematik Eğilimleri Araştırması TIMMS 2019 Nihai Uygulamasında Nevşehir ilini ve ülkemizi Avanos İmam Hatip Ortaokulu temsil edecek.

TIMMS 2019 Sınavı hazırlıkları kapsamında Okul Müdürü Mehmet TORAMAN, Matematik Öğretmeni Yıldız Fatma DEMİR, Fen Bilimleri Öğretmeni Fatma GÜLER ile beraber Antalya – Kemer´de Milli Eğitim Bakanlığının düzenlemiş olduğu TIMMS 2019 Uygulama Çalıştayına katıldılar.

Avanos İmam Hatip Ortaokulu Müdürü Mehmet TORAMAN, TIMMS 2019 Sınavında İlimizi ve Ülkemizi temsil edecek olmanın heyecanını  yaşadıklarını belirtti. Nisan ayında yapılacak TIMMS 2019 Sınavı Hazırlıkları ile ilgili bilgi veren Okul Müdürü Mehmet TORAMAN,  TIMMS sınavına katılacak 8. Sınıf öğrencilerinin motivasyonlarının yüksek düzeyde tutmak için ekip olarak çalıştıklarını belitti.

Sınav öncesinde ise  öğretmenlere ve velilere yönelik bilgilendirme toplantısı yapılacağı belirtilirken okulda da özel çalışma grupları oluşturularak yapılacak sınavda en üst düzey başarı alınması hedeflendiği belirtildi.

TIMSS 2019 Sınavına  hazırlık sürecinde Nevşehir  İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Avanos İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünce her türlü desteğin verildiğini vurguladı.

Ülke genelinde toplam 217 okul TIMMS 2019 Sınavına katılacak olup bu okullardan 36 tanesi İmam Hatip okullarından oluşmaktadır.  Nevşehir ilini sadece Avanos İmam Hatip Ortaokulu temsil etmektedir.

 

TIMSS Nedir?

Uluslararası Matematik ve Fen Eğilimleri Araştırması (Trends in International Mathematics and Science Study) TIMSS, “Uluslararası Eğitimsel Başarıyı Değerlendirme Birliği (IEA)” tarafından yapılan ülkelerin eğitim sistemini izlemeyi amaçlayan değerlendirme sınavıdır.  TIMSS uygulamasının merkezi ABD’nin Boston şehrindeki TIMSS Uluslararası Çalışma Merkezi ve Hollanda’nın Amsterdam şehrindeki Uluslararası Eğitim Başarılarını Değerlendirme Kuruluşu (IEA) Yürütme Merkezi’dir. Ülkemizde ise TIMSS uygulamaları Milli Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü (YEĞİTEK) altındaki “Ölçme, Değerlendirme ve Yerleştirme Grup Başkanlığı” tarafından yürütülmektedir.

2) TIMSS Ne Amaçla Yapılır?

TIMSS tüm dünyada 4. ve 8. sınıflarda matematik ve fen başarısını ölçmenin yanı sıra, öğretim programlarının ne derece uygulandığını belirlemeyi ve iyi uygulamaları ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Ayrıca kimi araştırmacılara göre gelişmiş ülkelerin yatırımlarını yönlendirmesi ileriki dönemlerde hangi ülkelere yatırım yapabileceğini belirlemek amacıyla TIMSS verilerinin de kullanıldığı belirtilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ