Taşkınpaşa köyü gençleri damsalılar günü organizasyonu

Taşkınpaşa köyü gençleri damsalılar günü organizasyonu

TAŞKINPASA

Ürgüp’e bağlı eski ismiyle Damsa, yeni ismiyle Taşkınpaşa Köyü’nde bir gelenek halini alan ve yoğun katılımın olduğu 14ağustos Çarşamba günü Olukludere mevkinde köy günü düzenlendi. Organizasyona Nevşehir Valisi İlhami Aktaş, Ürgüp Kaymakamı Mehmet Maraşlı ve Ürgüp Belediye Başkanı Mehmet Aktürk de iştirak ettiler. Taşkınpaşalılar gününe katılım gösteren köy halkı, şehirdışında yaşamakta olan Taşkınpaşalılar ve dışarıdan gelen misafirler memnuniyetlerini dile getirirek emeği geçen herkese teşekkür ettiklerini belirttiler.

Bir süredir ara verilen fakat bu yıl tekrarı yapılan ve şenlik havasında kutlanan bu günü, özellikle köyün gençlerinin organizasyonları ve yoğun uğraşları sonucu yapıldığını aktaran köy halkı: “Gençlerimiz pırıl pırıl ve gerek bugün için gerekse köyün birlik ve beraberliğini sağlayan başka günlerde bu tür sorumluluklar alarak hepimizi mutlu ediyorlar, hepsine de çok teşekkür ediyoruz. Ayrıca köyümüz kadınları yemek yapım aşamasında büyük katkıları oldu” şeklinde ifadelerde bulundu. Gençlerin bu günü tertiplemekteki ortak amaçları ise köy dışında yaşamaları münasebetiyle birbirini tanımayan insanların tanışmalarına vesile olmak ve çeşitli sebeplerden mesafe olarak birbirinden kopmuş insanların yeniden kaynaşmasını sağlamak olduğu ifaede edildi.

Ünlü halk ozanı Refik Başaran ile aynı ismi taşıyan torunu Refik Başaran ve Yaşar Günay yöresel türküleri seslendirdiler.

Kayseri’nin Bünyan ilçesinden katılan araştırmacı yazar Seyyit Burhanettin akbaş ise Taşkınpaşalılar ve Bünyanlıların aynı soydan geldiğini ve dolayısıyla akraba olduklarını ifade etti. Ayrıca seneye Bünyan’da yapılacak kaynaşma etkinliğine Bünyan belediye başkanının Taşkınpaşalıları davet ettiğini ifade etti.

Halayların çekildiği, yöresel yemeklerin tadıldığı ve çeşitli eğlencelerin yapıldığı Taşkınpaşalılar günü birlik beraberlik mesajları eşl

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ