Avanos Kızılırmak Gazetesi Haber Portalı

Sokak Hayvanlarını Unutmayalım

Sokak Hayvanlarını Unutmayalım

Havaların soğuması ve kar örtüsünün hayvanların beslenme alanlarını daraltması nedeniyle bu hayatı birlikte paylaştığımız dostlarımızı unutmamak gerekiyor.

Evinizde kalan yemekleri çöpe dökmeyin…

Evinizdeki yemekleri (eğer bayat ve insanlarca da yenilemeyecek nitelikte değilse ) çöpe dökmemelisiniz. Marketten aldığınız bir çok gıda ürünlerinin şeffaf kaplarını hayvanlara yemek vermek için kullanabilirsiniz.

Küflü veya bayat ekmekler insan sağlığına zararlı olduğu gibi hayvan sağlığına da zararlıdır. Bu yüzden küflü ve bayat gıdaları hayvanlara vermemelisiniz.

Evinizde gözden çıkarttığınız ekmekler varsa size şöyle bir öneride bulunalım.

Yemekeleri pişirdikten sonra tencere vb. kapların diplerinde kalan yemek kalıntıları genelde mevcuttur.  Biraz sıcak su ve tazeliğini biraz kaybetmiş ekmekleri parçalayarak tencereye-tavaya atın ve karıştırarak ekmeklerin gıda kalıntılarını emmesini sağlayın.  Bu sayede sıcak su ile yumuşayan kaptaki gıda katmanı ekmekler ile buluşacaktır.  Hazırladığınız payı sokak hayvanlarına verebilirsiniz.

Yiyecekler ile birlikte su koymayı unutmayın.

Yağışlı havalardan hayvanlara vereceğiniz yiyeceklerin ve içeceklerin etkilenmemesi için kendinizce basit önlemler alabilirsiniz. Evinizde kullanmadığınız 5-10 litrelik plastik su kapları ile yağışlı havalardan etkilenmeyecek nitelikte korunaklı gıda alanları oluşturabilirsiniz.  Bu yöntemden daha iyisi ise karton kolilerin dış katmanlarını poşetler ile sarıp bantlayarak onlara kulube niteliğinde yaşam alanları sunabilirsiniz.

Bütün bunları yapamıyor ama hayvanlara katkı saplamak istiyorsanız mama alıp belediye barınağına bırakabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ