SEÇİMİN ARDINDAN

SEÇİMİN ARDINDAN

31 Mart 2024 Mahalli İdareler Seçimleri Avanos’ta Milliyetçi Hareket Partisi, adayı Mustafa Kenan SARITAŞ‘ın 29. Avanos Belediye Başkanı olarak seçilmesi ile sonuçlandı. Bu seçimde, MHP Avanos İlçe teşkilatı ve MHP Genel Başkan yardımcısı, Nevşehir Milletvekili  Prof.Dr. Filiz KILIÇ ile iyi bir rüzgar yakalayan MHP, Avanos halkında karşılık bulan bir seçim sürecini de iyi  yöneterek seçimi zaferle noktaladı.

2018 yılında İlçe Kongresinde MHP İlçe Başkanı olarak seçilen Murat ÖZTÜRK’ün yönetime gelmesi ile Avanos’ta MHP ciddi bir yapılanma ve oy artırma eğilimi gösterdi. Murat ÖZTÜRK yönetime geldikten sonra gerek beldeler, gerekse İl başkanlığı ile uyum içinde çalışırken bir taraftan da teşkilat içerisindeki kamburları, çok kibar ve kırmadan yönetimden uzaklaştırdı. Parti organlarına Avanosu iyi tanıyan ve MHP’den hiç kopmamış kişileri yanına alarak bir yol izledi. Kendisinden sonra, Alparslan ATASOY İlçe başkanlığına seçilmiş uyum artarak devam etmiştir. Genel seçimlerde Avanoslu olan Prof.Dr. Filiz KILIÇ’ın Milletvekili seçilmesi ile MHP’nin gücü artmış oldu ve bunu halka çok iyi yansıtan, bir seçim propagandası yürütüldü. Seçim süreçlerinde Milliyetçi Hareket Partisi Avanos Teşkilatı çok deneyim kazanmış bir kadro ile keskin söylemlerden uzak, ılımlı bir seçim süreci yönetti. Bu da kendilerine oy olarak geri döndü. Avanos İdeoloji olarak sol görüşün hakim olduğu bir yer olmasına rağmen Sağ parti MHP’nin 3360 oyla, CHP’yi 20 oy gibi çok küçük bir oy farkı ile geçmesi de diğer Partilerin Avanos Konjonktürü açısından düşündürücü tabii ki!

Gelelim CHP’ye; çok az bir oy farkı ile, Belediye Başkanlığını kaybeden CHP ise, Parti Teşkilatı içinde anlaşmazlıklarla adını sıkça duyurdu hatta seçime giderken İlçe Kongresi yapıldı, Gülay TÜYSÜZ yerine, Sadettin EROL’un, CHP İlçe Başkanı olarak seçildiğini gördük. Sol oy potansiyelinin hakim olduğu ve belediye yönetiminin de CHP’de olması avantajını kullanamayan Celal Alper İBAŞ Avanos’un 28. Belediye başkanı olarak görevini sonlandırmış oldu. Sol Parti ile bir ittifak yapsada, 27.Belediye Eski başkanı İsmet İNCE’nin Bağımsız adaylığını ittifak içerisine çekememiştir. CHP içerisinde ki çekişmeler, ve Pandeminin bir bahane gibi seçim propagandasında kullanılması, seçim sürecinin yapılan yada devam eden projeler üzerinden ağırlıklı yapılmadan daha çok popülist bir reklam kampanyası yürütülmesi de, bir önceki seçimde almış olduğu 3388 sayısının altına düşmesine engel olamadı. Belediye deki mesai arkadaşları ise Celal Alper İBAŞ’a oy anlamında katkı sağlamadılar, hatta negatif bir etki yaptılar denebilir. Kısaca Avanosta CHP kendi oy potansiyelini iyi analiz edememiş, bir önceki seçimden 28 oy daha az oy alarak seçimi kaybetmiştir.

AKP ise bu seçim Belediye Başkan adayının çok geç atanması ile başlayan süreçten hemen önce İlçe Başkanlığı ataması yapılmıştır.  Aday Ömer ÖNAL, İlçe Başkanı Cüneyt PAK, Merkez İlçe Başkanı Mustafa DURUKAN seçmende hiç bir karşılık bulamadığı gibi kişisel etkileşimle oy oranına katkı sağlayamadılar. AKP’nin almış olduğu 1827 oyun tamamı tabandan verilen oylardır. Türkiye geneli değerlendirmede de bir oy kaybı mevcut ancak daha önceki seçimde 2744 oy alan partinin, 1827 sayısına düşmesi çok düşündürücüdür. Tabii burada eski AKP ilçe Başkanı Fatma PARMAKSIZ, Merkez İlçe Başkanı Ethem DEMİRTAŞ ve bazı AKP eski yöneticilerinin de, MHP’ye açıktan destek vermesi AKP’nin iç yapısının CHP’den çok daha karışık ve anlaşmazlıklarla dolu olduğunu ortaya çıkarmıştır. CHP İlçe eski Başkanının Kardeşinin İl genel Meclisi 1. Sıra adaylığına getirilmesi de, sandıkta olumlu karşılık bulamamıştır.

Bağımsız olarak seçime giren, CHP’nin bir dönem önceki Belediye Başkanı olan İsmet İNCE sade bir seçim süreci tercih etti. Yaptığı ve yarım kalan projelerini anlattı. Kendisinin bir Parti desteği ile seçime girmesi halinde çok daha fazla oy alabileceğini söyleyen bir seçmen kitlesinden seçim sonucuna etki eden 310 oy almıştır. Her zaman olduğu gibi sade, mütevazi ve beyefendi bir tutumla siyaset yaptı.

Seçimde Saadet Partisi adayı olan Levent İLLEEZ’in ve İyi Parti adayı Gökçen AKER’in Avanoslu olması hasebiyle akraba sayısından daha fazla oy alamamışlardır. Seçim kampanyasında Levent İLLEEZ’in adı çok duyulamamış, İyi Parti adayı Gökçen AKER’in ise sosyal medyayı daha etkin kullanması tanıtımını sağlamış ancak sataşmalı, polemik yaratıcı söylemleri de seçmende karşılık bulamamıştır. Billboardlar ile ilgili yapmış olduğu açıklamanın yanı sıra çevre kirliliğine de neden olan ve diğer partilerin tevessül etmediği afiş ve pankart yapıştırma eğilimi de seçmen ve diğer siyasiler tarafından olumsuz karşılanmıştır.

Tüm siyasilerin Avanos’ta daha önceki Belediye seçimlerinin 7 oy ile CHP’ye geçtiğini, 40 oy ile AKP’de kaldığını, şimdi de 20 oyla MHP’ye geçtiğini unutmaması lazım. İki dönem Belediye yönetimine talip olan siyasilerin bir seçmeni bile kaybetme lüksü olmadığını sonuçlar söylemiştir. Seçmene tepeden bakan, kibir ve fevri davranışların Avanos halkında hoş karşılanmadığı tescillenmiştir. Geçmiş seçimlerin ve son seçimin birlikte değerlendirilmesinden, Belediye Meclis üyeliği oyları ile İl Genel Meclisi üyeliği oylarının Belediye Başkanı oylarından çok çıkması, Yerel seçimde en önemli olan belediye başkanlarının davranış ve tutumlarının ne kadar önemli olduğun da göstermeye devam etmektedir.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ