Ürgüp İltaş Köyünde Meyve Ağacı Çiçek Açtı

Ürgüp İltaş Köyünde Meyve Ağacı Çiçek Açtı

iltas

Ürgüp’te sonbaharın yaşandığı bu günlerde erik ağacı çiçek açtı. Ürgüp’e bağlı İltaş Köyünde, erik ağacının Kasım ayında çiçek açması görenleri şaşırttı.

Erik ağacının Kasım’da çiçek açmasının kendisini şaşırttığını dile getiren, Ankara’da yaşayan ve köyüne ziyarete gelen Ümit Bektaş, “Normalde erik ağacı her yıl Nisan ayının sonuna doğru çiçek açar. Ama buruda erik ağacı, Ekim sonu ve Kasım ayı başında yalancı bahara aldanıp yeniden çiçek açtı. Cinsi can eriği olan bu ağacın çiçek açmasına çok şaşırdım.” diye konuştu.

Köyde oturan ve durumu gören köy halkı ise “Erik ağacının bu mevsimde açmasının bulunduğumuz sonbaharda soğuk hava koşullarının olmaması ve hava sıcaklığının mevsim koşullarının üzerinde seyretmesi meyve ağacımızı yeniden meyve vermeye yöneltmiştir. Köyümüzde en çok ceviz ağacı var fakat 4 senedir soğuk alıyor ağaçlarımız ürün vermiyor. Meyve ağaçlarınında kışın uykuya yatması gerekir. Ağaçlarımızın bu mevsimde çiçeklenmesi bölgemizdeki hava koşullarının anormal bir şekilde seyir ettiğinin bir göstergesidir.” şeklinde ifade ettiler.

Ağacı gören köy sakinleri çiçek açan erik ağacı ile fotoğraf çekinerek sosyal medyada paylaştılar.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ