Avanos Kızılırmak Gazetesi Haber Portalı

NEVŞEHİR’DE KURU FASULYE TOHUMLUĞU DAĞITILDI

NEVŞEHİR’DE KURU FASULYE TOHUMLUĞU DAĞITILDI

Tarım ve Orman Bakanlığımız, Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü (BÜGEM) tarafından, İllerin tarımsal potansiyeline uygun olarak onaylanan ve Nevşehir İçin projelendirilen, Kuru Fasulye Üretimini Geliştirme Projesi kapsamında, 32.750 kilogram %75 hibeli Üstün-42 kuru fasulye tohumluğu dağıtıldı.
Göre Tarım Kredi Kooperatifinde teslim edilen tohumlukların dağıtımına, İl Özel İdare Genel Sekreteri Kamil DURU, İl Genel Meclis Başkanı Gürbüz DİNÇ, Tarım ve Orman İl Müdürü Okan YILMAZ, Göre Belediye Başkanı Mustafa Topçu, AK Parti İl Başkanı Ali KEMİKKIRAN, Nevşehir Ziraat Odası Başkanı Kahraman KAYA, Nevşehir Tarım Kredi Kooperatif Müdürü Kamil DEMİRKOLLU katıldı.
Patates Siğil Hastalığından dolayı karantina uygulanan bölgeler öncelikli olmak üzere İl genelinde ticari olarak Üstün-42 yerel kuru fasulye çeşidinin ve Kuru Fasulye ekiliş alanının genişletilmesini amaçlayan proje kapsamında Nevşehir’de 113 üretici proje uygulayacaktır.
İlimizde 2020 yılı üretim sezonunda da bu proje uygulanmış ve toplam 78.505 dekar alanda kuru fasulye ekimi yapılarak, 24.117 ton ürün elde edilmiştir. Bu alanın 8.000 dekarında, Bakanlığımız Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü (BÜGEM) tarafından %75’ i hibeli olarak tohum desteği verilen çiftçilerimiz üretim yapmıştır.
Diğer alanlarda ( 73.000 dekar) ise çiftçilerimizin 10 yıldır ekimini yaptığı, Kanada orjinli Alberto çeşidi yemeklik kuru fasulyeler üretilmiştir.
İlimizde 2021 yılı üretim sezonu için 32.750 kilogram,  %75 hibeli Üstün-42 fasulye tohumu teslim edilmiştir.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ