NEVŞEHİR TARIM İL MÜDÜRLÜĞÜNÜN YATIRIM VE PROJELERİ DEVAM EDİYOR

NEVŞEHİR TARIM İL MÜDÜRLÜĞÜNÜN YATIRIM VE PROJELERİ DEVAM EDİYOR

TAR

Nevşehir”de  (KOP) Konya Ovası Projesi kapsamına alınması ile birlikte Tarım ve Orman İl Müdürlüğünce ilimizdeki ihtiyaçlara yönelik projeler oluşturularak uygulanmaya başladı.
Bu kapsamda 2018 yılında onaylanan Eğitim projelerine yönelik tamamı KOP Destekli 132 Bin TL Tutarında Çilek Yetiştiriciliği ve Seraya Kadın Eli Değdi projeleri tamamlandı. Mali Destek Programı kapsamında Çat Kasabasında 480 Bin TL. Bütçeli Bağlarda yüksek telli terbiye sistemini yaygınlaştırmayı hedefleyen Bağlarda Modernizasyon projesi tamamlanmak üzeredir. 2019 Yılında ise Eğitim ve Mali Destek Programları kapsamında bütçesi 3,5 Milyon TL. olan 10 projenin uygulaması tamamlanacaktır. Bu projeler içerisinde ilimizde özellikle kızılırmak havzasında örtüaltı yetiştiriciliğini yaygınlaştırmayı hedefleyen ‘Kızılırmak Havzası KOP Seralarıyla Taçlanıyor’ projesi kapsamında Gülşehir İlçesi Yeşilli köyünde  8 adet, Ürgüp Sarıhıdırda 6 adet ve Avanos Ayhanlarda 10 adet yüzölçümü 500 er m2.  olmak üzere toplam 24 adet seranın kurulumu gerçekleştirilerek üretime başlamıştır. Bunun yanında Gülşehir İlçemizde Özel İdare Destekli olarak 2 adet sera daha kurularak toplam 26 adet seranın kurulumu tamamlanmıştır. Bu şekilde 1,3 Milyon TL tutarında sera yatırımı %70 hibe oranında tamamlanmıştır.
‘Kızılırmak Havzası KOP Seralarıyla Taçlanıyor’ projesine 2020 yılında da devam edilecek olup bu kapsamda 35 adet sera kurulumu için teklif sunulmuştur. 2020 yılında  13,6 Milyon bütçeli 33 adet projenin sunumu gerçekleştirilmiş ve uygun görülecek projelerin KOP Kalkınma İdaresince onaylanmasının ardından önümüzdeki yıl uygulanmasına başlanacaktır. Bu projeler içerisinde yetiştiricilikle birlikte İlimizde tarım sektörünün önünü açacak tesislere yönelik çalışmalarda bulunmaktadır. Bu kapsamda kadimden beri önemini koruyan bağcılığın geliştirilmesine yönelik çalışmaların yanı sıra sektörün gelişimine katkı sağlamak üzere toplamda 3 Milyon TL. ye yakın bütçeli Sulusarayda KOP Pekmez Tesisi projesi adı altında Şıra ve Pekmez Tesisi Yer Almaktadır. Projeyi uygulamasını sahiplenen ve onaylanması durumunda % 40 oranında katkı sağlamayı taahüt eden Sulusaray Belediyesi altyapı çalışmalarına başlamıştır. İşletme yönünden ilimizde pekmez  üreten firmalar faaliyetlerine devam etmekle birlikte  ev tipi pekmezin kullanımının yaygın ve ucuz olması nedeniyle tercih sebebi olması sanayi sektörünün gelişimini etkilemektedir. Bununla birlikte üzümün şıra alımı sonrası kalan posası çekirdek yağı ve ürünleri açısından özellikle bölgemizin coğrafi yapısı ve iklim koşulları nedeniyle doymamış yağ asitleri yönünden tercih edilmesine sebep olmakla birlikte geçmişte bu alanda faaliyete başlayana bir işletmenin karlı olarak görülmesiyle birlikte idari nedenlerle faaliyetini sonlandırdığı bilinmektedir. Bu açıdan bu alanda görülen eksikliğin giderilmesi yönünden de araştırma çalışmalarımız devam etmekte olup önümüzdeki yıllarda bu alanda da proje uygulanması veya  sektörün teşvik edilmesi düşünülmektedir.
Uyguladığımız projelerin takibini yapmak ve üreticileri yönlendirmek üzere KOP Yetkilileri ile proje alanları gezilerek incelemelerde bulunulmuş ve  üreticilerle temas sağlanarak değerlendirmeler yapılmıştır.
Kurumumuzca üretim ve demostratif odaklı yapılan projeler dışında,  Tarım ve Orman Bakanlığımızın Kırsal Kalkınma Yatırımlarına yönelik destekleme çalışmaları da devam etmekte olup girişimcilere fırsat olarak gördüğümüz bu desteklemeden faydalanmaya davet ediyoruz.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ