Nevşehir İl Müftüsü Kazım Güzel’den Berat Kandili Mesajı…

Nevşehir İl Müftüsü Kazım Güzel’den Berat Kandili Mesajı…

Nevşehir İl Müftüsü Kazım Güzel  Berat Kandili Mesajında;

Ramazan’ın habercisi olan mübarek Berat Gecesini idrak edeceğiz inşallah. Bizleri bu mübarek geceye ulaştıran Yüce Rabbimize sonsuz hamdü senalar olsun. Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa’ya salat ve selam olsun.

İl müftüsü Kazım Güzel ‘’Allah Resûlü, üç aylardan Recep ve Şâban ayına, bu ayların sonuncusu ve tüm senenin sultanı olan Ramazan’a hazırlayıcı olmaları bakımından değer vermiş ve bu aylarda bulunan birtakım geceleri ise özellikle ibadetle geçirmiştir. Berat Gecesi, akıp giden ömrümüzün muhasebesini yapmayı; yaratılış gayemize uygun olmayan her türlü söz ve davranıştan uzak kalmayı bizlere hatırlatır. Kardeşliğimize, birlik ve beraberliğimize zarar veren her türlü öfke, kin, haset ve nefretten uzak durmamızı öğretir. ” dedi.

İl Müftüsü Kazım Güzel mesajında ‘’Berat gecesi, manevi iklim bereketinin bol olduğu bir fırsat gecesidir. Yüce Allah’ın geçmişte yaptığımız hata, kusur ve günahları affetmesi için bir fırsattır. Bu geceye mağfiret gecesi de denmiştir. Bu gecede pek çok kimsenin Cenab-ı Hak tarafından affedileceği Peygamberimiz tarafından bildirilmiştir. Peygamberimiz bu geceyi ibadetle geçirmiştir. Bu gece, Kur’an okunarak, dua ve istiğfar yapılarak, kaza ve nafile namazı kılınarak ve yoksullara yardım edilerek ihya edilir. Berat Gecesi, tövbe ve istiğfar gecesidir. Tövbe, günahta ısrar etmemektir. Hata ve kusurlarımıza nedâmet duyup, “Tevvâb” olan Rabbimizin sonsuz mağfiretine sığınmaktır. Berat Gecesi, aynı zamanda dua gecesidir. Dua, kulluğun ve ibadetin özüdür. Dua, hayatın zorlukları karşısında bizlere direnme gücü veren eşsiz bir nimettir. Dua, kulun halini Rabbine arz etmesi, acziyetini kabul etmesi, O’nun lütuf ve inayetine sığınmasıdır. ’’ dedi.

Müftü Güzel mesajın devamında ‘’Şaban Ayı’nın 15. Gecesi olan, Allah’ın Dünya semasına rahmetiyle tecelli edip, tövbe edenleri affedeceği, rızık bolluğu isteyenlere bol bol rızık vereceği, hasta olup şifa isteyenlere şifa ihsan edeceği ve her ne derdi varsa isteyene, el açana, kapısını çalana istediğini vereceği Berat Gecesinde Yüce Rabbim lütfu, keremi ve rahmetiyle tecelli eyleyip bizleri, ümmeti Muhammed’i ve dahi tüm insanlığı her türlü bela ve musibetlerden, hastalıklardan özellikle şu an imtihanımız olan depremden, zelzeleden ve afetlerinden korusun ve kurtarsın. ‘’ dedi.

Bu vesileyle, Cenâb-ı Hak’tan Berat Gecemizin; aziz milletimiz, ümmet-i Muhammed ve tüm insanlık için hayırlı olmasını diliyorum. Başta Gazze ve Doğu Türkistan olmak üzere bütün mazlumların felaha ulaşmasını Yüce Rabbimden niyaz ediyorum.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ