Avanos Kızılırmak Gazetesi Haber Portalı

Nevşehir Barosu eski Başkanı Avukat Mustafa Necmi Öncül’e yapılan Saldırı Kınandı

Nevşehir Barosu eski Başkanı Avukat Mustafa Necmi Öncül’e yapılan Saldırı Kınandı

Nevşehir Barosu eski Başkanı Avukat Mustafa Necmi Öncül’e yapılan şiddet, Türkiye Barolar Birliği yöneticileri ve Nevşehirli avukatlarca yapılan basın açıklamasıyla kınandı.
Nevşehir Adliye Sarayı’nın önünde yapılan basın açıklamasında konuşan Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulu üyesi, Saymanı ve Türkiye Barolar Birliği Avukat Hakları Merkezi Sorumlu Yönetim Kurulu üyesi Gökhan Bozkurt, Avukat Mustafa Necmi Öncül’e yönelik saldırı sonrasında başlatılan soruşturmanın, sadece avukatların değil tüm yargının bir namusu olduğuna dikkat çekti. Bozkurt; “ Biz bunun basit bir olay olmadığını biliyoruz. Umarım önünde bulunduğumuz Adliyede görev yapan savcılarımız ve hakimlerimiz de bunun farkındadır. Avukata yönelik en küçük bir şiddet bize tüm avukatlara bir tehdit, aynı zamanda yurttaşların hak arama özgürlüğüne savunma haklarına yönelik çok büyük bir tehdit ve tehlikeyi işaret eder, bu geçiştirilebileceği bir olay değildir, başkanımıza yada herhangi bir meslektaşımıza ve hatta meslektaş adayı bir stajer arkadaşımıza bu ülkenin herhangi bir yurttaşına yönelmiş bir şiddet neye tekabül ediyor hep birlikte biliyoruz, kararlılıkla bununla mücadelemizi sürdürüyoruz. Elbette ki Necmi başkanımıza yönelmiş bu şiddet nedeniyle başlatılan soruşturmayı takip etmek başta Nevşehir Barosunun yapacağı iştir. Yanlarında Türkiye Barolar Birliği var, 80 Baromuzun tamamı var, savunma adına bu soruşturmanın kararlılıkla yürütülerek titizlikle yürütülerek doğru bir şekilde sonuçlandırılması ve yaratılmaya çalışılan cezasızlık algısının yok edilmesine katkı sunulması, bir avukata dokunmanın ne demek olduğunun yargı önünde hesabının sorulması çok kıymetli, bu savunma adına namusumuz olmakla birlikte burada görev yapan hakimlerin savcıların da yani yargının iki ayağının bu yargının namusudur. Bu yasal düzenlemelerle avukatla yönelik şiddetin engellenmesi ve çok daha büyük cezalarla cezalandırılması noktasındaki beklenti elbetteki TBMM nezdindedir. Ancak avukata yönelik şiddetin karşılığı bugün yasalarla bellidir, bunu uygulamak ise hali hazırda var olan vatandaşların ve herkesin hukuk teminatı olan adliyenin görevidir, bunu bekliyoruz, bizzat birlik başkanımızın dünden itibaren dahil olmasıyla bizzat ilgilenmesiyle izlediğimiz bu sürecin çok hızlı bir şekilde sonuçlandırılarak faillerin yargı önüne çıkartılıp hesabının sorulmasını sadece beklemiyoruz, takip ediyoruz yanınızdayız. Biz buradan ayrılarak Hatay’a gideceğiz ama buradaki basın açıklamasıyla bunun bittiğini kimse düşünmesin, eğer yargı önünde hesap sorulmaz ise herkes bilmelidir ki, 80 illerin baro başkanları ve 180 bin avukatın burada bulunacağının bilinmesini istiyoruz. Buradan yeniden başkanımıza geçmiş olsun diyorum. “ dedi.

Avukatlar adına konuşan Avukat Mustafa Erdoğan şunları söyledi; “Bakmakta olduğu bir davadan kaynaklı olarak dolayısıyla mesleği ile ilgili bir suç sebebiyle hain bir saldırı meydana geldiğini üzülerek öğrenmiş bulunmaktayız. Yıllardır bu ve buna benzer şekilde avukatların baktıkları dava ile özdeşleştirilerek neticesinde sistematik olarak bir saldırıya uğramasına sebep olunmaktadır. Buz avukatların can güvenliği tehdit altındadır. Geçtiğimiz günlerde de Avukat Erdal Çam’ın öldürülmesi ve bugün de Avukat Mustafa Necmi Öncül’e yapılan saldırı bu sorunlu düşüncenin sonucudur. Tek bir tek meslektaşımıza karşı dahi bir saldırı kabul edilemezken, ifade edildiği üzere sistematik bir saldırı ve cinayetler artmaktadır. Oysa bilinmelidir ki savunmaya yapılan saldırı, vatandaşın savunma hakkını yapan avukatların yerine getirmesi sebebiyle başta tüm vatandaşlara ve nihayetinde yargıya yapılmaktadır. Bizler avukatlık mesleğine karşı saygı duyulması, mesleği sebebiyle yaşanan benzer konularda yasalarca da tanınan gerekli yaptırımların en ağır şekilde uygulanması için bu konudaki mücadelemizi sonuna kadar kararlılıkla yürüteceğimizi açıkca ifade etmek isteriz. Avukat Mustafa Necmi Öncül’e geçmiş olsun dileklerimizi iletir, kanunun bugüne kadar avukatların haklarını savunmaya devam edeceğinden kimsenin şüphesi olmamalıdır.Son bulmasını istediğimiz saldırıların hiçbir şekilde bizleri yolumuzdan, inancımızdan ve hedefimizden saptıramayacağının bilinmesini istiyoruz. “ dedi.

Hukukçular Konağı’nda takip ettiği bir dava nedeniyle iki kişinin saldırısına uğrayan Nevşehir Barosu eski Başkanı Avukat Mustafa Necmi Öncül’de; “ Olay avukata yapılan bir saldırıdır. Biz vatandaşın hak ve hukukunu savunmak için buradayız, biz yummayız, adalete güvenimiz de tamdır. Yargımızın savcılarımızın olayın takipçisi olacağı açıktır, ama sürecin hızlı neticelendirilmesi, vatandaşlarımızın yargıya olan güveni artıracaktır. Suçluların cezalarının verileceği inancımız tamdır. “

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ