MUCİZE

MUCİZE

beyzanur sabasBeyzanur SABAS

Mucize…Bize ilginç gelen doğaüstü olayların bütünüdür.Kimsenin aklına ve mantığına sığmayacak olaylardır.Aslında hayatımızda o kadar çok mucize var ki ama biz bunu fark etmiyoruz.Mesela gözümüzü kırpmamızdan yürüyüşümüze kadar olan her şey aslında mucizedir.Ama bize bir mucize olarak görünmüyor.Çünkü; göz kırpmak,yemek yiyebilmemiz,okuyabilmemiz,dilimizle tat alabilmemiz günlük rutin olaylar olduğu için artık bize bir mucize olarak gelmemektedir.Ama bu olayların hepsi de birer mucizedir. İslama göre ise peygamberlerin peygamber olduklarına dair bir delildir ve Peygamberlerin ise Allah’ın varlığını ispat edecek olaylardır. Allah’ın yardımıyla peygamberlerimizin öyle mucizeleri vardır ki insanı şu anda bile hayrete düşürmektedir.Mesela; Hz.İbrahim(a.s)’ın ateşe atılma olayı.Ateşin olduğu bahçenin bir gül bahçesine dönmesi…
Peygamber efendimizin de parmağını aya doğru kaldırıp dua etmesiyle Allah’ın izniyle ayın ikiye bölünmesidir.Aslında peygamberimizin ve diğer peygamberlerin kendi kavimlerini Allah’a inanmalarını sağlamak için Allah’ın yardımıyla daha bir çok mucize gerçekleşmiştir.Ama bazı peygamberlerin kavimleri o mucizeyi yaşamalarına rağmen ilk olarak Allah’a iman edip sonradan puta tapanlarda olmuştur.O zamanda bile insanlar nankörlük yapmışlardır.Buna örnek olarak ise Hz.Musa, Firavun’dan Allah’a iman etmiş olan kavmini kurtarmak için Allah’ın yardımıyla asasını yere vurduğunda deniz ikiye bölündü ve Musa(a.s)’ın kavmi kıyıya ulaştıktan sonra Firavun ve askerlerinin denizin tam ortasına geldiğinde deniz tekrar birleşmiştir.Musa peygamber ise Allah’ın emriyle 40 gün boyunca Tur Dağı’nda kaldı.Bu sürede kavim ise kendilerine, yanlarına aldıkları altınları eriterek bir put yapıp ona tapmaya başladılar.İsterseniz size peygamberlerin daha birçok mucizesini anlatabilirim.Hz.Adem’in,Hz.Davud’un,Hz.İsa’nın,Hz.Nuh’un …ve daha birçok peygamberin.Ama asıl önemli olan şey ise bu olaylardan yani mucizelerden ders çıkarmamızdır.Burda ise imanımızın devreye girmesi lazım.Sizin başınıza gelseydi bu mucizeler siz ne yapardınız?Akıl ve mantıkla açıklanamayan Allah’ın kudretini ve büyüklüğünü ortaya koyan ve insanların iman etmeleri için gösterilen mucizeleri inkar mı edeceğiz.Yoksa cennet ile müjdelenmiş İslam’ın peşinden mi gelirdiniz?
Şunu unutmayın ki Allah’ın bize verdikleri her nimet sınırlıdır. Görmemizin, işitmemizin ve hayatımızın sınırlı olduğu bir dünyada yaşıyorken nasıl olurda sınırlı aklımız ve mantığımızla her şeyi bu ölçülerde değerlendirmeye çalışıyoruz. Yaşanılan her olağanüstü durum insanın Allah’a teslimiyetini gerektirir. Mesela gözlükçüyü kabul edip gözü yaratanı düşünememek, ya da sınırlı olsa da aklımız ve ilmimizle bugün teknolojiyle donatılmış mükemmel bir medeniyet oluşturan insanoğlu neden bu aklı vereni düşünmez, idrak etmez. Bir suçlunun bile azmettiricisi veya yönlendiricisi aranırken bizlere her yönüyle güzel bir hayat sunan ve bu hayatı kolaylaştıran Allah’ı neden unuturuz. Basit bir ayakkabıyı bile beğenerek alırken ustasını methederken neden bu ayakkabıyı kullanmak için bize ayak veren yüce yaratıcıyı düşünmeyiz. Allah’a teslimiyet için neden uzay ötesi deliller peşinde koşarız. Ya da bir mucizevi olay beklemekteyiz. Basit bir sivrisinek bile Allah’ın varlığına ve kudretine delilken neden iman için mucizevi deliller peşinde koşmaktayız.
İnsanlar için en büyük mucize, mükemmel bir işleyişe sahip insanın kendisidir. Hepsi et ve sinirden oluşan insanın bu etin kimisi görür, kimisi sindirir, kimisi işitir, kimisi tadar, kimisi emer kimisi düşünür ve planlama yapar. farkına varabilene. Vesselam.Selam ve dua ile.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ