Avanos Kızılırmak Gazetesi Haber Portalı

CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI ÖZTUNÇ; ALTIN ARAMA FAALİYETLERİNİN DURDURULMASINI İSTEDİ

CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI ÖZTUNÇ; ALTIN ARAMA FAALİYETLERİNİN DURDURULMASINI İSTEDİ

Özkonak beldesinin Ziyaret Dağı’nda Kanadalı bir firma tarafından bir süreden beri devam ettirilen altın arama çalışmalarını protesto etmek amacıyla Nevşehir CHP İl Başkanlığı bir protesto etkinliği düzenledi.

Ziyaret Dağı’nda gerçekleştirilen etkinlikte söz alan  CHP Nevşehir İl Başkanı Kamil Gülmez, Orman Genel Müdürlüğü’nün Orman geliştirme alanı içerisinde yer alan böyle bir alanda,  siyanürle altın arama çalışmaları ile  öncelikli olarak bu bölgenin sonrasında Özkonak, Avanos ve tüm Kapadokya bölgesinin yok olacağını ileri sürdü.

CHP Nevşehir Merkez İlçe Başkanı Semasi Yücel,  ve il yöneticileri ile Hacıbektaş Belediye Başkanı Arif Yoldaş Altıok, CHP Avanos,Ürgüp,Hacıbektaş ilçe başkanlarıyla çok sayıda vatandaşın katıldığı etkinlikte konuşan Gülmez, “Bu dağın yok olmaması için CHP İz örgütü olarak sesimizi yerel ve ulusal basında duyurmayı başardık.Gelecekteki çocuklara daha temiz su ve daha temiz bir hava ve doğa bırakma adına bu mücadelemizi sürdürmede kararlıyız. Bu konuda altın arama çalışmalarının durdurulması için bir komisyon oluşturuldu ve bu komisyon çalışmalarını sürdürüyor. Yasal anlamda bu alandaki altın arama faaliyetlerinin durdurulması için de hukuksal haklarımızı sonuna kadar kullanacağız.” Dedi.

Avanos Belediye Başkanı Celal Alper İbaş’ da ,Kurtuluş Savaşı sürecinde bile düşman postalları ile çiğnenmemiş bu toprakların Kanadalı bir firmanın altın arama çalışmalarıyla  iş makinaları ile çiğnendiğini ifade etti.

İbaş,söz konusu altın madeni aranmasıyla Kapadokya bölgesinin tamamen yok olacağını ileri sürdü.Başkan İbaş, Özkonak beldesinin Kapadokya Alan Yönetimi Başkanlığı sınırları içerisinde yer almadığını dile getirerek mutlaka bu alanın Kapadokya Alan Başkanlığının sorumluluğunda bulunması gerektiğini sözlerine ekledi.İbaş; “Altın madeninin bulunduğunun belirtildiği bu alanda Avanos ilçesinin içme suyu kuyuları ver, Özkonaklı vatandaşlar da yine içme sularını buradaki kaynaklardan sağlıyorlar. Burada altın madeni işletmek bir intihardır.Bu dağ kadar altın olsa,Kapadokya bölgesi işe asla eş değer bir potansiyel asla oluşturamaz.Gerçekte bu alanlara her türlü aracın girmesinin bile yasaklanması ve bu alanın yayalaştırılması gerekir. ” İfadesinde bulundu.

Daha sonra konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, bu bölgenin Anadolu’nun orta yerinde bir nazar boncuğu olduğunu belirterek, altın arama çalışmalarının bu nazar boncuğunu yok edeceği iddiasında bulundu.

Öztunç şöyle konuştu; “ Burası Anadolu’nun kültürel gözbebeğidir. Yer altı şehirleri ve manastırı ile Kapadokya bölgesinin önemli bir bölgesi.Şimdi her yer bitti gözlerini Özkonak’a çevirdiler. ‘Nasıl Para Buluruz’ düşüncesi ile gözlerini buraya diktiler. Başka yerlerde olmaz hele hele Kapadokya,  bu çalışmalar için hiç ama hiç olmaz. Avanos Belediye Başkanımızın da dediği gibi Bu dağın tamamı altın olsa Kapadokya bölgesinin bir çakıl tanesi kadar eder mi acaba ?Milli Eğitim Bakanlığında veya Dış İşleri Bakanlığında bir karar alırsınız, sonrasında bu karar değişebilir,bunlar siyaseten normal şeyler, ancak yok olan bir doğa ve tarihi nasıl geri getirebiliriz acaba? İstanbul Borsası’nı Katar’a, Tank-Palet Fabrikasını yine Katar’a, Kaz Dağlarını ve Özkonak’ı da Kanadalılara verdiler, yok böyle bir şey. Kapadokya’ya kıymayın efendiler diyoruz.Bu mücadelemiz için ne gerekiyorsa hepsi yapılacak. Gerekirse CHP Genel Başkanımız sayın Kılıçdaroğlu’nu, İYİ Parti Genel Başkanı Sayın Akşener’i ve Saadet Partisi Genel Başkanı Karamollaoğlu’ nuda buraya getiririz. Bu bir ikazdır. Bu altın arama işin8den vazgeçin. Sayın Vali hanımın da bizleri duymasını ve kararlı mücadelemize destek vermesini istiyor ve bekliyoruz. Çünkü Özkonak’daki altın arama çalışmaları siyaset üstü bir konudur. “ dedi.

Basın açıklamasının ardından topluluk,olaysız bir şekilde dağıldı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ