Avanos Kızılırmak Gazetesi Haber Portalı

AVANOS’UN İŞLERİ VE SORUNLARI

AVANOS’UN İŞLERİ VE SORUNLARI

HÜR DÜŞÜNCE                                                                       ZEKERİYYA İLLEEZ

                                             AVANOS’UN İŞLERİ VE SORUNLARI

          Kapadokya Turistik Yöresinin el sanatları merkezi,coğrafi konum olarak en önemli mekanı Avanos,sürekli gelişmeye müsait bir yerdir.

          İlçemiz sadece karayolu değil,demiryolu ile de ulaşım için önemli bir geçiş mekanıdır.

          Tren yolunun akibeti nedir? Tren yolu nereden geçecek? Ne zaman yapılacak? Yöreye katkısı ne olacak? Mazlum ve mağdur duruma düşmüş,arsa değerinden emlak vergisi ödeyen mal sahipleri,imarlı arsa yerini önce SİT  alanına çevirip,sonrada istimlak mı edilecek?! Mazlum ve mağdur vatandaşlar merak içindedirler.

          Avanos’un sorunlarından biri de Tarihi Taşköprü sorunudur. Önceki Belediye Başkanımız İsmet İnce’nin çabaları ve yazışmaları,Belediyemiz dosyasında kayıtlı olması gerekir. Şimdi ki Belediye Başkanımız Celal Alper İbaş,Tarihi Taşköprü konusunda ya yazılı ya da basın toplantısıyla son durumla birlikte açıklama yapmalıdır. Bu konuda halk aydınlatılmalıdır.

           Eski Lise binası atıl durumdan kurtarılıp,olumlu bir şekilde değerlendirme durumuna gelinememiştir. Avanos’un en kıymetli yerinde kullanılabilir nitelikte olan binamız; maalesef siyasi,vicdani,tutarsızlık içinde garip bir halde bina yıkılmayı beklemektedir. Üstelik bahçeside çöplüğe dönmüş gibidir. Bu durum Avanos’a hiç yakışmamaktadır. Eski Lise binası atıl halden kurtarılmalıdır.

           Mahallelerdeki taş döşeme faaliyetleri ardından kontroller iyi yapılmalıdır. Yol bağlantı noktaları gözden geçirilerek döşemeler yapılmalıdır.

         Kapadokya Turistik Yöresinin,Nevşehir’in ilçelerinden Avanos gelişmeye en müsait alandır.Avanos’un gelişmesi ve güçlenmesi demek,yörenin ve bölgenin güçlenmesi demektir. Avanos’un gelişmesi ve güçlenmesini kimler istemez? Avanos’a karşı olanlar.Siyasi rantçılar,mafya tipi örgütlenmeler istemez. Bunun içinde Avanos’un yörenin kendi kontrolleri ve amaçladıkları şekilde olmasını isterler. Bu siyasi rantçılar,mafya tipi örgütlenmeler,imarlı arsaları bile SİT alanına sokulmasını sağlar. Daha sonrada gariban,mazlum,mağdur duruma düşürülmüş vatandaşın SİT alanına dönüştürülmüş arazisini alıp,tekrar imarlı arsa haline getirip,istediklerini yaparlar. Olan vatandaşa olur.

          Hep edepli dürüst vatandaşlar mı darbelenip,ezilecektir. Vatandaşlık görevini yerine getiren, vergisini düzenli şekilde ödeyen vatandaşların arsalarını SİT alanına sok,mağdur et. Siyasi rantçıların ve mayfanın ağzına hazır bir lokma haline getir. Ondan sonra git namaz kıl! Bunlar bütün dini kullanan ve yaşamayan,siyasi rantçılar ve mafya elemanlarıdır. Bunlar Allah diye bağırıp,şeytanın kuyruğundan tutan takiyyecilerdir. Bu durum yalan ve talanın hükümdarlığını,zalimliğini,dürüstlerin ise garip kaldığını gösterir! Mesela; yörede, 1. Derecede SİT alanlarında satış yerleri kurulmasına göz yum. Dedikodu ayyuka çıkınca o satış yerlerini göstermelik olarak kaldır. 500-1000 metre uzağına yine 1. Dercede SİT alanına devlet eliyle satış yerleri-dükkanlar yap ve ver! Buna, ‘ Bu ne perhiz,bu ne lahana’ derler. Öbür tarafta 2-3 kilometre uzaklıkta ve açık alanda, imar arsasında görülen,her yıl  düzenli olarak imarlı arsa üzerinden emlak vergisini ödeyen vatandaşların,imarlı arsalarını SİT alanına çevir. Bu mazlum ve mağdur durumda olan vatandaşların kaybolan maddi ve manevi kayıpları ne olacaktır? Siyasi rantçıların ve mafyanın işleri yürürken; temiz,dürüst vatandaşların mağduriyeti ne olacaktır? Hizmet Allah rızası için ve dürüst olarak verilir. Halka hizmet hakka hizmet anlayışı içinde yapılır.

           Mesela; 500 bin veya 1 milyon Türk Lirası değerinde ki bir arsayı (imarlı arsa ve vergisi imarlı arsa üzerinden ödenmekte)  SİT alanına sok. Siyasi rantçılar ve emlak mafyasına yem yap. 500 bin veya 1 milyon Türk lirası değerinde ki ama 50 bin veya 100 bin Türk lirasına al. Tekrar imar alanına sok.Rant üzerine rant elde et. Erbakan’ın sözü aklıma geldi ‘Sizi gidi rantiyeciler sizi!’

          Mazlum ve mağdur vatandaşların durumları düzeltilmelidir. İmarlı alanlar çoğaltılmalı(siyasi rantçıların ve mafyanın eline düşürmeden),Avanos’un gelişmesine engel ortadan kaldırılmalıdır.

           Bu dünyada insanlar,kulu kandırır ve saltanat sürebilir. Şayet iman ve itikadı varsa öbür dünyada ki kul hakkı hesabını düşünmelidir.

          Avanos bir takım siyasi rantçıların ve mafya örgütlenmelerinin kontrolünde  ve emrinde tatil köyü haline getirilemez. Avanos halkı bütün oynanan oyunların farkına varacaktır.

          Kapadokya Turistik Yöresinin en yüksek kültür ve eğitim düzeyine sahip,aydınlık  yüzlü halkı,zamanı gelince tavrını koyacaktır.

          Avanos sahipsiz değildir. Avanos’un işleri ve sorunlarını,çözüm yollarıyla birlikte yazmaya devam edeceğiz.

          Evren Kenti olma yolunda,Kapadokya Turistik Yöresinin merkezi ve incisi olan olan Avanos ve Avanos halkı her şeyin en güzeline layıktır.

          Edep ve hak yolunda olanlar bir çok zorluklarla karşılaşsalarda,sabır ,azim ve iardesiyle alnı açık başı dik şekilde ,iyi,güzel,doğru temelde başarıyı yakalayacaktır. Önceden dalga geçen,küçük gören,umursamaz tavırla Bukalemun gibi renklere girenler herkesten önce alkışlayıp önde görünmeye çalışacaklardır. İşte gerçek Avanoslu bunlara sadece tebessüm edip,gülüp geçerek,hak yolunda azim ve iradesiyle mücadelesine devam edecektir. Tek başınada kalsan. Hak yolunda olduğun sürece Allah seninle beraberdir. Allah her şeye yeter. Zafer hakkı ve hakka inananlarındır.

          Avanoslu olmak,adam olmaktır.

Not; Pandemin süreci devam etmektedir.Temizlik,kişisel mesafe,maske takmaya özen gösterelim. Önce sağlık!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ