Avanos Kızılırmak Gazetesi Haber Portalı

AVANOS’UN İŞLERİ DERKEN

HÜR DÜŞÜNCE                                                                       ZEKERİYYA İLLEEZ

                                                 AVANOS’UN İŞLERİ DERKEN

          1202 de Türk-İslam kimliği ile kurulmuş,Kapadokya Turistik Yöresinin El Sanatları Merkezi,en güzel ve şirin ilçesi Avanos,ülkemizin aydınlık yüzü olarak,Evren Kenti olma yolunda devam ediyor.

          Avanos’un tarih ve kültür aşçısından mekanı Eski Avanos’tur. Eski Avanos’ta tarihi yapılar ve tüneller,tarih kokan,kültür fışkıran yerlerdir.

          Eski Avanos Aşağı Mahalle,Orta Mahalle(Orta,Bayır,Cami Kerbir Mahalleleri),Yukarı Mahalle konumunda olup,öte geçede Hasan Kalesi’ne yakın çevresinde eski adı Tokmak Mahallesi ,şimdiki adı Yeni Mahalle olan yerdir.

          Avanos’un 3-4 ana projesinden biri 15-20 kadar makale yazdığımız  Eski Avanos’un ‘Islah Projesidir’ 25-30 yıldır üzerinde ısrarla durudğumuz projedir. Hukuk,finans,imar-inşaat komisyonları oluşturularak,Avanos’un Islah Projesi gerçekleştirilmelidir. Avanos Açık Hava Müzesi haline gelebilir.

          Avanos’un Islah projesi ile birlikte tünellerde ortaya çıkarılabilir. Bu durum Avanos’un Arkeoloji konusunda cazipliği ortaya çıkar.

           Eski Avanos’un Bayram-Bayrak tepesi Tepesi dışında ki tepelerde değerlendirilmelidir. Mesela; Tophane ve çevresinde ki önceden göl olarak kullanılan yerler.

          Avanos bölgenin en çok gelişmeye müsait yerlerinden birisidir. SİT alanları denerek,gelişmesine engel olmanın hiçbir anlamı yoktur. 1.derecede ki SİT alanları ,peribacaları ve yakınlarına,turistik tesisler ve satış merkezleri yapılırken,siyasi ve ekonomik rantiye çalışırken; imar arsasından vergi ödeyen,tarihi ve tabi güzelliklere engel olmayan arsalar ve mağdur durumda olan mal sahipleri mağdur durumdan kurtarılmalıdır.  Bu tenakuz ortadan kaldırılmalı arsalar üzerinde imar tasarrufu ve işlevselleştirilmesi gerçekleştirilmelidir. Vatandaş imar arsalı olan yerini amacına uygun şekilde kullanbilmelidir.İşlerin halolması için  ya siyasi rantçı yada mafya mı olmak gerekir? Rantçılara fırsat vermeden,imarlı arsa sorunu halledilmelidir.

          Avanos’un ormanlık alanları,muhakkak disiplin altına alınmalıdır. Bağ,bahçe,tarla sahipleri rahatlamalıdır. Bu işle ilgili sivil ve resmi kuruluşlar kamu menfaati,can ve mal güvenliği çerçevesinde değelendirip gereken çalışmaları yapmalıdırlar.

          SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu); Asım Göveren’in SGK Nevşehir İl Müdürü iken,o sırada Avanos Belediye Başkanı Mustafa Körükçü’ün belediyeden yer tahsisi ile açılmıştır. SGK ile Belediye arasında anlaşmazlık sonucu,sanki fırsat bulmuş bir tavırla hemen kapatılıp,personeli merkeze çekilmiştir. Zatende şimdiye kadar bütün dairelerin merkeze alınma işleri devam etmektedir!Avanos’a yatırım sadece Avanos’a değil bölgeye olan yatırımdır. Avanos coğrafi konum olarak yörenin ve bölgenin en önemli mekanındadır. Tarih,kültür,tabi güzellikleri, en eğitimli,ayrıca el sanatları merkezi olması sıfatıyla Avanos bir cazibe merkezidir.

          Ne yapsalar nafile! Avanos ülkenin aydınlık yüzüyle,Evren Kenti olmaya devam edecektir. Avanos sahipsiz değildir. Sorunları ve çözüm yollarını yazmaya devam edeceğiz.

Not: Covid 19 Virüsü(Pandemin) etkisi devam etmektedir. Temizlik,kişisel mesafe,maske takmaya özen gösterelim.Önce sağlık!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ