Avanos Kızılırmak Gazetesi Haber Portalı

AVANOS’UN İŞLERİ

AVANOS’UN İŞLERİ

HÜR DÜŞÜNCE                                                                            ZEKERİYYA İLLEEZ

                                                    AVANOS’UN İŞLERİ İŞLERİ…

          Kapadokya Turistik Yöresinin incisi, kültür ve eğitim düzeyi en yüksek ilçesi,el snatları merkezi Avanos, zengin potansiyeli ile cazibe merkezi olmaya devam ediyor.

          İlçemiz Avanos’un zenginliklerinden biri de Kızılırmak’tır. Kızılırmak Avanos’un ortasından geçer. Çevre yolu,Asma (Sallanan Köprü) Köprü,Tarihi Taşköprü,Sanayi Köprüsü ile birlikte daha da bir güzeldir.

          Irmağın kazları ve ördekleri sembol haline gelmiştir. Ancak bayramhacılı Barajının yapılması,akabinde ot ve yosunlar ırmağın içini kaplamıştır. Irmak içinde yaşayan canlıların,çevre sağlığının önemi açısından; Bayram

Hacılı Barajının dibinden itibaren,Gülşehir’e kadar ırmak içi temizliği yapılmalıdır. Bu sadece Avanos ve Gülşehir’in değil; çevrenin sağlık ve güzelliği bakımından önemlidir.

          İlçemiz Avanos altı giriş ve altı çıkış kapısı ile ulaşım bakımından önemli bir yârdir. Nevşehir’e yapılan otobüs sefereleri duraklarına bilgilendirme asılmalı ya da yaptırılmalıdır.

          Bir de Tarihi Taşköprüyü geçince petrole varmadan, kavşağa girmeden sağ taraftaki ilk durakta; Nevşehir’e gitmek isteyenler yanlışlıkla beklemektedirler. Oradan Nevşehir’e giden otobüslerin geçmediklerini bilmedikleri için beklemektedirler. Oraya uyarı,bilgilendirme yazısı konmalıdır.

          Hükümet Konağ’ında,Adliye  ve Tapu dairesi kalmıştır. Diğer kurumlar konusunda açıklama yapılmalıdır. Vatandaşlar yıkıldıktan sonra ne yapılacağını merak etmektedirler.

          Kapalı Spor Salonunun yanında ki efsane Avanos’un eski futbol sahası daha verimli bir şekilde değerlendirilebilir. Mesela; Kuzey-Güney,Doğu-Batı yönlerinde üç veya dört sıra oturma yerleri yapılıp; Cuma Pazarı,bayramlar ve festivaller gibi etkinlikler dışında ‘Otopark’ olarak kullanılabilir. Bu aynı zamanda derneğe gelir olur.

          Avanos’un ulaşım açısından ve çevre yolununda burdan geçmesinden dolayı; karayolu ulaşımı açısından bölgeye hitap edecek büyük bir terminal yapılmalıdır. Karayolu itibarıyla Avanos transit bir merkez haline gelir.

          Avanos’ta Köybağı mevkii su konusunda sıkıntılı görünmektedir. Yağmur ve Kar’ın az olması,yer hareketleri her yeri etkilediği gibi Avanos ve çevresini de etkilemektedir. Ekolojik dengenin bozulması herkesi arayışa sürüklemektedir.

          Köybağ’ındaki sondajla çıkarılan su kireçli olmakla birlikte halkın ihtiyacını karşılamak için şebeke suyuna verilmektedir. Bu şimdilik ihtiyacı karşılamak için doğru bir karardır. Ancak Köybağ’ının sulama ihtiyacıda önemlidir.Bu konuda vatandaşlardan ırmaktan su basma dışında sondajla su çıkarılan yerin 50-100 metre aşağısından sondajla su çıkarılabileceği ve denenmesinin gerektiği ifade edilmektedir. Teknik inceleme akabinde su sondaj denemesi yapılabilir. Bu suda Köybağ’ının su ihtiyacını karşılamak için kullanılabilir. Denemekte fayda vardır.

          Yukarıda belirttiğimiz konular; Avanos’un ihtiyacı ve yapılması gereken işlerdir.

          Avanos’a yapılan her yatırım ve hayırlı işler sadece Avanos’a değil yöreğe ve bölgeye hizmettir.

          Hizmet Allah rızası içindir. Avanos her şeyin en güzeline layıktır.

Not;Covid 19 Pandemin süreci devam etmektedir. Temizlik,kişisel mesafe,maske takmaya özen gösterelim.Önce sağlık!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ