Avanos Kızılırmak Gazetesi Haber Portalı

Ata’ya özlemin dile getirildiği etkinlik Avanos Amfi Tiyatro Açık Hava Sahnesi’nde gerçekleştirildi.

Ata’ya özlemin dile getirildiği  etkinlik  Avanos Amfi Tiyatro Açık Hava Sahnesi’nde gerçekleştirildi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca bu yıl 11 ilde düzenlenecek olan Türkiye Kültür Yolu Festivalleri’nin ilk durağı Kapadokya Balon ve Kültür Yolu Festivali’nde Atatürk’ün hayal gücü ve vizyonunun tasvir edildiği “Bir Hayalin İnşası” enstalasyonuna Nevşehirliler büyük ilgi gösteriyor.

 

Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın özel projesi kapsamında; Türkiye’de ilk defa, Atatürk dönemine ait Cumhuriyet Müzesi arşivinden özel olarak seçilen yaklaşık bin adet fotoğraf, yapay zeka uzmanları ve dijital sanatçılar tarafından güncel teknoloji kullanılarak işlendi. Atatürk dönemine ait hatıraları temsil eden ve Cumhuriyet Müzesi’nde bulunan paha biçilmez fotoğrafların yapay zeka teknolojisi ile işlenmesiyle oluşturulan “Bir Hayalin İnşası Dijital Enstalasyonu”, Kapadokya Balon ve Kültür Yolu Festivali kapsamında Avanos Kızılırmak Nehri kenarında sergileniyor. Atatürk’ün hayal gücünün ve vizyonunun tasvir edildiği bir veri heykeli olan enstalasyona Nevşehirliler büyük ilgi gösteriyor.

 

Atatürk’ün Sevdiği Şarkılar

 

Festival kapsamında Cumhuriyet’in 100. Yıldönümünde Ata’ya özlemin dile getirildiği bir diğer etkinlik ise Avanos Amfi Tiyatro Açık Hava Sahnesi’nde gerçekleştirildi. Büyük ilgi gören etkinlikte ilk olarak Sinema Genel Müdürlüğü’nün arşivinde bulunan Atatürk görüntüleri canlı enstrümantal müzik eşliğinde ekrana sunulurken, ardından Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü’ne bağlı Ankara Devlet Klasik Türk Müziği Korosu solistleri, Atatürk’ün sevdiği şarkılardan oluşan yaklaşık 60 dakikalık bir repertuarı seslendirdiler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ