Avanos Kızılırmak Gazetesi Haber Portalı

Afet Sonrası Acil Beslenme İhtiyaçları ve Koordinasyon Panel ve Çalıştayı Yapıldı

Afet Sonrası Acil Beslenme İhtiyaçları ve Koordinasyon Panel ve Çalıştayı Yapıldı

Afet sonrasında acil beslenme ihtiyaçlarının karşılanması ve gerekli koordinasyonun sağlanması için Üniversitemiz tarafından çevrim içi panel ve dört farklı başlık altında çalıştay düzenlendi.

Afet Sonrası Acil Beslenme İhtiyaçları ve Koordinasyon Panel ve Çalıştayı açılışında, Rektörümüz Prof. Dr. Hasan Ali Karasar, İstinye Üniversitesi Öğretim Üyesi ve AKUT Vakfı Mütevelli Heyet Üyesi Prof. Dr. Fahri Erenel açılış konuşmalarını yaptılar. Açılış konuşmalarının ardından, Ebru Köktürk Koralı moderatörlüğünde, Afet Sonrası Saha Deneyimleri Paneli yapıldı. Panele, Türev Uludağ, Pınar Taşdemir, Duran Özdemir, Mehmet Gök, Asuman Kerkez, Gökmen Sözen, Ali Ronay, Mustafa Alper, Tolga Tosun, Melda Tuna, Ufuk Keşoğlu, Kübra Yüzüncüyıl, Betül Bildik, Yalçın İnam, Aliye Gümüş ve Nilhan Aras katıldı. Panel sonrasında düzenlenen 4 farklı başlıktaki çalıştaya çeşitli üniversitelerden akademisyenler ve gastronomi alanından 50’ye yakın isim katıldı.

Rektörümüz Prof. Dr. Hasan Ali Karasar: “Bugün burada topladığımız panel ve çalıştay olası felaketlere hazırlık açısından çok önemli”

Son bir ay içerisinde ve felaket sonrası müdahale ortamında, ilk defa pek çok kişinin oturup, sakin, rasyonel bir değerlendirme yaparak, bir yol haritası konusunda, bilimsel kriterler çerçevesinde tüm gün sürecek bir çalışma ortaya koyacağını belirten Rektörümüz Prof. Dr. Hasan Ali Karasar, “Bu panel ve çalıştayı Üniversite olarak sadece bugünlük bir toplantı olarak görmüyoruz, uzun zamana yayılan bir yol haritasının, tüm paydaşlarla birlikte hazırlanması için önemli bir başlangıç olarak görüyoruz” dedi. Karasar, devletimizin tüm imkanlarını seferber ederken milletimizin de herhangi bir çağrıya gerek olmadan kendiliğinden teşkilatlandığı ve felaketzede kardeşlerinin yardımına koştuğunu hatırlattı.

Panel ve çalıştaylarda konuşacak panelistlerin birçoğunun felaket anında ellerini taşın altına koyarak, büyük hizmetler yaptıklarının unutulmaması gerektiğini ifade eden Karasar, “Bugün bu müdahalenin, bu çalışmanın pek çok kahramanıyla birlikte olacağız, onların tecrübelerinden faydalanma imkânı bulacağız. Onların bu tecrübeleri yapılacak çalışmaların başlangıç noktası olacak. Bugün burada yapacağımız panel ve çalıştay tarihe not düşmek açısından çok önemli, ikincisi, politika yapıcılara yol göstermek açısından çok önemli, üçüncü ama benim en önem atfettiğim kısmı da kendi aramızda teşkilatlanmamız, akademi ve sivil toplum olarak ileriye matuf planlama yapmamız açısından çok önemli” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Prof. Dr. Fahri Erenel: “Harekât nadiren planlandığı şekilde cereyan eder”

Afet Sonrası Acil Beslenme İhtiyaçları ve Koordinasyon Panel ve Çalıştayı’nın, yaşadığımız depremlerden çıkarılacak dersler ve alınacak tedbirler üzerinde, Türkiye’nin gelecek depremlere hazırlanmasında ciddi katkı sağlayacağını düşündüğünü belirten Prof. Dr. Fahri Erenel, afetle mücadelede beslenme konusunda izlenecek yol haritasının, kısa adı TAMP olan ‘Türkiye Afet Müdahale Planı’ eklerinde mevcut olduğunu söyledi. Erenel, “Askerlikte bir söz vardır, harekât nadiren planlandığı şekilde cereyan eder. Gerek stoklama gerek yemek hizmetlerinin yerine getirilmesinde arama ve kurtarmada olduğu gibi TAMP’ın da işlevsiz kalabildiğini görebiliyoruz” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ