Avanos Kızılırmak Gazetesi Haber Portalı

ÜRGÜP’TE ÇOCUK YAŞTA EVLİLİKLERİN ÖNLENMESİ ÇALIŞTAYI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

ÜRGÜP’TE ÇOCUK YAŞTA EVLİLİKLERİN ÖNLENMESİ ÇALIŞTAYI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

ÇALIŞTAY

Kadın- Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Araştırma ve Uygulama Merkezi (BÜKÇAM) ve UNFPA Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu işbirliği ve Sabancı Vakfı desteği ile yürütülen Çocuk Yaşta Evliliklerin Önlenmesi: Nevşehir Modeli Çalıştayı, Nevşehir Dinler Otel’de gerçekleştiriliyor.

Erken yaşta ve zorla evlendirilen kız çocukları, aile içi şiddete ve cinsel istismara karşı savunmasızdır; hamile kalmaları halinde ise bedenleri ve ruhsal gelişimleri henüz çocuk doğurmaya hazır olmadığı için gebelikte ve doğumda sorun yaşama riskleri yüksektir. Ayrıca kız çocukları evlenir evlenmez, evdeki sorumlulukları üstlenerek, çoğu zaman eğitim hayatlarına son vermek zorunda kalır. Erken yaşta ve zorla evliliklerin önüne geçilebilmesi için konunun sağlık boyutu ile ele alınması ve çok taraflı bir müdahale sistemi kurulması gerekmektedir.

Nevşehir Dinler Oteli toplantı salonunda gerçekleştirilen çalıştaya; Nevşehir Valisi İlhami Aktaş’ın Eşi Songül Aktaş, Vali Yardımcısı Nevzat Sinan, Avanos Kaymakamı Murat Çağrı Erdinç’in Eşi Azize Figen Erdinç, Hacıbektaş Kaymakamı Yiğit Yaşar Demirer’in Eşi Arzu Demirer, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Hüseyin Şener ve Eşi İlknur Şener, KADEM Başkanı İlkay Akün, Nevşehir Sevgi Evleri Müdürü Songül Ok ile davetliler katıldı.

Programda; Proje konuları anlatılarak, Nevşehir’de yerel yönetim, üniversite ve sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla projenin planlanması ve görev paylaşımı ve katılımcılara projenin hedefleri hakkında bilgilendirmeler yapılıyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ